Dzień dla Zdrowia w Ustroniu

„Dzień Dla Zdrowia” to wydarzenie o charakterze zdrowotno-edukacyjnym, którego celem jest promocja zdrowia i jego profilaktyka. Tegoroczna, III edycja odbyła się 18 października na terenie Ośrodka Sanatoryjnego Tulipan w Ustroniu przy ul. Szpitalnej 21. W tym roku Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani została zaproszena do współorganizacji tego wydarzenia.

Podczas „Dnia Dla Zdrowia” odbyła się konferencja, na której zostały poruszone tematy dotyczące zdrowia seniorów: zdrowego odżywiania, profilaktyki i leczenia zaćmy, ale także odbyły się warsztaty na temat zasad bezpiecznego stosowania i przechowywania leków „Przewietrz apteczkę!”. W trakcie wydarzenia można było wziąć udział w bezpłatnych badaniach i konsultacjach, skorzystać z bezpłatnych degustacji, a także uzyskać informacje dotyczące zdrowia i profilaktyki.  Wszystkie osoby biorące udział w konsultacjach na stoisku Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani byli bardzo zainteresowani tematem, a wiele z nich zaprosiło przedstawicieli Fundacji do przeprowadzenia warsztatów w ich miejscowościach.

Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie! :)

mgr Aleksandra Kielan
Dyrektor Biura Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Aleksandra Kielan

Podwójne warsztaty w Katowicach!

We wtorek 17.10.2017 r. prezes FOZZ poprowadziła dwa warsztaty w województwie śląskim. Tym razem dr Staniszewska spotkała się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz w Ośrodku Pomocy „Senior Residence”.

„Abecadło lekowe” po raz kolejny spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Po zakończonych warsztatach wielu seniorów wyraziło chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach z zakresu szeroko pojętej edukacji farmakologicznej. Po spotkaniu jedna z uczestniczek przyznała się, iż jest emerytowaną farmaceutką pod wielkim wrażeniem pomysłu warsztatów oraz przekazanych treści. Cieszymy się, że spotkania spotykają się z dużym zainteresowaniem.

Już 18.10.2017 warsztaty odbędą się w Warszawie i Ustroniu.

22554573_10155797623029641_501982590_n

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Anna Staniszewska

Kierunek – Łódź!

6 października na trasie ogólnopolskiej edycji kampanii Przewietrz Apteczkę!- Łódź. W Małej Sali Obrad Urzędu Miejskiego Miasta Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 104, zebrało się liczne grono uczestników.

W trakcie warsztatów omówiono jak zawsze podstawowe zasady bezpiecznego zażywania i przechowywania leków. Tym razem do prowadzącego- dr Dominika Olejniczaka skierowano wiele pytań o prawidłową utylizację leków, a także o właściwe pory ich przyjmowania. Pomocne w odpowiedzi na te pytania okazało się Abecadło Lekowe, które, tradycyjnie już, otrzymał każdy uczestnik spotkania. Zebrani wyrazili także chęć odbycia podobnych warsztatów, związanych z przyjmowaniem suplementów diety- w tym kontekście bardzo doceniona została inicjatywa Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, związana z wydaniem Suplementarza.

fot. z arch. Oddziału ds. Polityki Senioralnej UMŁ

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

fot. z arch. Oddziału ds. Polityki Senioralnej UMŁ

Trzecie warsztaty w województwie pomorskim – przystanek Gdańsk

W czwartek 12.10.2017 r. prezes FOZZ poprowadziła warsztaty „Przewietrz Apteczkę!” w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdańsku.

Uczestnicy spotkania chętnie przytaczali własne historie związane z błędnym zażywaniem leków, na szczęście przyznali, iż „człowiek na błędach się uczy” i warsztaty pomogły im usystematyzować wiedzę i rozwiać wątpliwości. Ponadto wiele osób zaznaczyło, iż nie miało wiedzy na temat tego, iż jednym z praw pacjenta jest możliwość zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych, co wskazuje na potrzebę ciągłej edukacji społeczeństwa.

W przyszłym tygodniu warsztaty odbędą się w Łodzi, Katowicach i Ustroniu. Zapraszamy !

22447082_10155784292069641_1892237370_n

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Anna Staniszewska

 

Drugie warsztaty w województwie pomorskim – przystanek Malbork

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła w poprowadzeniu kolejnych warsztatów. Dnia 11.10.2017 r. dr med. Staniszewska spotkała się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Malborku.

Tym razem szczegółowo słuchacze dopytywali o suplementację magnezu i witaminy D. Dużo pytań było też nakierowanych na pory przyjmowania leków. Ponadto większość uczestników warsztatów przyznała, iż nowością dla nich jest prawo do zgłaszania działań niepożądanych leków. Zachęcamy do zapoznania się  z  filmem edukacyjnym towarzyszącym kampanii „Lek Bezpieczny” przygotowanym przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Informacje o tym w jaki sposób zgłosić działanie niepożądane można także znaleźć na stronach podmiotów odpowiedzialnych (producentów leków).

Pozostajemy edukacyjnie w województwie pomorskim, gdyż już jutro (12.10.2017) zapraszamy na warsztaty na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdańsku.

