Aktualności

VI Warszawskie Dni Promocji Zdrowia

VI Warszawskie Dni Promocji Zdrowia

2021-01-31, autor: Fundacja OZZ

#konferencja #WDPZ

Dbadnie o zdrowie w czasach pandemiiWarszawa, 1 lutego 2021 r.

 KOMUNIKAT PRASOWY

,,Dbanie o zdrowie w czasach pandemii” – VI Warszawskie Dni Promocji Zdrowia

Szósta edycja Warszawskich Dni Promocji Zdrowia odbędzie się już 25-26 lutego bieżącego roku. Tegoroczna konferencja odbędzie się pod hasłem przewodnim: ,,Dbanie o zdrowie w czasach pandemii”. Organizatorem wydarzenia jest Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego – Sekcja Promocji Zdrowia przy wsparciu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

  „Zmierzymy się z najważniejszymi wyzwaniami współczesnego zdrowia publicznego. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu poświęconemu aktualnym wyzwaniom stojącym przed systemem ochrony zdrowia w związku z trwającą pandemią SARS-CoV-2. Komitet Naukowy konferencji przygotował wiele interesujących sesji, między innymi na temat diety, suplementacji, aktywności fizycznej, rzetelnych źródłach informacji, ale również higieny zdrowia psychicznego, konsekwencji społecznych pandemii oraz farmakoterapii w dobie pandemii” – dr hab. Anna Staniszewska, Prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Wydarzenie ma na celu umówienie wpływu pandemii SARS-CoV-2 na nasze zdrowie. Składa się z cyklu paneli eksperckich, w których wezmą udział specjaliści z szerokiego zakresu ochrony zdrowia. Konferencja została podzielona na dwa dni. W pierwszym dniu (25 lutego) udział wezmą eksperci z dziedziny zdrowia fizycznego (dr Wanda Baltaza, mgr Małgorzata Perl, dr Michał Sutkowski), zdrowia psychicznego (prof. Jan Chodkiewicz, prof. Agnieszka Gmitrowicz, dr Magdalena Wieczorkowska, mgr Marlena Stradomska), farmakoterapii (prof. Marcin Czech, dr hab. Maciej Niewada, dr Grzegorz Cessak mgr Michał Byliniak), a także decydenci i przedstawiciele mediów. Z kolei podczas drugiego dnia konferencji będzie można wysłuchać wystąpień studentów dotyczących kwestii związanych z pandemią.

Udział w VI WDPZ jest bezpłatny. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebook’u.

Po szczegóły zapraszamy na stronę: wdpz.wum.edu.pl

————————————————————————————–

Aleksandra Kielan, a.kielan@obywatelezz.pl
Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani
tel.: +48 666 238 786

Donata Korvel
Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego – Sekcja Promocji Zdrowia
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Plakta VI WDPZ - wersja 1-1

regulamin.VI-WDPZ (1)-1regulamin.VI-WDPZ (1)-2regulamin.VI-WDPZ (1)-3

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.