Jelonki wietrzą apteczki

Dzień dla Zdrowia

 

16 maja warsztaty z cyklu Przewietrz Apteczkę! trafiły do Osiedlowego Klubu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Jelonki”. Tym razem zajęcia miały nietypowy przebieg, ponieważ zostały połączone z nauką szydełkowania; przy nauce tej sztuki seniorzy zapoznawali się z podstawami bezpiecznej farmakoterapii, Abecadłem Lekowym oraz Suplementarzem. Dr Dominik Olejniczak odpowiadał na pytania dotyczące m.in. różnic między suplementami diety a lekami, a także leków generycznych.

Uczestnicy warsztatów, nie po raz pierwszy, docenili Abecadło Lekowe, oraz zawarty w nim lekospis i z uwagą wysłuchali zasad jego prawidłowego wypełniania.

Nasza współpraca z Urzędem Dzielnicy Bemowo będzie kontynuowana także w czerwcu.

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Uśmiechnięte warsztaty PA!

2019-04-10 przewietrz apteczkę 02

Dziś- 15 maja- na trasie kampanii Przewietrz Apteczkę! na Bemowie Klub Seniora „Uśmiech”. Tym razem w warsztatach udział wzięło ok. 50 osób. Na dzisiejszym spotkaniu dużo czasu poświęcono komunikacji na linii lekarz-pacjent, a także przygotowaniu do wizyty lekarskiej. Uczestnicy warsztatów wskazywali na niedostateczny czas trwania wizyty lekarskiej, jako na czynnik znacznie utrudniający nawiązanie właściwego kontaktu z lekarzem.

Jak zawsze każdy z uczestników spotkania otrzymał Abecadło Lekowe, a już jutro- 16 maja- spotykamy się w Osiedlowym Klubie Kultury przy ul. Sucharskiego 3- serdecznie zapraszamy!

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

 

Bezpieczeństwo farmakologiczne na Bemowie – przystanek „Dwa Jelonki”

60334432_437820163448053_7372535543696982016_n

Piątkowe przedpołudnie (10.05.2019) prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani spędziła w ośrodku „Dwa Jelonki”. W kameralnej atmosferze słuchacze rozmawiali o bezpieczeństwie farmakoterapii i stosowaniu suplementów diety. Uczestnicy spotkania wykazali się dobrą wiedzą w omawianych aspektach. Przyznali również, iż zaproponowany Lekospis jako narzędzie przygotowania się do wizyty lekarskiej jest niezwykle przydatne i zapewnili, iż będą z niego korzystać. Słuchacze przytaczali również przykłady wyrobów medycznych oraz wskazywali na własne problemy związane z zażywaniem leków. Każdy obecny na spotkaniu otrzymał bezpłatne materiały FOZZ – „Suplementarz” i „Abecadło lekowe”. Materiały cieszyły się dużym zainteresowaniem i „rozeszły się jak świeże bułeczki”.

Niebawem kolejne warsztaty na Bemowie!

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

[Blog #55] Ulotka informacyjna dołączona do leku

zz_post_20190517dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Badania przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce pokazują, iż z czytaniem ulotek dołączonych do leków przez Polaków bywa różnie. Jednak zaznajomienie się z treścią ulotki pomaga pacjentowi zrozumieć, m.in. dlaczego i w jakim celu zażywa się lek, oraz w jaki sposób go zażywać, ale lek był skuteczny i bezpieczny dla chorego. Zawartość ulotki jest uwarunkowana Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących oznakowania opakowania produktu leczniczego oraz treści ulotek. Najważniejsze punkty ulotki to:

* Informacje charakteryzujące  produkt  leczniczy – nazwa handlowa leku; nazwa międzynarodowa, czyli skład leku (substancja/e czynne i pomocnicze); w jakiej postaci jest lek, np. tabletki, kapsułki, drażetki; jaka jest w preparacie ilość substancji czynnej; w jaki sposób działa lek

* Wskazania do stosowania – wymienione tu są choroby/dolegliwości w jakich lek się stosuje

* Informacje, z którymi należy się zapoznać zanim zażyje się lek – przeciwwskazania, czyli sytuacje kiedy lek nie powinien być stosowany;  odpowiednie środki ostrożności związane ze stosowaniem leku; interakcje z lekami lub używkami czy pokarmem; ostrzeżenia specjalne, np. czy lek można czy też nie stosować u kobiet w ciąży, karmiących, dzieci, osób starszych, czy też z konkretnymi chorobami; informacje o wpływie leku na zdolność obsługi urządzeń i pojazdów mechanicznych, jeśli takie istnieją

