[Blog #48] Palenie w czasie ciąży, a otyłość u dzieci

zz_post_20190329 (1)

dr Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stosowanie używek, takich, jak alkohol czy papierosy przez kobiety ciąży, w sposób oczywisty naraża nienarodzone jeszcze dzieci na szereg chorób i zaburzeń. Dziś skupimy się na nikotynie.

Szereg badań dowiódł, iż dzieci urodzone przez kobiety, które w czasie ciąży paliły papierosy, są narażone na zwiększone ryzyko wcześniactwa a także niższą masę urodzeniową.  Najnowsze badania pokazują ponadto że palenie tytoniu w czasie ciąży może spowodować u dziecka także otyłość, a więc chorobę, która jest jedną z epidemii XXI wieku i dotyczy także najmłodszej części populacji.

Powyższe wnioski wyciągnięto na podstawie analizy, która wykazała, że zjawisko to jest powiązane z białkiem o nazwie chemeryna, które jest wytwarzane przez komórki tłuszczowe. Badania dowiodły, iż u osób z otyłością występuje ona w podwyższonych stężeniach.

Stwierdzono także, iż stężenie chemeryny było wyższe w skórze niemowląt, których matki paliły tytoń podczas ciąży. Można zatem wnioskować, iż dzieci matek palących papierosy w trakcie ciąży, jeszcze przed narodzeniem, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nadwagi i w dalszej kolejności otyłości.

Palenie tytoniu oraz otyłość to jedne z największych problemów społecznych i medycznych, z którymi borykają się populacje na całym świecie. Pomimo zakrojonych na szeroką skalę kampanii dotyczących zdrowia publicznego w 2017 r. na przykład Wielkiej Brytanii nadał paliło 15,1 proc. dorosłych. Ponadto, 26 proc. dorosłych mieszkańców Wysp i do 20 proc. dzieci cierpi na otyłość, a całkowity koszt otyłości dla społeczeństwa szacuje się na 27 miliardów funtów.

Według danych z opublikowanego dziś raportu OECD „Health at a Glance: Europe 2018” w 2016 roku papierosy paliło (codziennie) 23 proc. Polaków. Średnia europejska wynosiła 20 procent.

Źródło: Medexpress

...

Źródło: „Health at a Glance: Europe 2018”

Odsetek 7-8 latków otyłych wynosi w Polsce (dane z lat 2015-2017) 12 proc. i nie zmienił się na przestrzeni ostatniej dekady. Średnia europejska to również 12 procent.

Największy odsetek otyłych dzieci w tym przedziale wiekowym zanotowano na Cyprze (20 proc.), w Hiszpanii (17 proc.) i we Włoszech (17 proc.). Najmniejszy zaś w Danii (5 proc.), Norwegii (6 proc.) i Irlandii (7 proc.).

2

Źródło: „Health at a Glance: Europe 2018”

Przewietrz apteczkę! z Amazonkami

55922120_555113124998874_2453379447978459136_n

20 marca 2019 prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani dr Anna Staniszewska poprowadziła Warsztaty Przewietrz Apteczkę! w Stowarzyszeniu Amazonek „Żonkil Warszawa”. Spotkanie po raz kolejny cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Słuchacze zadawali wiele pytań nie tylko z zakresu szeroko pojętej farmakoterapii ale tym razem padły także pytania z zakresu pierwszej pomocy. Długo trwały także rozmowy na temat przygotowania się pacjenta do wizyty lekarskiej. Uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatnie materiały edukacyjne. Ze względu na szereg pytań związanych z lekami przeciwbólowymi i suplementami diety FOZZ dostała zaproszenie na przeprowadzenie kolejnej prelekcji. Na ten temat będziemy dyskutować już w kwietniu. Do zobaczenia!

54729473_2545951355631943_1696639930211500032_n

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Wietrzenie apteczek w Komorowie

4

We środę 20 marca Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani, na zaproszenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Michałowice, pojawiła się w Dziennym Domu Seniora w Komorowie. Warsztaty Przewietrz Apteczkę poprowadził dr Dominik Olejniczak. Tradycyjnie już uczestnicy zajęć otrzymali nasze materiały edukacyjne: Abecadła Lekowe, a także Suplementarze.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z przyjemnością mogliśmy rozwiać wątpliwości obecnych, co do różnic pomiędzy lekami a suplementami diety, a także zasygnalizować uczestnikom konieczność zgłaszania lekarzowi zażywanych ziół, które także mogą wchodzić w interakcje z lekami; osłabiać lub wzmacniać ich działanie.

