Kongres Zdrowia Publicznego 2017

Kongres Zdrowia Publicznego to  cykliczne wydarzenie organizowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Ochrony Zdrowia. W tym roku odbyło się ono 7.12.2017 roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a  wzięło w nim  udział wielu decydentów, naukowców, przedstawicieli zawodów medycznych, organizacji pozarządowych, mediów oraz studentów. 

Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosława Wielgosia oraz dr hab. n. med. Bożeny Czarkowskiej-Pączek. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu ks. Adama Bonieckiego dotyczącego obrony prawdy w dobie kryzysu autorytetów. W ciągu całego dnia odbyło się pięć paneli dotyczących aktualnych problemów zdrowia publicznego. Podczas spotkania można było wysłuchać głosów przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Funduszu Zdrowia, Instytutu Ochrony Zdrowia, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wielu innych.

Spotkanie w gronie ekspertów i prowadzona na wysokim poziome debata pozwoliły na wyszczególnienie  potencjalnych kierunków działań polityki zdrowotnej w zakresie zdrowia populacji.

mgr Aleksandra Kielan
Dyrektor Biura Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Aleksandra Kielan

XII Międzynarodowe Forum Suplementów Diety

W piątek 17 listopada w Centrum Bankowo-Finansownym przy ul. Nowy Świat 6/12 odbyło się XII Międzynarodowe Forum Suplementów Diety. Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani reprezentował dr Dominik Olejniczak. Forum zgromadziło liczne autorytety w dziedzinie suplementów diety, przedstawicieli uczelni medycznych z całej Polski, a także reprezentantów urzędów państwowych (w tym  Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych) oraz organizacje pozarządowe.

Wśród wielu znakomitych prelegentów znalazła się między innymi prof. Iwona Wawer z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swoim wystąpieniu zwróciła ona uwagę na potrzebę suplementowania diety wybranych populacji osób zdrowych (np. kobiet w ciąży), czy też w przebiegu niektórych chorób.  Prof. Wawer wskazała na potrzebę promowania suplementów wysokiej jakości, a także, co istotne, na potrzebę edukowania społeczeństwa w tym zakresie. Pozostali przedstawiciele środowiska akademickiego, czy to w swoich wystąpieniach, czy w toku dyskusji, poparli to stanowisko, podkreślając, iż adresatami edukacji powinni być także decydenci, oraz przedstawiciele zawodów medycznych). Stanowisko, dotyczące edukacji popiera również Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani, czego wyrazem jest przygotowywany przez nas Suplementarz.

Prezes Zarządu Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty PASMI Ewa Jankowska podkreśliła znaczenie samoregulacji, związanych z reklamą suplementów diety-  efekty tej inicjatywy można już zaobserwować w reklamach suplementów. Podkreśliła także, by w dyskusjach na temat suplementów brać pod uwagę wyniki badań naukowych, oraz, by o suplementach mówić w sposób obiektywny.

Rynek suplementów diety wciąż się rozwija. Idzie za tym potrzeba obiektywnego o nich informowania, stąd wydarzenia takie, jak XII Międzynarodowe Forum Suplementów Diety mają szczególną wartość merytoryczną i pozwalają na zajęcie stanowiska w kluczowych kwestiach , związanych z suplementami diety.

DSC_0236

DSC_0238

 

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Dominik Olejniczak

Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

Właśnie rozpoczyna się Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy! W związku z tym wydarzeniem przygotowano wiele spotkań dotyczących tej tematyki. Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani również postanowiła wziąć udział w tym Tygodniu i dlatego też, chcemy przekazać garść praktycznych informacji z zakresu medycyny pracy.

Pisaliśmy już o kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”, której celem jest  promowanie zrównoważonej pracy od początku życia zawodowego, a także zdrowego starzenia się, podkreślanie znaczenia stosowania profilaktyki przez całe życie zawodowe, wspieranie pracodawców i pracowników przez dostarczanie informacji i narzędzi pomocnych w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy w kontekście starzejącej się siły roboczej, ułatwianie wymiany informacji i dobrych praktyk. W ideę kampanii wpisuje się edukowanie pracowników na temat rodzajów badań, jakim powinni się poddać. W myśl ustawy z dnia 27 czerwca 1997 roku o służbie medycyny pracy zostały wyodrębnione badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników.

1.Badania wstępne – mają na celu ocenę przydatności kandydata do pracy na konkretnym stanowisku.

Zgodnie z art. 229. ust. 1 Kodeksu pracy wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

– osoby przyjmowane do pracy,
– pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

2. Badanie okresowe – służą profilaktyce i są podstawowym elementem wykrywania chorób zawodowych.

Wszyscy pracownicy podlegają również okresowym badaniom lekarskim. Częstotliwość tych badań ustala każdorazowo lekarz w zależności od stanu stanu zdrowia pracownika oraz warunków charakterystycznych dla zajmowanego stanowiska pracy.

3. Badania kontrolne – w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.

Ponadto, pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub też pyłów zwłókniających, jest obowiązany zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:
– po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami,
– po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

Koszty badań

Badanie okresowe i kontrolne wymienione powyżej są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi także inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Przedsiębiorca jest  także zobowiązany do przechowywania orzeczeń wydanych na podstawie badań lekarskich.

W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy. Praca ta nie powinna narażać pracownika na działanie czynnika, który wywołał te objawy. W sytuacji, gdy przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nie przekraczający 6 miesięcy.

2017_kalendarz_imprez_jesiennych-page-001

 

mgr Aleksandra Kielan
Dyrektor Biura Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Źródło: www.ciop.pl

3 Konferencja Zdrowie Publiczne w Krajach Grupy Wyszechradzkiej

W Pradze zakończyła się 3 konferencja Zdrowie Publiczne w Krajach Grupy Wyszechradzkiej- 3rd V4 Conference on Public Health  Prague 2017. To niezwykle ciekawe wydarzenie przyciągnęło uczestników nie tylko z Polski, Czech, Słowacji, czy Węgier, ale także ze Szwecji, Holandii, czy Irlandii.

Podczas tego wydarzenia Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani reprezentował dr Dominik Olejniczak, któremu przypadło również w udziale poprowadzenie sesji Health Education- dziękujemy za wyróżnienie! Oprócz moderowania sesji, jej przewodniczący wygłosił także referat pt.:  „Health education in area of safe pharmacology in the elderly – opportunities and threats”. Motywem przewodnim wystąpienia była oczywiście nasza akcja Przewietrz Apteczkę! (przetłumaczona na potrzeby konferencji, jako „Organize Your Medicine Chest!”). Prezentacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i znakomicie wpisała się w tematykę innych wystąpień- np. poprzedzona została wykładem prof. Jana Holčíka z uniwersytetu w Brnie, zatytułowanym „Health literacy as determinant of health:, który komentując naszą akcję podkreślił, iż to właśnie praca u podstaw i w środowisku lokalnym jest najbardziej przyjazną seniorom formą edukacji. Doszło również do ciekawej dyskusji z przedstawicielami uniwersytetu w Szeged na Węgrzech, którzy szeroko komentowali nasz lekospis, jako formę przygotowania pacjenta do wizyty lekarskiej- sami w swoim wystąpieniu zajęli się między innymi komunikacją na linii lekarz-pacjent. Warto podkreślić, iż nasze wystąpienie było jedynym, w którym pokazano przykład dobrej praktyki w dziedzinie promocji zdrowia, nie skupiając się wyłączenie na teorii. W trakcie dyskusji kuluarowych prelegenci między innymi z uniwersytetów w Trnavie i Ołomuńcu zgodnie uznali, iż poszerzenie akcji o edukację w zakresie suplementów diety jest znakomitym pomysłem.

Konferencja już za nami- i po ogólnopolskim, mamy także europejski debiut akcji Przewietrz Apteczkę!  

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcia: Dominik Olejniczak

 

Kolejne warsztaty w Warszawie!

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Politechnice Warszawskiej uczestniczyli          18.10.2017 r. w warsztatach „Przewietrz apteczkę!” poprowadzonych przez prezes FOZZ.

Na spotkaniu padały pytania o różnice pomiędzy lekiem, suplementem diety, a wyrobem medycznym. Ponadto słuchaczy interesowały kwestie związane z jakością i skutecznością
leków generycznych.

Dziękujemy za udział w spotkaniu oraz dzielenie się własnymi doświadczenia w zażywaniu leków!

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcie: Anna Staniszewska