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Anna Staniszewska

 

Drugie spotkanie podczas Włochowskiego Miesiąca Seniora

Za nami już drugie warsztaty „Przewietrz apteczkę!” w ramach Włochowskiego Miesiąca Seniora, który trwa jeszcze do 22 października!

10 października 2017 dr Dominik Olejniczak poprowadził drugie warsztaty z cyklu „Przewietrz apteczkę!”. Wydarzenie miało miejsce w Wypożyczalni nr 28 przy ul. 1 sierpnia 36a w Warszawie. Przygotowane broszury „Abecadła lekowego”, stanowiącego kompendium wiedzy z zakresu bezpiecznej farmakoterapii,  rozeszły się jak świeże bułeczki! Publikację tę można również bezpłatnie  pobrać ze strony: www.przewietrzapteczke.pl/edukacja/

Jutro gościmy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Malborku! :)

mgr Aleksandra Kielan
Dyrektor Biura Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Aleksandra Kielan

Włochowski Miesiąc Seniora rozpoczęty!

Od 22.09.2017 do 20.10.2017 instytucje, organizacje i mieszkańcy Dzielnicy Włochy przygotowali wspólnie wiele bezpłatnych wydarzeń i atrakcji w ramach Włochowskiego Miesiąca Seniora.  

Z dumą informujemy, iż przy tej okazji Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani została zaproszona do przeprowadzenia warsztatów z cyklu Przewietrz Apteczkę!

Dnia 4 października 2017 dr Dominik Olejniczak i mgr Aleksandra Kielan wzięli udział w pierwszym warsztacie z cyklu „Przewietrz apteczkę!”, który odbył się w Bibliotece Publicznej przy Al. Jerozolimskich 200. W spotkaniu uczestniczyło nie tylko liczne grono seniorów, ale również wiele młodych osób żywo zainteresowanych tematem bezpiecznej farmakoterapii. Uwagę uczestników spotkania szczególnie  zwróciły zagadnienia odpowiedniego przechowywania leków, analizowania dat ważności produktów medycznych oraz sposobu, w jaki należy przygotować spis zażywanych leków, suplementów diety oraz ziół na wizytę lekarską. Inauguracja była wyjątkowo udana- słuchacze mieli wiele pytań i zgodnie podkreślili wagę takich spotkań.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, Pani Katarzyna Winogrodzka, zachęciła przybyłych gości do zaproszenia swoich sąsiadów, znajomych oraz rodziny na kolejne warsztaty z tej serii, które odbędą się 10 października w Wypożyczalni nr 28 przy ul. 1 Sierpnia 36a oraz 19 października w Wypożyczalni nr 71 przy ul. Żwirki i Wigury 1. Serdecznie zapraszamy!

dr Dominik Olejniczak 
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

mgr Aleksandra Kielan
Dyrektor Biura Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Aleksandra Kielan

Lubelskie wietrzenie apteczek

28 września na trasie kampanii Przewietrz Apteczkę! kolejny przystanek- Lublin i tamtejszy Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Zgromadzeni słuchacze z uwagą wysłuchali prezentacji, a także chętnie wzięli udział w dyskusji z prowadzącym dr Dominikiem Olejniczakiem. Ku naszej radości Abecadło Lekowe okazało się rozwiązaniem wielu problemów, z którymi borykają się seniorzy. Słuchacze zwracali uwagę, iż sporym problemem jest dla nich krótki czas wizyt lekarskich, który często uniemożliwia im uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji. Jednym z rozwiązań tego problemu jest właściwe przygotowanie pacjenta do wizyty lekarskiej Jako element w tym pomocny` wskazano zebranym część Abecadła Lekowego, tzw. lekospis, którego wypełnienie (nazwami i dawkami przyjmowanych leków) przed wizytą znaczeni ją usprawnia, ułatwiając lekarzowi dobranie właściwych leków i zmniejszając ryzyko wystąpienia interakcji z tymi już przyjmowanymi.

Co dla nas szczególnie istotne, uczestnicy warsztatów zadeklarowali, iż uzyskaną wiedzą będą dzielić się z bliskimi, znajomymi i sąsiadami. Dziękujemy za zaangażowanie!

Warsztaty w Lublinie

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Warsztaty we Wrocławiu

26 września Kampania Przewietrz Apteczkę dotarła do stolicy Dolnego Śląska- Wrocławia.

Tym razem warsztaty miały szczególną widownię- pracowników firmy US Pharmacia SP z o.o.  Ze względu na duże zainteresowanie zdecydowano o przeprowadzeniu dwóch warsztatów, w których udział wzięło ok. 70 osób! Poza tradycyjnymi treściami, również i tym razem zaanonsowany został Suplementarz- wydawnictwo traktujące o bezpiecznym przyjmowaniu suplementów diety, w tym ziół. Zebrani zgodzili się z prowadzącym warsztaty dr. Dominikiem Olejniczakiem, że wobec dużej ich dostępności na rynku niezbędna jest edukacja w tym zakresie.

Kolejne warsztaty już 28 września- gościć będziemy w Lublinie. Serdecznie zapraszamy!

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: US Pharmacia SP z o.o.