Dokładnie został omówiony lekospis; uczestnicy zostali również poinformowani o Niezbędniku Pacjenta- najnowszej inicjatywie edukacyjnej Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani- tym samym podkreślona została konieczność współpracy pacjenta z lekarzem oraz budowania partnerskich relacji w procesie terapeutycznym.

1

2

5

6

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice

Jak utrzymać zdrowie w domowej apteczce?

leki-foto

Wypowiedź: Aleksandra Kielan, dyrektor biura fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Ukryte gdzieś na dnie pudełka, zachomikowane na końcu szafki, lub plątające się po dnie kobiecej torebki – leki. Chowane na czarną godzinę, na niespodziewany ból czy wypadek. Jednak co zrobić, gdy orientujemy się, że lek jest dawno po terminie ważności? Ryzykować i brać, czy odpuścić? O kwestiach związanych z porządkowaniem domowej apteczki, uświadamianiu seniorów oraz profilaktyce cholesterolowej, rozmawiamy z Aleksandrą Kielan, dyrektor biura fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

– „Nasza fundacja jest dość młoda, zajmujemy się działaniami na rzecz zdrowia, staramy się prowadzić edukację zdrowotną, uświadamiać pacjenta, wzmacniać jego głos w debacie publicznej, ale również aktywizować go, aby stawał się samodzielnym, świadomym i odpowiedzialnym pacjentem w systemie ochrony zdrowia, który mógłby ten system, swoją wiedzą, trochę odciążyć.” – dla Newsrm.tv wyjaśnia Aleksandra Kielan.

Dzięki działaniom fundacji Polacy w coraz większym stopniu dbają o swoje zdrowie: wiedzą, jak postępować, by je zachować, a w razie choroby postępują odpowiedzialnie, by je odzyskać. Mają świadomość konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych, jako podstawy racjonalnego zarządzania swoim zdrowiem. Korzystają z dostępnej pomocy oraz sprawdzonych źródeł wiedzy oraz znają swoje prawa i je egzekwują.

– „Fundacja obecnie prowadzi kilka projektów. Chyba najbardziej znanym jest projekt Zdrowo Zaangażowani. Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia, które polegają na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. Naszym flagowym projektem jest jednak Przewietrz apteczkę!” – mówi dyrektor biura fundacji.

– „Inicjatywa Przewietrz apteczkę! powstała dwa lata temu. Przez ten czas prowadziliśmy działania w świecie wirtualnym, gdzie publikowaliśmy materiały edukacyjne skierowane do różnych grup społecznych. Prowadzimy również działania w świecie rzeczywistym, które skoncentrowaliśmy na grupie seniorów, ponieważ to oni najczęściej popełniają błędy w farmakoterapii, ponieważ to one zażywają najwięcej leków, które mogą wchodzić ze sobą w niechciane reakcje. Prowadzimy więc warsztaty dla seniorów, jeździmy na uniwersytety trzeciego wieku, do domów dziennego pobytu, wszędzie tam, gdzie tych seniorów możemy znaleźć. Podczas tych warsztatów mówimy o tym w jaki sposób poprawnie te leki przechowywać, jeżeli zostały nam jakieś leki np. po antybiotykoterapii, to w jaki sposób bezpiecznie je utylizować, ale również jak kompletować swoją domową apteczkę, jak ona powinna wyglądać, w jakich miejscach powinniśmy te leki przechowywać. Staramy się pokazać ten aspekt praktyczny, bo on interesuje naszych odbiorców najbardziej. Prosimy aby ci seniorzy na warsztaty zabierali swoje apteczki, żeby na żywo pokazać im te praktyczne informacje.” – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Sektorem zdrowia, w który szczególnie angażują się Zdrowo Zaangażowani jest ogólnopolski Tydzień dla serca. To cykliczne wydarzenie obchodzone będzie w dniach 17-24 kwietnia. Jego głównym celem jest zapobieganie chorobom tego narządu poprzez zdrową dietę i zdrowy styl życia. Ponadto szczególny nacisk kładzie się na upowszechnienie wiedzy o chorobach serca oraz profilaktykę.

– „Obecnie pracujemy nad nowym projektem, o nazwie #weźsięzbadaj. Zauważyliśmy, że jest coraz większa potrzeba rozmawiania na temat chorób krążenia, które stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce. Dlatego będziemy starali się prowadzić edukację w tym zakresie, skupić się na tym, aby uświadomić ludzi na tematy związane z cholesterolem, jakie są prawidłowe wartości cholesterolu oraz będziemy mówić o ważności badań związanych z tym wskaźnikiem.” – podkreśla Aleksandra Kielan.

Źródło: https://newsrm.tv/jak-utrzymac-zdrowie-w-domowej-apteczce/

[Blog #47] Kierunek: e-zdrowie

zz_post_20190322

dr Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

E-zdrowie jest jedyną słuszną drogą do pokonywania kolejnych barier w systemie ochrony zdrowia. Rozwiązania elektroniczne mogą nie tylko znacznie obniżyć koszty funkcjonowania systemu, ale też zmniejszyć kolejki. Widzi to również Ministerstwo zdrowia, które, jeszcze w 2019 roku, planuje między innymi druga fazę wdrażania e-recept, początek wprowadzania e-skierowań, skokowe rozpowszechnienie Internetowych Kont Pacjenta, stworzenie uniwersalnej aplikacji dla lekarzy, czy wymianę elektronicznej dokumentacji medycznej.

Już dziś, MZ w osobie podsekretarza stanu Janusza Cieszyńskiego szacuje, iż każdego dnia ok. 14 tys. aptek i ok. 40 tys. osób loguje się już i zapisuje informacje na platformie. W odniesieniu do e-recept natomiast, podkreśla się znaczenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Do końca 2019 roku ministerstwo zakłada stworzenie ok. 10 milionów takich kont: „To IKP ma być taką bramą do wszystkich cyfrowych usług w ochronie zdrowia” – mówi wiceminister Cieszyński.

Na koncie IKP zapisywane będą m.in. informacje o e-skierowaniach, e-receptach, a także udzielonych świadczeniach. Ponadto znajdą się tam informacje udostępniane lekarzowi przez pacjenta. Na razie, według szacunków IKP posiada kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Aby usprawnić prace nas rozwiązaniami w obszarze e-zdrowia, ministerstwo deklaruje, iż jeszcze w tym roku przekaże do uzgodnień zewnętrznych ustawę z rozwiązaniami sprzyjającymi wdrażaniu e-zdrowia. Do założeń regulacji weszłaby m.in zmiana warunków dostępu do dokumentacji medycznej przez lekarza rodzinnego. „Dla jego pacjentów zgoda byłaby w formule opt-out. Na mocy ustawy lekarz rodzinny miałby z automatu zgodę na dostęp do dokumentacji, natomiast pacjent mógłby ją wycofać.”

[Blog #46] Światowy Tydzień Jaskry

zz_post_20190315cdr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O roli i częstości wykonywania badań profilaktycznych pisaliśmy już wielokrotnie. Jednak edukacji nigdy dość. Jednym z zaleceń, jeśli chodzi o profilaktykę jest systematyczne poddawanie się badaniu okulistycznemu, podczas którego m.in. lekarz okulista mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe, czy ocenia nasz wzrok. Okazuje się, że drugą pod kątem częstości występowania przyczyną ślepoty zaraz po zaćmie jest jaskra, zwana inaczej glaukomą. Szacunkowe dane pokazują, iż jaskra może dotyczyć 67 milionów osób na całym świecie, w tym  800 tysięcy Polaków, z czego tylko połowa już została zdiagnozowana w tym kierunku. Jaskra jest chorobą podstępną, gdyż u znaczącej liczby osób (u ok. 90%)  rozwija się ona początkowo bezobjawowo, zatem tylko regularne poddawanie się okulistycznym badaniom profilaktycznym jest pomocne w wykryciu tej choroby na wczesnym etapie. Badanie okulistyczne powinno wykonywać się raz w roku, a osoby z grupy ryzyka powinny mu się poddawać raz na pół roku. Czynniki ryzyka jaskry obejmują m.in.: wiek ≥ 40 r.ż, współwystępowanie chorób kardiologicznych i/lub zaburzeń krążenia obwodowego, rodzinne występowanie jaskry, przewlekłe bóle głowy, stres. Jaskra jest chorobą nieuleczalną, ale wczesne jej wykrycie oraz odpowiednia interwencja medyczna mają na celu zapobiec całkowitej utracie wzroku.

W dniach 10-16 marca 2019 obchodzony jest Światowy Tydzień Jaskry. W tym właśnie okresie, na terenie całej Polski można bezpłatnie wykonać badania w kierunku jaskry. Dostępne są gabinety w 14 województwach, łącznie w 72 gabinetach, w 43 miastach można nieodpłatnie zbadać swój wzrok w kierunku jaskry. Badanie okulistyczne obejmuje badanie dna oka, nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie grubości rogówki.

IV WARSZAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA

_WDPZ-logoWarszawa, 8 marca 2019 r.

 

IV WARSZAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA

„Nowoczesny pacjent – świadomy, samodzielny, odpowiedzialny.
10 lat Rzecznika Praw Pacjenta.”

 W dniach 7-8 marca br. odbyła się już czwarta edycja Warszawskich Dni Promocji Zdrowia. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego – Sekcja Promocji Zdrowia, przy wsparciu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Tegoroczna konferencja odbywa się pod hasłem: „Nowoczesny pacjent – świadomy, samodzielny, odpowiedzialny. 10 lat Rzecznika Praw Pacjenta”.

Główny wniosek wydarzenia: Paneliści zgodnie przyznali, że w obecnym systemie ochrony zdrowia ważnym aspektem jest autonomia pacjenta i jego zaangażowanie we własne zdrowie.

Konferencja została rozpoczęta przez dr n.med. Annę Staniszewską (adiunkta z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani) oraz dr hab. Joannę Gotlib (prodziekana ds. oddziału zdrowia publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego). W tym dniu miał miejsce panel dyskusyjny oraz rozmowa ‘one on one’ z gościem specjalnym. Gospodarzem tego dnia była Ewa Drzyzga – dziennikarka, prowadząca program 36,6° w telewizji TVN. W gronie prelegentów znaleźli się: dr n. med. Anna Staniszewska, Minister Grzegorz Błażewicz (Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta), mgr Magdalena Krysińska (p.o. Kierownika Zakładu Kształcenia i Komunikacji w Zdrowiu Publicznym, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny), mgr Paweł Koczkodaj (kierownik Pracowni Prewencji Pierwotnej, Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Polsce z nominacji Association of European Cancer Leagues w Brukseli), dr n.med. Dominik Olejniczak (adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani) oraz dr Krzysztof Kuszewski (przewodniczący mazowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, były wiceminister zdrowia).

Szum informacyjny powoduje konieczność nauczenia się korzystania z rzetelnych źródeł informacji na temat zdrowia i choroby. Jak podkreślił Minister Grzegorz Błażewicz, wyedukowany pacjent powinien znać i korzystać ze swoich praw, ale również rozumieć swoje obowiązki, przygotowywać się na wizyty lekarskie, czynnie brać udział w decyzjach dotyczących swojego zdrowia. Pacjenci mają prawo m.in. do świadczeń zdrowotnych, a co za tym idzie powinni być świadomi m.in. jakiego rodzaju badania profilaktyczne powinni na danym etapie życia wykonać. W razie nie zlecania ich przez lekarza rodzinnego, powinni potrafić zwrócić się do lekarza z sugestią ich wykonania. Publikacja „Niezbędnik pacjenta”, który został objęty patronatem m.in. Ministra Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta, stanowi przykład narzędzia mogącego zaktywizować pacjenta w działania na rzecz swojego zdrowia. Wnioskiem z dyskusji było wypracowanie definicji nowoczesnego pacjenta jako osoby, która posiada wiedzę pozwalającą mu samodzielnie i sprawnie poruszać się po systemie ochrony zdrowia w celu zachowania, umacniania, bądź przywracania zdrowia, ale także odpowiedzialnie i świadomie dokonująca wyborów wpływających na swój styl życia. Taki pacjent przyczynia się do odciążenia systemu zdrowia.

Gościem specjalnym konferencji był dr Michał Sutkowski (internista, specjalista z zakresu medycyny rodzinnej, Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce), który w rozmowie z Ewą Drzyzgą przybliżył swoje spostrzeżenia na temat nowoczesnego pacjenta: Partnerstwo w gabinecie to podstawa. Lekarz i pacjent muszą sobie ufać. Medycyna partnerska musi opierać się na dialogu. Nowoczesny pacjent to pacjent nastawiony na partnerstwo, otwarty, dobrze wyedukowany z dobrymi wzorami, świadomy, zrzeszony w dobrych organizacjach pacjenckich.”

Drugi dzień konferencji został otworzony przez mgr Aleksandrę Kielan (dyrektor biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani), która przybliżyła działalność Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Następnie odbył się konkurs adresowany do studentów różnych uczelni, podczas którego studenci mogli zaprezentować wyniki swoich prac. Najlepsze z nich zostały nagrodzone nagrodami ufundowanymi przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

 Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno studentów, jak i dziennikarzy (m.in. poradnikzdrowie.pl, RdC, PULS Medycyny).

skn

mgr Aleksandra Kielan
Dyrektor Biura Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Magdalena Sobolewska
Studenckie Koło Naukowe
Zdrowia Publicznego – Sekcja Promocji Zdrowia
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Zdjęcia: Dział Fotomedyczny WUM

[Blog #45] Centralny Rejestr Absolwentów Zdrowia Publicznego

zz_post_20190301c

dr Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dobra wiadomość dla absolwentów kierunku zdrowie publiczne: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- Państwowy Zakład Higieny uruchamia Centralny Rejestr Absolwentów Zdrowia Publicznego (CRAZP). Do systemu można się zalogować poprzez stronę internetową NIZP-PZH, a także poprzez profil Facebook tej instytucji.

Celem stworzenia CRAZP jest (za PZH):

  • „monitorowanie losów zawodowych absolwentów kierunku Zdrowie Publiczne
  • podniesienie poziomu kształcenia poprzez analizę zatrudnienia zarejestrowanych
  • dostarczenie informacji na temat dystrybucji geograficznej studentów/absolwentów
  • publikowanie informacji o szkoleniach podnoszących kwalifikacje
  • publikowanie informacji na temat wolnych stanowisk pracy dla absolwentów
  • uzyskanie narzędzia do planowania zadań dla absolwentów na szczeblu systemowym”

Zdrowie publiczne to interdyscyplinarny kierunek studiów, łączący w sobie dziedziny zarówno humanistyczne (jak np. promocja zdrowia, pedagogika, psychologia), jak również ścisłe (m.in. mikro i makroekonomia, farmakoekonomika, czy biostatystyka). Przed jego absolwentami pojawiają się bardzo szerokie możliwości rozwoju zawodowego, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów

Bez tytułu

We wtorek 20 lutego po raz 56 odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów. W toku posiedzenia miała miejsce debata zatytułowana „Cholesterol – fakty w służbie nauki. Media o zdrowiu – dobre i złe praktyki. Prawo społeczeństwa do rzetelnej informacji na przykładzie komunikacji medialnej dotyczącej tematyki cholesterolu”. W debacie udział wzięli m.in. posłowie Krzysztof Ostrowski- przewodniczący zespołu, poseł Andrzej Sośnierz, poseł Jan Klawiter, posłanka Beata Małecka-Libera, czy Główny Inspektor Sanitarny i Krajowy Konsultant ds. Zdrowia Publicznego min. Jarosław Pinkas. Z uwagi na to, iż debata została zorganizowana na wniosek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jej uczestnikami byli wybitni kardiolodzy- członkowie PTK, m.in. – prof. Andrzej Pająk, prof. Barbara Cybulska, prof. Wojciech Drygas, prof. Robert Gil, a także współautorzy raportu  opracowanego przez Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani pt. „Medycyna Pracy w Prewencji Chorób Wywoływanych Wysokim Stężeniem Cholesterolu” prof. Piotr Jankowski,  prof. Artur Mamcarz, oraz dr Dominik Olejniczak. W posiedzeniu udział wzięli także przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- Państwowego Zakładu Higieny, Ministerstwa Zdrowia oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich. W toku debaty poruszono wiele interesujących wątków, związanych z tematyką cholesterolową. Wielokrotnie podkreślano niepodważalny związek podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi z chorobami układu krążenia; w każdej blaszce miażdżycowej znajduje się cholesterol. Ponadto wskazano na istotny wzrost ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz palących papierosy.

Wiele miejsca poświęcono rzetelnym źródłom informacji na temat zdrowia; prof. Piotr Jankowski zwrócił szczególną uwagę na kompetencje zdrowotne, pozwalające na umiejętność odróżnienia informacji o charakterze evidence based, od tych nieprawdziwych. Posłanka Beata Małecka-Libera zaproponowała zorganizowanie cyklu konferencji edukacyjnych w terenie, aby edukacja zdrowotna mogła dotrzeć do jak największej liczby osób.

Główny Inspektor Sanitarny dr hab. Jarosław Pinkas podkreślił rolę social mediów w kształtowaniu zachowań zdrowotnych i opowiedział o pomyśle przygotowania Narodowego Programu Wyborów Zdrowotnych Opartych na Wiedzy.

Ponadto odczytana została deklaracja PTK, podpisana przez przewodniczącego prof. Piotra Ponikowskiego, postulująca propagowanie informacji i źródeł wiedzy opartej na dowodach naukowych oraz budowania kompetencji zdrowotnych społeczeństwa.

Apel_PTK (1)-1 Apel_PTK (1)-2dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

[Blog #44] Męska walka z depresją

zz_post_20190222mgr Aleksandra Kielan – Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, doktorantka w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak co roku 23 lutego głośno mówimy o zapobieganiu depresji. W zeszłym roku napisaliśmy jak można się zdrowo zaangażować w walkę z depresją. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na niedoceniony problem męskiej depresji. Presja wynikająca ze stereotypu męskości stawia przed mężczyznami bardzo wysokie wymagania, co stanowi dla nich olbrzymie obciążenie psychiczne. Myślenie, że okazywanie słabości jest niemęskie jest już przestarzałe. Prawdziwą odwagą jest proszenie o pomoc.

MĘSKI PROBLEM: Od wielu lat wiadomo, że depresja częściej jest diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn, podczas gdy wskaźnik dokonanych samobójstw wykazuje prawidłowość odwrotną.  Zależność tą tłumaczona jest występowaniem u mężczyzn odmiennych objawów choroby niż u kobiet. U mężczyzn częściej występują objawy nieswoiste, słabiej zauważalne dla otoczenia i trudniejsze do zdiagnozowania. Ponadto objawy te są mocno powiązane z normami społecznymi i rolami tradycyjnie przypisywanymi mężczyznom.

NIETYPOWE OBJAWY: Depresyjni mężczyźni często są agresywni, miewają wybuchy złości, nadużywają substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, nikotyna) i podejmują zachowania ryzykowne (nadmierne zaangażowanie w pracę, nadaktywność fizyczna, ryzykowna jazda samochodem, ryzykowne kontakty seksualne). Rzadziej niż u kobiet obserwuje się u nich odczuwanie i sygnalizowanie smutku, poczucia winy, bezradności i beznadziejności. Mężczyźni depresyjni mogą znacznie silniej niż wcześniej tłumić wszelkie – zwłaszcza przykre – emocje oraz cierpieć na nieokreślone dolegliwości somatyczne.

WAŻNE: Oczywiście objawy te nie występują u wszystkich depresyjnych mężczyzn – można wśród nich znaleźć osoby cierpiące na depresję z dominacją objawów typowych oraz takie, u których spotyka się objawy zarówno typowe, jak i atypowe.

POMOC: Obserwowanie siebie oraz swojego najbliższego otoczenia, reagowanie na zmianę zachowania typowego dla danej osoby jest bardzo ważnym czynnikiem, który może pozwolić na szybsze podjęcie leczenia.

plakat-TWARZE-DEPRESJI-5-edycja-internet

50639432_2007176266040667_8376768209684004864_n

Źródło: Chodkiewicz J, Miniszewska J. Męska depresja – koncepcja, metody pomiaru i związki z zachowaniami samobójczymi. Psychiatr Psychol Klin 2016, 16(1): 33-37.