[Blog #51] Ratownictwo medyczne – czym jest triaż?

zz_post_20190419bdr Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W dobie ostatnich tragicznych wydarzeń, związanych z funkcjonowaniem szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) warto omówić podstawowe zasady ich funkcjonowania oraz procedury na nich obowiązujące.

Triaż jest procedurą, polegającą na segregowaniu pacjentów ze względu na stan zdrowia i konieczność udzielenia szybkiej pomocy. Decyzją ministra zdrowia ma on realnie zacząć funkcjonować na SOR-ach. Poza szpitalnymi oddziałami ratunkowymi znajduje on zastosowanie również w przypadku wypadków masowych, czy innych katastrof, w których występuje znaczna liczba osób poszkodowanych. Idea triażu polega na natychmiastowej ocenie stanu zdrowia i określenia, czy pacjent wymaga niezwłocznej pomocy, czy też jego stan pozwala na oczekiwanie, a pomoc zostanie udzielona w pierwszej kolejności najbardziej potrzebującym. System ten często budzi niezadowolenie wśród pacjentów, oczekujących szybkiej pomocy w każdym przypadku (nawet nieuzasadniającym wizyty na SOR), ułatwia jednak funkcjonowanie SOR-ów. W dobie niewydolnego systemu ochrony zdrowia zdarzają się liczne przypadki nieprawidłowego działania SOR-ów. U ich podstaw leży niedobór personelu oraz braki w sprzęcie diagnostycznym. Na inne przyczyny wadliwego funkcjonowania tej części systemu na odpowiedzieć raport Najwyższej Izby Kontroli, który będzie wydany po zakończeniu kontroli, planowanej na druga połowę roku. Poprzedni taki raport NIK wydała w 2011 roku, stwierdzając między innymi, iż „SOR-y udzielały świadczeń zdrowotnych również osobom, które nie znajdowały się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a więc nie kwalifikowały się do takiej formy pomocy, co stanowiło naruszenie obowiązujących przepisów. W poszczególnych kontrolowanych szpitalach takie osoby stanowiły szacunkowo od 30% do 80% zgłaszających się. Osobom tym powinny być udzielone świadczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznych lub nocnej i świątecznej pomocy doraźnej”.  Już wtedy zaznaczono potrzebę segregowania pacjentów ze względu na stan ich zdrowia.

SOR-y stanowią kluczowy element systemu ratownictwa medycznego. Od ich sprawnego funkcjonowania zależy wiele, stąd szczególną uwagę winno przywiązywać się do opracowywania i wdrażania odpowiednich procedur, a także do zapewnienia właściwego finansowania.

FOZZ ponownie w Stowarzyszeniu Amazonek „Żonkil Warszawa”

57297735_2388318827859054_4894664079072821248_n

Po marcowym spotkaniu z członkami Stowarzyszenia Amazonek „Żonkil Warszawa”, prezes fundacji, dr med. Anna Staniszewska ponownie odwiedziła to miejsce. Celem dzisiejszego spotkania było przeprowadzenie warsztatów na temat suplementów diety. Padało wiele pytań dotyczących tej tematyki, a także uczestniczki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczegółowo wyjaśniono różnice pomiędzy lekami a suplementami diety, rozmawiano także o wyrobach medycznych. Ponadto zwrócono szczególną uwagę na to, aby personel medyczny informować o samodzielnie ordynowanych sobie suplementach diety, lekach roślinnych czy ziołach. Nieobecni podczas poprzednich warsztatów otrzymali bezpłatnie materiały edukacyjne przygotowane przez członków FOZZ.

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa –Wymiary Chorób Cywilizacyjnych i Społecznych XXI wieku

DSC_3165

Dnia 12 kwietnia 2019 roku w Lublinie odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa –Wymiary Chorób Cywilizacyjnych i Społecznych XXI wieku. W tegorocznej edycji konferencji przypadła mi zaszczytna  rola  gościa honorowego. Miałam przyjemność wygłosić wykład plenarny otwierający konferencję zatytułowany Rola medycyny pracy w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym uwarunkowanym zaburzoną gospodarką lipidową. Drugim gościem honorowym był Pan Tomasz Młoduchowski, który wygłosił prelekcję na temat Potrzeb wprowadzania innowacji do branży medycznej – efektywność iCBT w leczeniu zaburzeń psychicznych. Oba tematy w pełni wpisują się w zakres chorób cywilizacyjnych, są coraz większym problemem współczesnego społeczeństwa ze względu na wzrastającą epidemiologię chorób sercowo-naczyniowych oraz psychicznych oraz ze względu na aspekty ekonomiczne, społeczne i prawne. Uczestnicy spotkania jednogłośnie przyznali, iż wykonywanie badań profilaktycznych nie jest chlubą Polaków i należy ten stan zmienić. Zdaniem słuchaczy, w pełni trafną propozycją okazało się zaangażowanie służby medycyny pracy w tym zakresie. Dalsza część konferencji poświęcona była wystąpieniom ustnym i plakatowym młodych naukowców, którzy przybili do Lublina z wielu ośrodków akademickich całej Polski.

DSC_3155

DSC_3189

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL

XII Sympozjum Wrocławskie Dni Zdrowia Publicznego

 

harmonogram-xii-wdzp.1

harmonogram-xii-wdzp.2

 

Podczas tegorocznego Sympozjum  eksperci dyskutowali o kwestiach związanych z sukcesem w dziedzinie Zdrowia Publicznego, a także współpracą i komunikacją różnych zawodów medycznych. Wykład inauguracyjny „Jak odnieść sukces w zdrowiu publicznym?”poprowadził dr Piotr Karniej z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wydział Nauk o Zdrowiu.

Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani objęła patronatem medialnym całe wydarzenie.

59936752_309498696611470_5710223032224579584_n

 

IMG_8270

 

PODZIĘKOWANIA Fundacja Obywatele-1

Dom Pomocy Społecznej „Kombatant”

2019-04-10 przewietrz apteczkę 12

Popołudnie 10 kwietnia 2019 r. przeznaczone było na spotkanie z Mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Warszawie. Wtedy dr n. med. Anna Staniszewska, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani poprowadziła warsztaty „Przewietrz Apteczkę!”. Całemu spotkaniu towarzyszyła ożywiona dyskusja, Mieszkańcy chętnie zadawali pytania i dzielili się własnymi doświadczeniami. Wiele czasu poświecono suplementom diety, wyrobom medycznym oraz łączeniu leków z pożywieniem. Jak zawsze słuchacze spotkania otrzymali bezpłatne materiały edukacyjne „Abecadło lekowe” oraz „Suplemantarz”.

2019-04-10 przewietrz apteczkę 02

2019-04-10 przewietrz apteczkę 13

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Forum Zdrowie Pracownika

FZP-logo_Y

W dniach 8-9 kwietnia odbyło się w Centrum Nauki Kopernik Forum Zdrowie Pracownika. Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani reprezentował dr Dominik Olejniczak.

Podczas wydarzenia można było wysłuchać bardzo interesujących wykładów, dotyczących między innymi nawyków, towarzyszących niezdrowemu stylowi życia, wpływu sposobu żywienia na efektywność w pracy, a także zdrowia pracowników z pokolenia seniorów i tzw. millenialsów.

Tematyka Forum wpisuje się w obszar działań FOZZ- wiele miejsca poświęcono zaburzeniom lipidowym oraz roli medycyny pracy w ich wykrywaniu; dr Daniel Śliż przypomniał, iż wg badania NATPOL 2011 ok. 18 mln Polaków ma dyslipidemię, z czego aż 10,5 mln o tym nie wie. Tak niekorzystny stan rzeczy może zmienić wykonywanie  regularnych badań w ramach medycyny pracy.

Podobne zdanie zaprezentowali inny prelegenci, m.in. dr Xenia Kruszewska- lekarka, zajmująca się zawodowo prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi.

Podczas trwania Forum można było również wziąć udział w warsztatach poświęconych podnoszeniu efektywności pracy, m.in. poprzez dbanie o zdrowie pracownika

Inicjatywa Forum Zdrowie Pracownika to kolejne wydarzenie, które potwierdza konieczność dalszego poruszania w przestrzeni publicznej potrzeby zwiększenia roli medycyny pracy, również w zakresie wczesnego wykrywania zaburzeń lipidowych.

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

[Blog #50] Promocja zdrowia w samorządach

zz_post_20190412

dr Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Działania promujące zdrowie są najskuteczniejsze na poziomie lokalnym. Także o tym zagadnieniu dyskutowali podczas debaty, zorganizowanej przez Medexpress przedstawiciele władz samorządowych. Polskie ustawy samorządowe nakładają na JST obowiązek realizowania działań promujących zdrowie. Wszelkie z resztą takie inicjatywy wymagają wsparcia ze strony administracji rządowej oraz mądrej, rozsądnej i odpowiadającej współczesnym standardom strategii zdrowotnej.

Bieżąca współpraca i wzajemne wsparcie na poziomie lokalno-centralnym jest niezbędne. Pierwszym największym wyzwaniem jest umiejętna koordynacja działań. Jako samorząd wychodzimy również z dodatkowymi, własnymi pomysłami, aktywnościami i odpowiedzialnością za mieszkańców. To chociażby szczepienia przeciw HPV, program In Vitro. Jako miasto staramy się w jak największym stopniu spełniać potrzeby naszych obywateli” – powiedział Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.

Do najistotniejszych wyzwań zdrowotnych, uczestnicy debaty zaliczyli m.in. zwalczanie chorób cywilizacyjnych, lepszą profilaktykę oraz promocję zdrowego trybu życia, odpowiednią dostępność do leczenia; wyzwania te nie są zaskakujące. Ponadto podkreślono szczególne znaczenie profilaktyki i występowania takich chorób, jak cukrzyca i otyłość.

„W Krakowie na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o niepokojące prognozy, mamy choroby układu krążenia, następnie choroby nowotworowe oraz choroby układu oddechowego. Bardzo ważna jest profilaktyka i zapobieganie takim schorzeniom, jak chociażby cukrzyca”– podkreśliła Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

W Lublinie natomiast funkcjonuje program „Zdrowie dla Lublina”, za pomocą którego samorząd ustala kluczowe problemy i wyzwania zdrowotne.

Wiceprezydent Warszawy podkreślił, iż w mieście stołecznym realizowanych jest wiele działań z zakresu promocji zdrowia „Począwszy od programów dla dzieci, profilaktyki i dbałości o zdrowie, przez potrzeby młodych rodzin i chociażby „Program In Vitro” oraz szkoły rodzenia, po problemy i potrzeby naszych seniorów. Chcemy stworzyć miejsca, w których będzie można przeprowadzać bilans zdrowia seniorów. Staramy się wszystko jak najlepiej łączyć, dążąc do najlepszych rezultatów zdrowotnych mieszkańców. Duży nacisk kładziemy na profilaktykę, aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie.”

Niezwykle istotne jest przygotowanie kadry do realizacji takich działań. Jako przykład można tu przytoczyć program ProHealth 65+, który zakładał wykształcenie lokalnych liderów promocji zdrowia, którzy rekrutowali się spośród przedstawicieli Uniwersytetów III Wieku, ale także właśnie pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Wykładowcami-trenerami w tym projekcie byli przedstawiciele Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani dr Anna Staniszewska i dr Dominik Olejniczak.

Warsztaty w Domu Emeryta Wojskowego w Warszawie

Dziś, tj. 04.04.2019 r. prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani gościła w Domu Emeryta Wojskowego w Warszawie, gdzie poprowadziła warsztaty „Przewietrz apteczkę!”. Tradycyjnie każdy z uczestników spotkania otrzymał nieodpłatnie materiały przygotowane przez FOZZ, czyli „Abecadło lekowe” oraz „Suplementarz diety”. Szczególne zainteresowanie ze strony mieszkańców Domu skupione było na różnicach pomiędzy nazwą handlową a międzynarodową leków. Słuchacze dzielili się także własnymi doświadczeniami w zakresie stosowania leków. Szczegółowo podczas spotkania dyskutowano o tzw. „Kopertach życia”. Mieszkańcom Domu co miesiąc pracownicy pomagają uporządkować własne apteczki. Gratulujemy czujności farmakologicznej!

56931883_426804941403521_2335799998081400832_n

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

[Blog #49] Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2019

world-health-day-2019-poster-health-human-right-1mgr Aleksandra Kielan – Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, doktorantka w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. WHO organizuje międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związanym z konkretnym tematem.

W roku 2019 głównym założeniem obchodów Światowego Dnia Zdrowia, jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia wszystkim ludziom uniwersalnego dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie, które obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych– od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną.

Miliony ludzi wciąż nie mają dostępu do powszechnej opieki medycznej, lub muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem. Co najmniej połowa ludzi na świecie nie otrzymuje potrzebnych im usług zdrowotnych. Objęcie powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, to zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do usług zdrowotnych których potrzebują, bez doświadczania trudności finansowych.

Najważniejsze przekazy Światowej Organizacji Zdrowia na 2019 rok:

  •  Zdrowie jest prawem człowieka; czas na zdrowie dla wszystkich.
  • Wiemy, że powszechne ubezpieczenie zdrowotne jest możliwe, sprawmy, aby tak się stało!
  • Powszechne ubezpieczenie zdrowotne oznacza, że ​​wszyscy ludzie mają dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych, których potrzebują, kiedy i gdzie ich potrzebują, bez trudności finansowych.
  • Co najmniej połowa ludzi na świecie nie otrzymuje potrzebnych im usług zdrowotnych.
  • Zdrowie jest prawem człowieka; każdy powinien mieć informacje i usługi, których potrzebuje, aby dbać o własne zdrowie i zdrowie swoich rodzin.
  • Jakość, dostępność podstawowej opieki zdrowotnej jest podstawą powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Niebezpieczna i niska jakość opieki zdrowotnej kosztuje rocznie miliardy dolarów. Musimy zrobić więcej, aby poprawić jakość i bezpieczeństwo usług zdrowotnych na całym świecie.
  • Podstawowa opieka zdrowotna powinna być pierwszym poziomem kontaktu z systemem opieki zdrowotnej, w którym ludzie otrzymują większość niezbędnej opieki zdrowotnej – od promocji i profilaktyki po leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną – jak najbliżej miejsca zamieszkania i pracy.
  • W istocie podstawowa opieka zdrowotna polega na opiece nad ludźmi i pomaganiu im w poprawie ich zdrowia lub utrzymaniu dobrego samopoczucia, a nie tylko leczeniu pojedynczej choroby lub stanu.
  • Podstawowa opieka zdrowotna obejmuje większość twoich potrzeb zdrowotnych przez całe życie, w tym usługi takie jak badania przesiewowe pod kątem problemów zdrowotnych, szczepionki, informacje o tym, jak zapobiegać chorobom, planowanie rodziny, leczenie długotrwałych i krótkoterminowych warunków, koordynacja z innymi poziomami opieki i rehabilitacja.
  • Podstawowa opieka zdrowotna jest opłacalnym i sprawiedliwym sposobem świadczenia usług zdrowotnych i pomaga krajom w osiągnięciu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
  • System opieki zdrowotnej z silną podstawową opieką zdrowotną zapewnia lepsze wyniki zdrowotne, jest opłacalny i poprawia jakość opieki.Pracownicy służby zdrowia mają do odegrania kluczową rolę w kształceniu pacjentów w zakresie dbania o ich zdrowiem i koordynowania opieki swoich pacjentów.
  • Pracownicy podstawowej opieki zdrowotnej mają stałe i zaufane relacje ze swoimi pacjentami i znają historię ich zdrowia; znajomość pełnego obrazu pomaga poprawić ich opiekę i oszczędza pieniądze. Aby zdrowie stało się rzeczywistością, potrzebujemy: osób i społeczności, które mają dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych, aby dbały o własne zdrowie i zdrowie swoich rodzin; wykwalifikowani pracownicy służby zdrowia zapewniający wysokiej jakości opiekę skoncentrowaną na ludziach; oraz decydenci zobowiązani do inwestowania w podstawową opiekę zdrowotną.

world-health-day-2019-health-for-all

Źródło: www.who.int/campaigns/world-health-day/world-health-day-2019

Konferencja „Rzecznik Praw Pacjenta – rzecznikiem polskiej psychiatrii”

W środę 26 marca obyła się konferencja zatytułowana „Rzecznik Praw Pacjenta – rzecznikiem polskiej psychiatrii”. Zgodnie z nazwą, tematem przewodnim był stan psychiatrii w Polsce. W konferencji udział wzięło wielu znakomitych gość, m.in. podsekretarz stanu w
Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Król, dr Marek Balicki, dr Konstanty Radziwiłł, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, oraz przedstawiciele środowiska lekarzy psychiatrów. Gościem konferencji była również poseł Józefa Hrynkiewicz. Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani, na zaproszenie Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca, reprezentowali dr Anna Staniszewska oraz dr Dominik Olejniczak. W toku paneli dyskusyjnych poruszono wiele ciekawych wątków, związanych miedzy innymi z reformą systemu opieki psychiatrycznej w Polsce. Szczególną uwagę poświęcono problemom psychicznym dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem ich profilaktyki.

Wydarzenie było znakomitą okazją do wymiany poglądów i spostrzeżeń pomiędzy środowiskiem decydentów, lekarzy, a także pacjentów, którzy licznie wzięli udział w spotkaniu.

Pełna relacja z wydarzenia jest dostępna na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.

Bez tytułu

1 2 3

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani