Informacja prasowa z VI WDPZ

 _WDPZ-logo

Warszawa, 1 marca 2021 r.

 

 

INFORMACJA PRASOWA

VI WARSZAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA

 ,,Dbanie o zdrowie w czasach pandemii”

W dniach 25-26 lutego br. odbyła się szósta już edycja Warszawskich Dni Promocji Zdrowia. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego – Sekcja Promocji Zdrowia przy wsparciu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem: ,,Dbanie o zdrowie w czasach pandemii”.

Konferencję otworzyła dr hab. Anna Staniszewska (adiunkt z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani), jego magnificencja prof. Zbigniew Gaciong (Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz dr hab. Mariusz Gujski (Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

Pierwszy dzień konferencji składał się z czterech sesji tematycznych: „Zdrowie fizyczne”, „Zdrowie psychiczne”, „Farmakoterapia w dobie pandemii” oraz „Badania profilaktyczne – czy pandemia zmieni częstość i zakres ich wykonywania?”.

W sesji poświęconej zdrowiu fizycznemu, prowadzący – dr hab. Dominik Olejniczak z Zakładu Zdrowia Publicznego WUM – rozmawiał z panelistami o praktycznych sposobach modyfikowania zachowań zdrowotnych w dobie pandemii. Zarówno dr Wanda Baltaza (wykładowca Zakładu Biologii Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), jak i mgr Małgorzata Perl (Dyrektor Exercise is Medicine Poland) zwracały uwagę na pozytywny wpływ na zdrowie najmniejszych nawet modyfikacji stylu życia w zakresie zarówno sposobu żywienia, jak i aktywności fizycznej. Anna Gwozdowska (redaktor Polskiej Agencji Prasowej) wskazywała na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą powstawanie i rozpowszechnianie tzw. fake newsów. Wtórował jej  dr Michał Sutkowski (Rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce), dzieląc się swoimi doświadczeniami z pracy z pacjentami.

„W pandemii przytyliśmy nawet 2-3kg. Zajadamy stres, siedzimy więcej w domu, uciekamy od różnego rodzaju aktywności i rzeczywiście jest tak, że pacjenci, którzy się zgłaszają ważą zwykle więcej” – twierdzi dr Michał Sutkowski.

Podczas sesji dotyczącej zdrowia psychicznego moderownej przez mgr Aleksandrę Kielan z Zakładu Zdrowia Publicznego, eksperci omówili wielowymiarowy wpływ pandemii na dobrostan psychiczny populacji. Według badania prof. dr hab. Jana Chodkiewicza (Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej i Psychopatologii Uniwersytetu Łódzkiego) wraz z czasem trwania pandemii wzrasta poziom odczuwanego stresu i depresji, problemów z używaniem alkoholu oraz procent osób przyznających się do występowania myśli samobójczych. Jak podkreśliła prof. dr hab. Agnieszka Gmitrowicz (Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) osoby młode szczególnie silnie odczuwają stres związany z epidemią COVID-19. Przyczynia się do tego między innymi destabilizacja życia rodzinnego, izolacja od rówieśników, konieczność zmiany nawyków i utrata bezpiecznej rutyny. Według prof. dr hab. Agaty Szulc (Kierownik Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) pandemia podkreśliła potrzebę opieki psychiatrycznej dla coraz większej liczby osób. Według dr Magdaleny Wieczorkowskiej (Kierownik Zakładu Socjologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) grupa osób w wieku 55+ jest szczególnie narażona na negatywne skutki społeczne pandemii. Poruszony został również temat samoopieki psychicznej, który według mgr Marleny Stradomskiej (wykładowca Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) jest szansą na poprawę jakości naszego życia w trakcie trwania pandemii.

Jak podkreślił prof. dr hab. Jan Chodkiewicz „zdrowie psychiczne to prawdopodobnie najbardziej zaniedbany aspekt pandemii COVID-19 a odporność społeczeństwa stojącego w obliczu takiej sytuacji zależy w dużym stopniu od tego, jak jego członkowie radzą sobie ze swoim niepokojem i lękami ”.

Podczas sesji 3 „Farmakoterapia w dobie pandemii” moderowanej przez dr hab. Annę Staniszewską, dr Grzegorz Cessak (Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych), omówił m.in. jak wyglądały badania nad szczepionką na COVID-19, zaznaczając, iż są one skuteczne i bezpieczne, natomiast mgr farm. Michał Byliniak (Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie) podkreśli jak ważną rolę odegrali farmaceuci podczas pandemii. Były wiceminister zdrowia prof. dr hab. Marcin Czech (Kierownik Zakładu Farmakoekonomiki, Instytutu Matki i Dziecka), wskazał, iż jednym z pilnych wyzwań jest poprawa przestrzegania zaleceń dotyczących stosowania leków wśród pacjentów, zaś dr hab. Maciej Niewada (adiunkt Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) udowodnił, że system ochrony zdrowia będzie odczuwał konsekwencje pandemii COVID-19 jeszcze przez wiele lat.

„Do najpilniejszych potrzeb polityki zdrowotnej należy obecnie rozwój rejestrów medycznych, zahamowanie wzrostu liczby nieszczepionych osób czy poprawa ordynacji leków w celu optymalizacji efektów leczenia ” – podkreślił prof. dr hab. Marcin Czech.

Inspiracją do przeprowadzenia sesji  4 „Badania profilaktyczne – czy pandemia zmieni częstość i zakres ich wykonywania?”, były wstępne wyniki badania nt. wykonywania badań przed i w czasie pandemii, przeprowadzonego przez członków Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani., które pokazały, iż:

  • Mniej niż 20% respondentów wskazało, iż przed ogłoszeniem pandemii (marzec 2020) spotkało się z utrudnionym dostępem do świadczeń, zaś podczas pandemii ten odsetek wzrósł aż do ponad 50%.
  • Około 20% pacjentów odmówiono wykonania badania podczas pandemii.
  • Większość badanych uważa, że badania profilaktyczne należy wykonywać regularnie, aby dać sobie szanse na ewentualne szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
  • Ponad 80% pacjentów uważa, że w trakcie pandemii pacjenci wykonują mniej badań profilaktycznych ze względu na ograniczenia związane z przeciążeniem systemu ochrony zdrowia.

Pilotażowe wyniki stanowiły podstawę do dyskusji ekspertów: dr hab. Andrzej Marcinkiewicz (Kierownik Pracowni Polityki Zdrowotnej Kliniki Chorób Zawodowych i Zdrowia Środowiskowego, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi) wyjaśnił, jak przełomowym momentem była niedawna nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie Pracy. Także w tym kontekście o roli badań profilaktycznych, szczególnie lipidogramu, mówił prof. dr hab. Tomasz Zdrojewski (Kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki, Gdański Uniwersytet Medyczny, przewodniczący Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego). Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego poseł Rajmund Miller zwrócił uwagę na problem profilaktyki otyłości wśród dzieci i młodzieży, proponując jednocześnie konkretne rozwiązania w zakresie zmniejszenia ryzyka wystąpienia tej choroby.

„Niezwykle istotne jest, aby lipidogram był wykonywany w służbie medycyny pracy, ponieważ nawet 60% 30-40-latków nie wie nawet, że ma podwyższony cholesterol. Dlatego niezwykłym sukcesem jest zmiana przepisów dotyczących przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, która rozszerza zakres kompetencji lekarza medycyny pracy w tym zakresie”prof. dr hab. Tomasz Zdrojewski

Drugi dzień konferencji rozpoczął się wykładem eksperckim prof. dr hab. Anety Nitsch-Osuch (Kierownika Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) dotyczącym szczepień u kobiet w ciąży. Następnie odbyły się dwie sesje prac studenckich.

Poniżej załączamy podlinkowany dostęp do nagrań video każdego z paneli podczas VI WDPZ. Zachęcamy do korzystania z materiałów.

 Sesja 1: Zdrowie fizyczne

Dr hab. Dominik Olejniczak

Dr Wanda Baltaza

Mgr Małgorzata Perl

Dr Michał Sutkowski

Anna Gwozdowska

 

Sesja 2: Zdrowie fizyczne:

Mgr Aleksandra Kielan

Prof. dr hab. Jan Chodkiewicz

Prof. dr hab. Agnieszka Gmitrowicz

Dr Magdalena Wieczorkowska

Prof. dr hab. Agata Szulc

Mgr Marlena Stradomska

 

Sesja 3: Farmakoterapia w dobie pandemii:

Dr hab. Anna Staniszewska

Prof. dr hab. Marcin Czech

Dr Grzegorz Cessak

Mgr farm. Michał Byliniak

Dr hab. Maciej Niewada

 

Sesja 4: Badania profilaktyczne – czy pandemia zmieni częstość i zakres ich wykonywania?
Dr hab. Anna Staniszewska

Dr hab. Dominik Olejniczak

Prof. dr hab. Tomasz Zdrojewski

Dr hab. Andrzej Marcinkiewicz

Poseł Rajmund Miller

 

Wykład prof. dr hab. Anety Nitsch-Osuch

Sesja studencka I

Sesja studencka II

—————————————————————————————

Aleksandra Kielan, a.kielan@obywatelezz.pl

Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani

 

Donata Korvel

Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego – Sekcja Promocji Zdrowia

Warszawski Uniwersytet Medyczny

VI Warszawskie Dni Promocji Zdrowia

Dbadnie o zdrowie w czasach pandemiiWarszawa, 1 lutego 2021 r.

 KOMUNIKAT PRASOWY

,,Dbanie o zdrowie w czasach pandemii” – VI Warszawskie Dni Promocji Zdrowia

Szósta edycja Warszawskich Dni Promocji Zdrowia odbędzie się już 25-26 lutego bieżącego roku. Tegoroczna konferencja odbędzie się pod hasłem przewodnim: ,,Dbanie o zdrowie w czasach pandemii”. Organizatorem wydarzenia jest Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego – Sekcja Promocji Zdrowia przy wsparciu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

  „Zmierzymy się z najważniejszymi wyzwaniami współczesnego zdrowia publicznego. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu poświęconemu aktualnym wyzwaniom stojącym przed systemem ochrony zdrowia w związku z trwającą pandemią SARS-CoV-2. Komitet Naukowy konferencji przygotował wiele interesujących sesji, między innymi na temat diety, suplementacji, aktywności fizycznej, rzetelnych źródłach informacji, ale również higieny zdrowia psychicznego, konsekwencji społecznych pandemii oraz farmakoterapii w dobie pandemii” – dr hab. Anna Staniszewska, Prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Wydarzenie ma na celu umówienie wpływu pandemii SARS-CoV-2 na nasze zdrowie. Składa się z cyklu paneli eksperckich, w których wezmą udział specjaliści z szerokiego zakresu ochrony zdrowia. Konferencja została podzielona na dwa dni. W pierwszym dniu (25 lutego) udział wezmą eksperci z dziedziny zdrowia fizycznego (dr Wanda Baltaza, mgr Małgorzata Perl, dr Michał Sutkowski), zdrowia psychicznego (prof. Jan Chodkiewicz, prof. Agnieszka Gmitrowicz, dr Magdalena Wieczorkowska, mgr Marlena Stradomska), farmakoterapii (prof. Marcin Czech, dr hab. Maciej Niewada, dr Grzegorz Cessak mgr Michał Byliniak), a także decydenci i przedstawiciele mediów. Z kolei podczas drugiego dnia konferencji będzie można wysłuchać wystąpień studentów dotyczących kwestii związanych z pandemią.

Udział w VI WDPZ jest bezpłatny. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebook’u.

Po szczegóły zapraszamy na stronę: wdpz.wum.edu.pl

————————————————————————————–

Aleksandra Kielan, a.kielan@obywatelezz.pl
Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani
tel.: +48 666 238 786

Donata Korvel
Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego – Sekcja Promocji Zdrowia
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Plakta VI WDPZ - wersja 1-1

regulamin.VI-WDPZ (1)-1regulamin.VI-WDPZ (1)-2regulamin.VI-WDPZ (1)-3

[Blog #140] Nowy Rok 2021

fozz-post-20201230

dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zmęczeni pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 towarzyszącą nam przez znaczną większość 2020 roku, z nadzieją na lepszy czas, wkroczyliśmy w Nowy Rok 2021. Przełom starego i nowego roku jest czasem refleksji nad tym co było, minęło, co się udało, a czego nie zdążyliśmy czy nie też mogliśmy zrobić, ale to także okres zapowiedzi i snucia planów na przyszłość. Pandemia utrudniła całemu światu normalne funkcjonowanie, zarówno w sferze zawodowej, osobistej, jak i kontaktach społecznych. Niektórzy w tym szczególnie trudnym okresie zapomnieli o sobie, mieli utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, nie wykonali zaplanowanych badań. Myśląc o najbliższych miesiącach dbajmy o siebie i otoczenie, nie odwlekajmy decyzji o wykonaniu badań profilaktycznych, nie odwołujmy wizyt lekarskich, przestrzegajmy zaleceń terapeutycznych. Znajdźmy czas na niespełnione plany z poprzedniego roku. Pamiętajmy o reżimie sanitarnym, w postaci zasłaniania ust i nosa, dystansu społecznego i dezynfekcji. W nowym roku na szerszą skalę dostępne też będą szczepionki na koronawirusa SARS-Cov-2, które są nadzieją na skuteczną walkę z panującą pandemią. Dbając w zdrowie korzystajmy z rzetelnych, wiarygodnych i aktualnych źródeł wiedzy, nauczmy się odróżnić fakty od fake newsów. Niech rok 2021 będzie rokiem Obywateli Zdrowo Zaangażowanych !

 

 

[Blog #139] Podsumowanie roku 2020

fozz-post-20201225dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kończy się rok 2020. Rok szczególny, który nieoczekiwanie zdominowany został przez pandemię Covid-19. Życie każdego z nas stanęło na głowie. Niejednokrotnie wymagało totalnego przeorganizowania, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Obywatele całego świata swoje plany i marzenia musieli wielokrotnie przesunąć na dalszy plan.

Doceniliśmy zapewne niesamowity postęp technologiczny, dzięki Internetowi, sprzętowi komputerowemu czy telefonom wiele osób mogło przejść na pracę zdalną, nauczanie w szkołach i wyższych uczelniach mogło odbywać się on-line.

Wprowadzona na początku roku 2020 e-recepta dała możliwość m.in. wystawienia e-recepty na leki na choroby przewlekłe bez wizyty pacjenta w gabinecie, co nie tylko zmniejszyło kolejki, ale w trakcie pandemii  nabrało szczególnego znaczenia.

Niestety bezpośrednie kontakty międzyludzkie musiały zostać znacząco ograniczone, dla dobra nas samych, jak i bliskich, dla dobra nas wszystkich.

Wielokrotnie narzekaliśmy na brak czasu, na to, że nie możemy „tak normalnie” pomieszkać w naszym domu, teraz natomiast to zmieniło się.

W czasie pandemii doceniliśmy pracę wielu zawodów, nie tylko tych osób, które bezpośrednio walczą z pandemią, jak personel medyczny czy pozostałe służby, ale także sprzedawców, farmaceutów, kurierów, kierowców itp.

Ten trudny okres wyjątkowo podkreślił i pokazał, jak ważne jest zdrowie i drobne rzeczy, które mieliśmy na co dzień, a często ich nie docenialiśmy.

Czas pandemii uświadomił, jak ważne jest zdrowie publiczne oraz jak ciężko jest żyć i funkcjonować, kiedy nie ma skutecznej szczepionki.

Każdy z nas ma zapewne własne podsumowanie mijającego właśnie roku. Jednak niezależnie od naszych spostrzeżeń, dbajmy o bezpieczeństwo własne i otoczenia. Tylko racjonalne i odpowiedzialne postępowanie zminimalizuje ryzyko zakażenia.

Życzenia

Green Illustrated Traditional Christmas Greeting Facebook Post

Szanowni Obywatele Zdrowo Zaangażowani,
życzymy Wam, aby ten niezwykły i magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia upłynął w zdrowiu i spokojnej atmosferze
oraz dał możliwość nabrania dystansu do tego co wokół.
Nowy Rok 2021 niech będzie pełen nadziei na lepsze jutro,
Niech dokona się powrót do tego co znane i już tak długo oczekiwane
członkowie Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani

[Blog #138] Witamina D

fozz-post-20201217mgr Aleksandra Kielan – asystent badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Budowanie odporności w czasie pandemii koronawirusa to temat często obecny w mediach oraz szeroko omawiany. W tym kontekście nie milkną spekulacje na temat wpływu niedoborów witaminy D3 na zakażenie koronawirusem. Jaki ma ona wpływ na zachorowanie na koronawirusa?

Witamina D pełni liczne funkcje w organizmie – wpływa ona nie tylko na układ szkieletowy – wspierając wchłanianie wapnia i wbudowywania go do kości), ale na wiele różnych układów organizmu. Zaobserwowano związek między jej stężeniem we krwi a ryzykiem niektórych nowotworów, chorób autoimmunologicznych, astmy, chorób zapalnych jelit, a nawet infekcji (dane z badań obserwacyjnych). Aktywna witamina D (D3) wpływa na produkcje (syntezę) wielu białek, które biorą udział w wielu procesach organizmu, m.in. regulacji układu odpornościowego.

Według immunologów witamina D ma działanie immunomodulujące – co oznacza, że może zarówno hamować reakcję układu odpornościowego, jak również ją pobudzać. Aktywna forma witaminy D ma także działanie przeciwzapalne, które może być korzystne z punktu widzenia łagodzenia stanu zapalnego w przebiegu reakcji immunologicznej, np. tej związanej z COVID-19. Spośród ponad 200 pacjentów z COVID-19 leczonych w Hiszpanii ponad 80 proc. miało niedobór witaminy D – przy czym niedobór ten w większym stopniu dotyczył mężczyzn. Autorzy badania nie ustalili jednak związku między niskim poziomem witaminy D a ciężkością przebiegu COVID-19 (w tym – śmiertelnością). Przyznali również, że ich badania nie wykazują, że niedobór witaminy D jest czynnikiem ryzyka zarażenia się chorobą.

Witamina D jest produkowana w skórze lub dostarczana wraz z dietą.

Zbilansowana dieta realizuje zaledwie 20 proc. zapotrzebowania na tę witaminę. Produkty, które zawierają witaminę D to przede wszystkim: tłuste ryby morskie (dziko żyjący łosoś, śledź), żółtko jaja, sery, mleko i grzyby.

Kolorowy Abstrakcyjny Aktywny Pastelowy Życzenia Urodziny Plakat

W okresie letnim wystarczy, że poddamy się ekspozycji na promienie słoneczne przez 15 minut 2-3 w tygodniu. Polska leży w szerokości geograficznej, w której kąt padania promieni słonecznych jest przez większość roku niski – synteza skórna może być efektywna tylko od maja do września.  W przypadku wystarczającej ekspozycji skóry na słońce w tych miesiącach nie jest konieczna suplementacja, ale przez pozostałą część roku należy regularnie przyjmować witaminę D (najlepiej jako lek).

Warto zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, aby indywidulanie ustalić najbardziej zalecany preparat oraz jego dawkowanie.

Osoby starsze to grupa szczególnie narażona na ryzyko niedoborów tej witaminy, głównie ze względu na fakt, że wraz z wiekiem obniża się wydajność syntezy skórnej.

Więcej na temat witamy D można przeczytać w publikacji Suplementarz.

Źródło: medonet.pl

Spotkanie z Ministrem Zdrowia

W dniu 11 grudnia, Minister zdrowia Adam Niedzielski odbył spotkanie z członkami Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk. W spotkaniu wziął udział dr hab. Dominik Olejniczak. Minister przedstawił założenia kolejnej edycji Narodowego Programu Zdrowia oraz cele i zadania tzw. recovery plan- planu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii.
 
Jednym z głównych założeń ma być bilans 40- latka- pakiet badań, które pozwolą na ogólną ocenę stanu zdrowia. Właśnie z prośbą o zaopiniowanie zawartości pakietu Minister Niedzielski zwrócił się do KZP PAN.
 
W toku dyskusji wskazano na konieczność propagowania badań profilaktycznych w populacji. Nacisk położono także na zdrowie dzieci i młodzieży oraz na zdrowie psychiczne.
 
Jednocześnie Minister Adam Niedzielski zaplanował już kolejne spotkanie z członkami Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk. Wydaje się, iż w toku dyskusji, najistotniejsze będą propozycje rozwiązań praktycznych (tych wciąż jest niewiele), które powinny górować nad rozważaniami teoretycznymi.

[Blog #137] KOS – Zawał

fozz-post-20201030dr hab. n. med. i n. o zdr. Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W dobie pandemii koronawirusa należy pamiętać także o pacjentach, zmagających się z chorobami przewlekłymi. Do takich zaliczają się choroby układu sercowo-naczyniowego. Szczególnie ważna jest tu także rehabilitacja kardiologiczna. Temu zagadnieniu dedykowany jest unikatowy program KOS-Zawał – Kompleksowa Opieka nad Pacjentem po Zawale Serca.

„KOS-zawał to chyba jedyny program w Polsce, w którym mamy dane, że jego wprowadzenie jest związane z poprawą wyników leczenia mierzonych ryzykiem zgonów pacjentów po zawale serca – mówi prof. Piotr Jankowski z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

 Będące w przygotowaniu wyniki badań wskazują, iż pacjenci objęci opieką w ramach programu KOS-zawał mają o 30 proc. mniejsze ryzyko zgonu z wszystkich przyczyn w okresie roku po zawale serca, prawie 30 proc. mniejsze ryzyko zgonu, zawału serca, udaru mózgu oraz 15 proc. mniejsze ryzyko konieczności hospitalizacji z jakichkolwiek przyczyn w okresie po zawale serca. Są to pozytywne, wymierne wskaźniki, na które wpłynęła poprawa jakości opieki medycznej m.in. poprzez ułatwienie i przyspieszenie dostępu do rehabilitacji i edukacji kardiologicznej po zawale serca”.

Prof. Jankowski podkreśla: „Wiemy z wielu badań, że rehabilitacja kardiologiczna po zawale serca jest związana z poprawą rokowania, ze zmniejszeniem ryzyka zgonu czy wystąpienia niewydolności serca, ale też z poprawą jakości życia, wydolności – tych parametrów jest bardzo dużo. Dane z całego kraju wskazują, że KOS-zawał zwiększa dwukrotnie dostępność do rehabilitacji po zawale serca, ale co jest najważniejsze przyspiesza rozpoczynanie rehabilitacji. Korzyści z rehabilitacji kardiologicznej są tym większe, im wcześniej po zawale ona się rozpoczyna”.

Ponadto niezwykle istotne jest, by działania rehabilitacyjne rozpoczynały się już w pierwszych dniach czy tygodniach po zawale serca. W przypadku, gdy dochodzi do opóźnienia rzędu w 2-3 miesięcy, czy roku po zawale- efekty są o wiele mniejsze.

Kardiolog zaznacz również, że „przed wprowadzeniem KOS-zawał tylko pojedynczy pacjenci rozpoczynali rehabilitację w okresie pierwszych dni po wypisie ze szpitala. To była jedna z przyczyn, dla których rozpoczęto pracę nad KOS-zawał. Obecnie KOS-zawał siedmiokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo rozpoczęcia rehabilitacji w ciągu pierwszych dwóch”.

[Blog #136] Rola medycyny pracy w zapobieganiu chorobom

fozz-post-20201204dr hab. n. med. i n. o zdr. Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, jest dobrą okazją do ponownego podkreślenia, jak ważną rolę pełnią lekarze medycyny pracy.

Lekarz medycyny pracy często jest jedynym, do którego pracownik trafia na przestrzeni lat. Poza możliwością (a w zasadzie obowiązkiem) wykonania badań, pacjent ma też możliwość uzyskania kompleksowej informacji na temat zachowań zdrowotnych, zwiększających ryzyko chorób (np. chorób układu krążenia). Wizyta u lekarza medycyny pracy to zatem nie tylko badanie (wstępne, okresowe, lub kontrolne), ale także konsultacja, mająca charakter edukacji zdrowotnej (Ustawa o służbie medycyny pracy mówi: „W ramach kontroli zdrowia osoby pracujące otrzymują informacje i wskazania lekarskie odnośnie sposobów zapobiegania niekorzystnym zmianom w stanie zdrowia”). System ochrony zdrowia pracujących w profilaktyce chorób cywilizacyjnych dokładnie omówiliśmy w naszym raporcie p.t.:  „Medycyna pracy w prewencji chorób wywołanych wysokim stężeniem cholesterolu”.

Widać więc, iż badania z zakresu medycyny pracy to znacznie więcej, niż tylko stwierdzenie, czy pracownik może wykonywać dane czynności zawodowe. Zakres kompetencji lekarza medycyny pracy jest znacznie szerszy, a potencjał ten wciąż jeszcze wydaje się być niedostatecznie wykorzystany. Do poprawy tego stanu rzeczy niezbędne są kampanie edukacyjne, skierowane zarówno do pracodawców, jak i pracowników.

Medycyna pracy nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w dobie pandemii, gdzie, np. w wyniku pracy zdalnej (zjawiska dla wielu pracowników nowego), pojawiają się zagrożenia zdrowia w skali, wcześniej niespotykanej. Brak ruchu i stres spowodowany pracą zdalną, mogą mieć długofalowe konsekwencje zdrowotne (m.in. choroby narządu ruchu, czy choroby układu krążenia). Dlatego właśnie zwłaszcza dziś powinniśmy szczególnie dużą wagę przykładać do badań profilaktycznych.

Komunikat

[Blog #135] Jak możesz wzmocnić swoją odporność?

odporność, infekcjedr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Okres jesienno-zimowy jest z czasem kiedy wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń odporności i następuje większa podatność na występowanie infekcji, czy to w postaci przeziębienia, czy grypy. O organizm oczywiście należy dbać każdego dnia, zaś w tym szczególnym okresie warto się temu bliżej przyjrzeć.

Dbając o układ odpornościowy należy zadbać o sen i wypoczynek, dlatego, iż przemęczony organizm jest znacznie podatniejszy na infekcje. Osobie dorosłej zaleca się 8 godzin snu.

Niemniej istotna w utrzymaniu odporności organizmu jest aktywność fizyczna. Minimalne zalecane wysiłki fizyczne powinny mieć miejsce co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 min. Każda aktywność jest lepsza od żadnej. W zależności od pogody, stanu organizmu, można pospacerować, wybrać się na przejażdżkę rowerem, czy pogimnastykować się w domu. Więcej o aktywności fizycznej skrojonej na miarę pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie.

W dbaniu o odporność pomocne też jest ograniczenie/ rzucenie używek. Najczęściej stosowane używki, czyli alkohol i papierosy zaburzają wchłanianie witamin oraz makro- i mikroelementów, co znacząco obniża odporność.

Myśląc o wzmocnieniu odporności nie można zapomnieć o bezcennej roli diety. Prawidłowe odżywianie obejmuje zbilansowane posiłki, w przypadku podniesienia odporności bogate w witaminę C, A, E i D. Pamiętajmy zatem o warzywach i owocach. Nie można zapominać o stosowaniu naturalnych probiotyków, tu z pomocą przychodzą kiszonki, a także przetwory mleczne, takie jak jogurt czy kefir. Właściwości zwiększające odporność posiada również miód, czosnek czy zioła.

W przypadku stwierdzonych niedoborów, których nie da się uzupełnić poprzez dietę, należy rozważyć stosowanie suplementów diety wspomagających odporność.

Dobrze przygotowany organizm jest w stanie sam walczyć z różnymi drobnoustrojami, a także sprawia, iż ewentualna infekcja przebiega znacznie łagodniej.