* Informacje jak stosować lek – dawkowanie leku, czyli jak często i kiedy stosować lek, np. przed jedzenie czy po; sposób i droga podania; jak długo lek należy przyjmować; objawy przedawkowania leku i co zrobić w takim przypadku; jak postępować, gdy zapomni się zażyć lek; czy występuje ryzyko zespołu odstawiennego

* Informacje o działaniach niepożądanych –  tu opisane są dotąd poznane działania niepożądane mogące wystąpić w trakcie stosowania leku, z podaniem znanej częstości ich występowania, np. bardzo często, sporadycznie; a niekiedy sposób postępowania w trakcie wystąpienia działań niepożądanych i zalecenie, aby o zaistniałym fakcie poinformować lekarza lub farmaceutę

* Termin ważności leku i sposób jego przechowywania tu podane są informacje, czy lek przechowywać, np. w temperaturze pokojowej, czy w lodówce; jaki jest sposób przechowywania leku jeszcze nie rozpoczętego, a jaki po otwarciu opakowania (niekiedy bywa różny; analogicznie wygląda aspekt daty przydatności; w tym miejscu znajduje się też informacja o tym, aby nie stosować leku po upływie terminu ważności oraz w miejscu niedostępnym dla dzieci

* Data ostatniej weryfikacji tekstu ulotki

* Dane podmiotu odpowiedzialnego lub wytwórcy leku

* Informacja w jaki sposób i gdzie pacjent powinien zgłosić wystąpienie ewentualnych działań niepożądanych

Ulotka jest rzetelnym i wiarygodnym źródłem informacji o leku, dlatego należy się z nią zapoznać i jej nie wyrzucać. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można do niej powrócić i rozwiać wątpliwości.

 

 

PA! w Klubie Bemowskiego Seniora

Dzień dla Zdrowia

Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani kontynuuje współpracę z Urzędem Dzielnicy Bemowo- 8 maja dr Dominik Olejniczak gościł w Klubie Bemowskiego Seniora, gdzie poprowadził warsztaty z cyklu Przewietrz Apteczkę! Wydarzenie jak zwykle upłynęło w miłej atmosferze- uczestnicy mieli wiele pytań, dotyczących przede wszystkim łączenia ziół z lekami. Tradycyjnie otrzymali również materiały edukacyjne, przygotowane przez członków FOZZ- Abecadło Lekowe oraz Suplementarz.

Kolejne spotkania odbędą się już pod koniec bieżącego tygodnia, a także w przyszłym tygodniu. Wydarzenia będą miały miejsce w piątek 10 maja w Miejscu Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki” przy ul. Powstańców Śląskich 44, 15 maja w Klubie Seniora „Uśmiech” przy ul. Powstańców Śląskich 108a, oraz 16 maja w Spółdzielni Mieszkaniowej „Jelonki”- Osiedlowy Klub Kultury przy ul. Sucharskiego 3- serdecznie zapraszamy do udziału!

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

[Blog #54] Wiarygodne źródła informacji o leku

zz_post_20190510dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Chcąc uzyskać prawdziwe, oparte o dowody naukowe dane o konkretnym produkcie leczniczym, zastanawiamy się gdzie takie informacje możemy znaleźć. Wśród wiarygodnych źródeł informacji o lekach znajdują się porady lekarza oraz farmaceuty. Ponadto wiedzę o lekach możemy zaczerpnąć z prasy branżowej czy książek medycznych, które nie zawsze są łatwo dostępne dla ogółu. Wiele osób zapewne szuka także wiadomości w Internecie. Przeszukując Internet, należy niemniej jednak zauważyć, iż można natrafić na źródła zawierające fałszywe informacje, które mogą wprowadzić w błąd i być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia pacjentów. Do takich źródeł można zaliczyć m.in. fora internetowe, gdzie anonimowe osoby udzielają porad, nie wiadomo wtedy czy przekazywane dane są prawdziwe czy też nie. W Internecie można jednak znaleźć wiarygodne źródła informacji, jak np. strony instytucji medycznych, takich jak Ministerstwo Zdrowia, czy Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Rzetelnym źródłem informacji są ponadto strony firm farmaceutycznych wytwarzających produkty lecznicze, na których znajdziemy opisy konkretnych preparatów. Za pomocą Internetu można przeszukać medyczne bazy danych, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie związane z lekiem. Wyszukiwanie informacji w bazach danych, jak i analiza jakości tych danych jest pracochłonne, wymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. W Internecie można znaleźć także Charakterystykę Produktu Leczniczego, czyli dokument przeznaczony na personelu medycznego. Można powiedzieć, iż jego odpowiednikiem dla pacjenta jest Ulotka informacyjna dołączona do leku, która fizycznie znajduje się w opakowaniu leku, a także można ją znaleźć w Internecie.

[Blog #53] Majówka 2019

zz_post_20190430b2dr Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Spotkania towarzyskie przy tak ulubionym przez Polaków grillu wiążą się nie tylko ze spożywaniem nieco mniej zdrowych produktów żywnościowych, ale także ze spożywaniem znacznych ilości alkoholu. Zachęcamy zatem, aby, nie tracąc przyjemności wypoczynku, pamiętać o urozmaiceniu diety np. w warzywa (te także świetnie sprawdzają się podczas spotkań przy grillu), a także, jeśli tylko pogoda pozwoli- aktywnym wypoczynku- spacerach, czy wycieczkach rowerowych. Odpowiednio aktywnie spędzony czas wolny pozwoli zapomnieć o stresie związanym z pracą, da zatem możliwość odpoczynku naszej psychice; jeśli tak, zadbajmy także o naszą somę!

Apelujemy także o rozsądek w trakcie podróży samochodem: do miejsc docelowych, oraz powrotów do domu. Kilka minut opóźnienia nie powinno zrobić dużej różnicy, dostosowujmy zatem prędkość do naszych umiejętności i natężenia ruchu.

Życzymy miłego wypoczynku, a pamiętając o tych, którzy nie mają takiej możliwości (np. z uwagi na obowiązki zawodowe), spokojnego i może mniej intensywnego zawodowo czasu!

III Międzynarodowy Kongres Patient Empowerment

Bez tytułuW dniach 24-25 kwietnia odbył się w Centrum Nauki Kopernik III Międzynarodowy Kongres Patient Empowerment. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było ”Ekspertyza-Empatia-Ewolucja”. Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani reprezentował dr Dominik Olejniczak. W wydarzeniu udział wzięło wielu znakomitych gości m.in. minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, wiceministrowie zdrowia Zbigniew Król oraz Maciej Miłkowski, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, a także liczni przedstawiciele organizacji pacjenckich.

Kongres został podzielony na 3 bloki; w pierwszym z nich, zatytułowanym „Pacjent, jako lider strategii zdrowia” odbył się panel zatytułowany Prawa i obowiązki pacjenta jako pożądany standard bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa” Jest to tematyka szczególnie blisko związana z działalnością Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani; pojawienie się tego obszaru tematycznego w dyskursie publicznym potwierdza słuszność kierunków działania FOZZ, przede wszystkim tych, realizowanych we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Co ważne, również środowiska pacjenckie podkreślają konieczność budowania odpowiedzialności za własne zdrowie wśród społeczeństwa.

Kolejny blok tematyczny to „Zdrowie Terytorialne”, gdzie poruszono między innymi zagadnienie :Roli samorządu w polskim systemie ochrony zdrowia i w edukacji pacjenta – kompetencje, możliwości, osiągnięcia”, gdzie mówiono między innymi o roli samorządu
w polskim systemie ochrony zdrowia i edukacji pacjenta. Również ta tematyka jest bliska działalności FOZZ- to w kontekście naszej akcji Przewietrz Apteczkę!, realizowanej w środowisku lokalnym. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż na zaproszenie Urzędu Dzielnicy Bemowo, rozpoczęliśmy właśnie w tej dzielnicy cykl 8 warsztatów z cyklu Przewietrz Apteczkę!

Ostatni blok to „Empatia, Ewolucja, Ekspertyza”. Tu mówiono głównie o relacji lekarz – pacjent: ”od choroby do człowieka„ i tworzenia procesów HTA w konfrontacji z doświadczeniami organizacji pacjenckich.

Wydarzenie przyciągnęło liczne grono uczestników i było okazją do wymiany poglądów i spostrzeżeń. Liczymy, iż wnioski, płynące z paneli tematycznych będą stanowiły inspirację dla decydentów i staną się zalążkiem do podejmowania właściwych decyzji w obszarze systemu ochrony zdrowia, na których najwięcej skorzystają pacjenci.

2dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

[Blog #52] Świąteczne przejedzenie!

zz_post_20190426dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Święta Wielkanocne już za nami. Większość Polaków, co roku obiecuje sobie, że będzie jadło z umiarem, jednak rzadko to nam się udaje. Jeśli nie potrafimy jeść małych porcji, które powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu, może dojść do zalegania treści pokarmowych w żołądku, uczucia przepełnienia, zgagi, bólu i „ciężkiego brzucha”. Co zatem zrobić, aby towarzyszące świątecznemu przejedzeniu objawy zminimalizować? Warto po pierwsze odejść od świątecznego stołu i trochę się poruszać. Może to być szybszy spacer, głębokie oddychanie, tak jak chcielibyśmy żołądek docisnąć do kręgosłupa, a nawet wykonanie serii przysiadów. Takie proste ćwiczenia poprawiają ukrwienie żołądka, usprawniają wydzielanie enzymów trawiennych. Warto też zadbać o prawidłowy bilans płynów. Wypicie przed jedzeniem szklanki wody, sprawia szybsze uczucie pełności w żołądku i automatycznie mniej jemy. W przypadku przejedzenia pomocna też jest ciepła czarna i zielona herbata, napar z mięty i rumianku, a także zaparzony majeranek. Możemy również wspomóc się preparatami ze sklepów zielarskich i aptek, takimi jak wyciąg z karczocha czy  ostropestu. Wykazano także skuteczność imbiru czy octu jabłkowego w poprawie trawienia. Przy wzdęciach warto zastosować kminek, nie bez powodu dodaje się go do potraw wzdymających, takich jak kapusta czy fasola. Po świętach lepiej natomiast nie stosować głodówek, gdyż one znacząco spowalniają metabolizm. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie dieta oczyszczająca, lekkostrawna oraz picie sporych ilości wody z sokiem z cytryn.

Chcąc zachować zdrowy umiar i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych spożywaj umiarkowane porcje jedzenia, jedź wolno, przeżuwając małe kęsy, nie głodź się, ani przed, ani po świętach, nie łącz jedzenia z płynami, najlepiej pić po ok. 30 minutach o zakończenia posiłku, ruszaj się.

#WEŹSIĘZBADAJ

Jak co roku w dniach 17 – 24 kwietnia obchodziliśmy Tydzień dla Serca. Jego głównym celem jest zapobieganie chorobom tego narządu poprzez zdrową dietę i zdrowy styl życia. Ponadto szczególny nacisk kładzie się na upowszechnienie wiedzy o chorobach serca oraz profilaktykę.

W tym roku Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani przez cały tydzień publikowała grafiki, mające na celu zwrócenie uwagi poszczególnych grup zawodowych na ich rolę w prewencji chorób układu sercowo – naczyniowego. Zostały one stworzone w ramach zeszłorocznego projektu #TYDZIEŃDLASERCA. Dodatkowo codziennie były prezentowane podstawowe informacje na temat cholesterolu, w ramach nowego projektu #WEŹSIĘZBADAJ.

Projekt #WEŹSIĘZBADAJ ruszy już niebawem!

  1. Cholesterol, jako jedna z substancji tłuszczowych, ma wpływ na powstawanie tzw. blaszki miażdżycowej, która powoduje zatykanie tętnic.

zz-seria-cholesterol-post-01

 

2. Podwyższone stężenie cholesterolu jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, czynnikiem zwiększającym ryzyko zawału serca, który jest przyczyną prawie połowy zgonów w naszym kraju.

zz-seria-cholesterol-post-02b

 

3. Zdecydowana większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma podwyższony cholesterol, bo nie daje on objawów, dlatego tak ważne jest zrobienie badań krwi, które wiele powiedzą o aktualnym stanie naszego zdrowia.

zz-seria-cholesterol-post-03-v4b (1)

 

 

4. Lipidogram (profil lipidowy) to proste badanie, które określa poziom cholesterolu, jego frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów.

zz-seria-cholesterol-post-04

 

5. Wykonując badanie krwi możesz poznać swój poziom cholesterolu. Norma cholesterolu całkowitego we krwi wynosi poniżej 200 mg/dl 5,2 mmol/l), cholesterolu LDL – mniej niż 139 mg% (3,4 mmol/l), cholesterolu HDL – powyżej 35 mg% (0,92 mmol/l), trójglicerydów – poniżej 200 mg% (2,3 mmol/l),  najlepiej 50-180 mg%.

zz-seria-cholesterol-post-05

 

6. Jak Obniżyć poziom cholesterolu? Podstawą profilaktyki jest prozdrowotny styl życia, czyli regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie stresu. W walce z zbyt wysokim cholesterolem pomocne mogą być również leki, których skuteczność w tym zakresie została udowodniona naukowo (dowiedziono 35% wpływ leków na redukcję poziomu LDL cholesterolu).

zz-seria-cholesterol-post-06

mgr Aleksandra Kielan
Dyrektor Biura Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani