Daj włos! Fundacja Rak&Roll

Jako Obywatele #ZdrowoZaangażowani staramy się na codzień wspierać, ale również brać udział w różnych inicjatywach na rzecz zdrowia.

Dzisiaj Prezes naszej Fundacji Anna Staniszewska spełniła jedno ze swoich wielu postanowień noworocznych oddając włosy na akcję #DajWłos organizowanej przez Fundację Rak’n’Roll Wygraj Życie.

Akcja trwa od 10 lat i ma na celu pomaganie kobietom w trakcie chemioterapii wyglądać dobrze – w Programie Daj Włos! otrzymują one peruki bezpłatnie.

Każdy może obciąć włosy w dobrym celu i przekazać je do Rak’n’Rolla.

Jeśli:
– masz niefarbowane włosy
– możesz ściąć co najmniej 35 cm
– Twoje włosy nie są rozjaśniane
– Twoje włosy nie przeszły zbiegu keratynowego prostowania

to nie wahaj się i ruszaj do fryzjera, aby pomóc innym.Oddając włosy podpisuje się odpowiednie oświadczenie. Włosy, które chcesz oddać muszą być specjalnie do tego przygotowane i ścięte. Między innymi nie mogą być mokre oraz nie mogę mieć nałożonej odżywki. Włosy są zaplatane w warkocz i oznaczane, gdzie jest ich koniec, a gdzie początek. Źle przygotowane włosy nie są niestety przydatne i trafiają do kosza, dlatego jeśli myślisz o oddaniu włosów na perukę dla chorych na raka wejść na stronę internetową i zapoznaj się ze szczegółami.

Pamiętaj, że warto pomagać, a dobro powraca. Dla oddającego włosy to mały gest, a dla podopiecznego fundacji wielka radość.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Kliknij w link: https://www.raknroll.pl/dajwlos

 

dajwlos

[#2 Warto wiedzieć, że…]

Warto wiedzieć, że w ramach działalności Podstawowej Opieki Zdrowotnej lekarz może:

· skierować pacjenta na wykonanie wybranych badań laboratoryjnych

· skierować pacjenta na wykonanie wybranych badań diagnostycznych

· skierować pacjenta do lekarza specjalisty lub do szpitala

· wypisywać recepty według własnego zlecenia

· wypisywać recepty według zalecenia lekarza specjalisty

· skierować pacjenta na wykonanie wybranych zabiegów w gabinecie zabiegowym i/lub w domu pacjenta

· skierować pacjenta na wykonanie wybranych zabiegów rehabilitacyjnych

· skierować pacjenta na wykonanie na leczenie uzdrowiskowe

[#1Warto wiedzieć, że…]

Warto wiedzieć, że świadczenia realizowane w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej są:

  • fundamentalnym elementem systemu opieki zdrowotnej
  • świadczone głównie w warunkach ambulatoryjnych
  • udzielane bezpłatnie po dokonaniu wyboru lekarza, pielęgniarki i/lub położnej

Pacjent ma prawo do nieodpłatnego wyboru podstawowej opieki zdrowotnej maksymalnie dwa razy w danym roku kalendarzowym.

Każda kolejna zmiana wiąże się z opłatą w kwocie 80 złotych.

Opłaty nie ponosi się, gdy: pacjent zmienił miejsce zamieszkania; lekarz lub pielęgniarka lub położna zaprzestali udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej; zachodzą inne przesłanki niezależne od woli pacjenta.

[Informacja prasowa] Profilaktyka 40PLUS i co dalej?

Informacja prasowa, 07.12.2021r.

 

Profilaktyka 40PLUS i co dalej? 

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało przedłużenie zapowiadanego programu Profilaktyka 40PLUS do czerwca 2022 roku. Obecnie program nie cieszy się dużą popularnością, a Polacy nie chcą z niego korzystać. Skąd ta niechęć do badań profilaktycznych? Jak skutecznie planować zdrowotne programy profilaktyczne? Nad tymi zagadnieniami pochylają się eksperci koalicji #WeźSięZbadaj. Kolejna z cyklu debat, która miała miejsce pod koniec listopada, zaowocowała wieloma spostrzeżeniami i wnioskami.

W związku z toczącą się już półtora roku pandemią, liczba wykonywanych badań profilaktycznych znacznie spadła. Jednym z powodów jest  ograniczona możliwość ich wykonywania. Odpowiedzią na problem miał być program Profilaktyka 40PLUS, który ruszył już 1 lipca. Miał on trwać do końca 2021 roku, jednak Ministerstwo zapowiedziało jego przedłużenie o kolejne sześć miesięcy.

„Trzeba pamiętać, że faktycznie wiele chorób w swoim początkowym stadium nie daje żadnych niepokojących objawów. Dzięki badaniom można szybko wykryć chorobę i uniknąć długotrwałego i kosztownego leczenia. Obecnie jest to moment, żeby właśnie z tego dostępu skorzystać i niezależnie czy jest się lekarzem czy wykonuje się inny zawód medyczny powinno się z zaproponowanych możliwości korzystać, bo przykład musi iść z góry.” –  zauważa dr hab. Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM, Prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

„Warto zwrócić uwagę, że generalnie świadomość prozdrowotna wśród naszych rodaków jest niestety niewystarczająca. Rzadko dostrzegamy czynniki ryzyka, które u nas występują” – dodaje prof. dr hab. Marta Wiszniewska z Instytutu Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi, reprezentująca też Polskie Towarzystwo Medycyny Pracy. 

„Specjaliści zdrowia publicznego, to jedna z najbardziej niedocenianych grup zawodowych w Polsce.
Z kolei, to właśnie oni powinni stanowić podstawę merytoryczną i urzędniczą kadry przygotowującej podwaliny strategii zdrowotnych, czy w krótszej perspektywie, projektów profilaktycznych, takich jak np. Profilaktyka 40PLUS” – komentuje prof. dr hab. Andrzej Fal, Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Ekspert podkreślał również, że aby wypracować efektywne rozwiązania, potrzebna jest systemowa współpraca.

„W Polsce mamy najwięcej umierających z powodu chorób dodatkowych w czasie epidemii COVID-19, a to dowodzi, że stan zdrowia przeciętnego Polaka nie jest najlepszy. Między innymi działania profilaktyczne w obszarze medycyny pracy i zdrowia publicznego muszą iść w parze w celu długoterminowego budowania zdrowia społeczeństwa i skutecznej realizacji polityki zdrowotnej.” – dodał.

„Pierwotnie program 40 plus miał być realizowany m.in. siłami służby medycyny pracy, gdzie w trakcie badania profilaktycznego pracownika miała być przeprowadzona odpowiednia ankieta, wystawione skierowania na badania oraz wydane pierwsze zalecenia” – podkreśla prof. dr hab. Jolanta Walusiak-Skorupa, Dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy.

Niestety, koncepcja ministerialna przegrała w zderzeniu  z rzeczywistością i finalnie zaprezentowany został program, który mówi o dobrowolności zgłaszania się na badania, przez między innymi Internetowe Konto Pacjenta. W wyniku tego miał on zapewnić ponad 20 milionom Polaków dostęp do zestawu badań, a na razie nie działa do końca tak, jak powinien. Do dziś z programu skorzystało ok. 1% uprawnionych.

„Jedyne co możemy zrobić to zachęcać pacjentów do skorzystania z programu. Najlepiej by było, gdyby pacjent wychodził z wizyty u lekarza medycyny pracy już ze skierowaniem na pakiet badań, dawałoby to większą efektywność” – dodaje prof. dr hab. Jolanta Walusiak-Skorupa.

Biorąc pod uwagę program Profilaktyka 40PLUS należałoby oczekiwać, że  zorganizowany zostanie taki model współpracy pomiędzy systemem  ochrony zdrowia a pacjentem, że beneficjenci programu będą chcieli z tego systemu korzystać. Pacjenci zgłaszają jednak duże trudności, jeśli chodzi o kwestię wypełniania ankiety selekcyjnej, która rzeczywiście dla niektórych z pacjentów jest problematyczna. Kwestią dyskusyjną jest też organizacja badań.

W kontekście zgłaszalności na badania, moderujący debatę dr hab. Dominik Olejniczak z Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani zauważył, iż „żaden system ochrony zdrowia, nawet najlepiej zorganizowany i finansowany, nie zafunkcjonuje dobrze bez świadomego i dobrze wyedukowanego pacjenta, dbającego o własne zdrowie, między innymi poprzez wykonywanie regularnych badań profilaktycznych”.

„Istotna jest też organizacja systemu dostępności do placówek, w których pacjenci mogą te badania wykonać. Gdy przyjrzymy się mapie dostępności placówek, to jest ona skomasowana głównie wokół większych miejscowości i dużych miast” – zwraca uwagę dr Piotr Karniej z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Dodatkowo, eksperci wskazują też na brak objęcia opieką pacjenta, który katalog badań wykonał. Niestety, po wykonaniu pakietu badań profilaktycznych i otrzymaniu wyników pacjentowi brakuje elementu interwencji, bądź jasnej ścieżki, gdzie z nieprawidłowymi wynikami ma się udać.

Pomimo kilku krytycznych głosów koalicjanci #WeźSięZbadaj są zgodni co do jednego – z zaproponowanych możliwości trzeba korzystać i zachęcać tych niezdecydowanych. Swoimi działaniami chcą przekonywać, że warto wykorzystywać zaproponowany przez Ministerstwo pakiet badań.

#WeźSięZbadaj to kampania zdrowotna propagująca badania cholesterolu i glukozy w zakresie badań medycyny pracy. Biorąc pod uwagę szereg dowodów naukowych oraz bieżącą sytuację badania cholesterolu przez Polaków podjęcie działań służących poprawie sytuacji pacjentów jest wskazane. Dlatego też kampania zrzesza grupę organizacji, dla których sytuacja zdrowotna Polek i Polaków jest sprawą pierwszorzędną.

Koalicja składa się z Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny pracy. Skierowana jest priorytetowo do trzech wyszczególnionych grup docelowych, które obejmują edukację lekarzy sprawujących opiekę profilaktyczną, pracowników oraz pracodawców o aktualnym stanie badań medycznych dotyczących cholesterolu i glukozy. Więcej: wezsiezbadaj.pl/

Osoba kontaktowa:

Aleksandra Kielan

Koordynator Kampanii #WeźSięZbadaj

Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani

a.kielan@obywatelezz.pl

Tel: 666 238 786

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

Kampania Movember Polska już od 2014 roku uczy mężczyzn jak dbać o swoje zdrowie. Organizatorem działań nad Wisłą jest FundacjaKapitan Światełko. Dotychczas kampania dotyczyła wyłącznie zdrowia fizycznego i profilaktyki antynowotworowej. W tym toku organizatorzy i ambasadorzy zdecydowali się również poruszyć kwestię zdrowia psychicznego, kolejnego tematu tabu wśród mężczyzn.

W ramach Movember Polska po raz ósmy zorganizowana została akcja badań w centrach handlowych w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Koszalinie oraz Gorzowie Wielkopolskim, a także w placówkach medycznych w Bydgoszczy i Żywcu. W trakcie wydarzeń mężczyźni do 40 roku życia będą mogli sprawdzić zdrowie swoich jąder na badaniu USG. Z kolei panowie powyżej tego wieku będą mogli skontrolować poziom podstawowego markera nowotworowego prostaty(PSA)przy badaniu z kropli krwi.

Do tej pory w ramach corocznych akcji przebadano 11 tysięcy mężczyzn i wykryto ponad 100 przypadków męskich nowotworów.

#WeźSięZbadaj i zostań panem swojego losu!

Harmonogram wydarzeń:

13 XI 2021–badania w Hali Koszyki, Warszawa

20 XI 2021–badania w Galerii Metropolia, Gdańsk

27 XI 2021 –badania w SkyTower, Wrocław

Wydarzenia wspierające:

06 XI 2021 –badania w Galerii Galaxy, Szczecin

13 XI 2021 –badania w Kinesiomedica, Żywiec

20XI 2021 –badania w CH Forum, Koszalin

20 XI 2021 –badania w Przychodni Leśnej, Bydgoszcz

27 XI 2021 –badania w NoVa Park, Gorzów Wielkopolski

13 XI 2021 –badania w Kinesiomedica, Żywiec

Bieg z Wąsem:

7 XI 2021 –Kryspinów –Zalew na Piaskach

7 XI 2021 –Szczecin –Las Arkoński

Więcej o akcji

DAWKA WIEDZY

Nowotwory Prostaty

Nowotwór prostaty to drugi najczęstszy typ nowotworu jaki dotyka mężczyzn w Polsce (po raku płuca). Diagnozuje się coraz młodszych mężczyzn, dlatego zalecamy, aby diagnostykę w tym kierunku rozpocząć już po czterdziestce. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi raka prostaty (stercza) są: palenie papierosów, ciężkostrawna dieta, czynniki genetyczne (historia w rodzinie) oraz niska aktywność seksualna. Raka prostaty diagnozuje się corocznie u ponad 16.000 mężczyzn w Polsce. Jest przyczyną ponad 5000 zgonów każdego roku. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym śmiertelność raka prostaty zwiększa się –w pozostałych systematycznie spada. Wcześnie wykryty nowotwór prostaty ma ogromne szanse na całkowite wyleczenie i kontrolowanie rozwoju choroby. Pierwsze objawy jakie można zauważyć to problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia erekcji a także objawy bólowe. Pierwszą linią diagnostyki są regularne (coroczne) badania poziomu PSA we krwi oraz wizyty u urologa.

Zdrowie psychiczne

Kwestie zdrowia psychicznego są dla mężczyzn w Polsce tematem równie niechętnie poruszanym jak kwestie zdrowia intymnego. Chociaż najczęściej problemy w tym obszarze dotykają mężczyzn między 35 a 45 rokiem życia to obserwujemy rosnące statystyki prób samobójczych wśród młodzieży oraz seniorów. Nie sposób znaleźć wspólnego mianownika dla wszystkich borykających się ze swoim samopoczuciem dlatego tak ważne jest podchodzenie do każdej osoby z szacunkiem i wrażliwością.  W roku 2020 życie odebrało sobie 4286 mężczyzn (dla porównania 778 kobiet) – to niemal dwukrotnie więcej niż łączna ilość ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Kwestie zdrowia psychicznego są nienamacalne i dla wielu osób nie do odróżnienia od gorszego humoru czy przejściowych problemów z samopoczuciem. Ogromnie istotna jest chęć rozmawiania ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi czy znajomymi na temat własnego samopoczucia – niestety wielu mężczyzn nie czuje się komfortowo opisując swoje emocje i nastrój. Kluczowe dla przeciwdziałania samobójstwom są okazywane wsparcie oraz konsekwentne prowadzenie psychoterapii, której niestety wielu mężczyzn nie chce podejmować ze względu na lęk przed stereotypami, łatką „wariata” czy oskarżeń o nieumiejętność radzenia sobie ze swoimi problemami.

252991760_4534475836642143_2705230456901386387_n

Źródło: mosznowladcy.pl/

O zdrowiu publicznym w Ministerstwie Finansów

Tematyka promocji zdrowia i zdrowia publicznego zyskuje coraz szersze grono odbiorów. Zaczyna przeważać pogląd, iż na skuteczną politykę zdrowotną państwa ma wpływ nie tylko Ministerstwo Zdrowia, ale także inne resorty. Z tym większą przyjemnością informujemy, że 27 października, na zaproszenie Ministerstwa Finansów, dr hab. Dominik Olejniczak przeprowadził wykład dla pracowników, dotyczący planowania, realizacji i oceny efektywności programów promocji zdrowia. Jako przykład dobrej praktyki omówiona została kampania Przewietrz Apteczkę!. W celu omówienia skutecznej konstrukcji narzędzia edukacyjnego, uczestnikom wykładu zostało zaprezentowane Abecadło Lekowe.

Ogólnopolski Dzień Aptekarza 2021

26 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Z uwagi na wciąż trwającą dyskusję, nt. opieki farmaceutycznej, która realnie zdominowała kwestie dot. aptek pytamy ekspertów-farmaceutów, o co tak naprawdę chodzi z tą opieką farmaceutyczną?

Czym jest kompleksowa Opieka Farmaceutyczna?

dr n. farm. Piotr Merks: Opieka farmaceutyczna, to filozofia etycznego postepowania farmaceutów podnosząca bezpieczeństwo i efektywności prowadzonej przez lekarza farmakoterapii, realizowana przez roczne katalogi usług farmaceutycznych, od usług podstawowych takich jak zaopatrzenie w leki, udzielanie informacji pacjentowi, po usługi rozszerzone  zaawansowane wymagające doświadczenia i wielu umiejętności klinicznych w celu optymalizacji leczenia. Każda z usług musi mieć jasno zdefiniowany zakres czynności jakie musi wykonać farmaceuta oraz musi oferować konkretne punkty końcowe( efekt) jaki ma wywierać na pacjenci w celu możliwości dokładnego przeliczenia. Wartością priorytetowa jednak, w podejściu najnowszej definicji , jest podejścia do pacjenta ad hoc nie tylko wydanie recepty, zapewnienie , aby produkt leczniczy był na stanie, ale zapewnienie mu informacji o leku, dodatkowo również zaangażowania w proces terapeutyczny , aby świadomie podjął decyzje o swoim leczeniu. Ważnym elementem procesu jest współpracy nie tylko z zawodami medycznymi ,ale tez innymi organami np. policja czy organizacje pro pacjenckie. Całości procesu realizacji wielu usług musi być dokumentowana, papierowo i elektronicznie w celu uzyskania refundacji.

dr n. farm. Marcin Kruk:  To podejście do pacjenta jako najważniejszego podmiotu w pracy farmaceuty, nie jako jedynie klienta w aptece, ale jako osoby wymagającej stałego wsparcia, które odbywa się w długotrwałej relacji zaufania.

Dlaczego wprowadzenie Opieki Farmaceutycznej w Polsce jest istotne?

PM: Z uwagi na bardzo duże braki kadrowe, brak kontynuacji leczenia po wyjściu ze szpitala, brak systemowego koordynowania pacjenta po wyjściu np. ze szpitala czy poza POZ, jest to jeden z najważniejszych elementów, na które system powinien patrzeć. Kolejnym jest rozwiniecie profilaktyki przez apteki oraz wszelkich usług monitorujących farmakoterapie. Farmaceuta powinien mieć jak na zachodzie status urzędnika państwowego, który czuwa nad gospodarką lekowa np. w szpitalach gdzie na każdym oddziale powinien być farmaceuta.

MK: Wprowadzenie Opieki Farmaceutycznej w Polsce jest konieczne przede wszystkim ze względu na interes zdrowotny pacjenta ale także w celu optymalizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce. To także szansa na prawidłowe wykorzystanie potencjału polskich farmaceutów.

Jakie korzyści dla pacjentów niesie za sobą kompleksowa opieka farmaceutyczna?

PM: Pacjenci dłużej żyją, w lepszym stanie zdrowia, szybciej dotrą do lekarza jeśli farmaceuta znajdzie niepokojące objawy bądź działania niepożądane. System ochrony zdrowia notuje mniej hospitalizacji z uwagi na poprawę adherence poprzez kampanie edukacyjne prowadzone w aptekach. Obniżenie kosztów leczenia systemów jest tu największym atutem, lub jak w przypadku szczepień, wzrost poziomy wszczepialności przez łatwą dostępność.

MK: Podstawowymi korzyściami opieki farmaceutycznej dla pacjenta jest stały i łatwy dostęp do nieodpłatnego doradztwa zdrowotnego oraz unikalna szansa na kompleksowe monitorowanie skuteczności i bezpieczeństwa przewlekłych farmakoterapii. Należy także podkreślić benefit związany z możliwością wczesnego wykrywania chorób poprzez diagnostykę przesiewową prowadzoną w ramach opieki farmaceutycznej.

W takim razie w jaki sposób można wesprzeć farmaceutów, żeby ta opieka w końca stała się rzeczywistością?

PM: Przede wszystkim kolejne reformy powinny objąć system nauczania, ale też  motywacji. Farmaceuci musza być bardziej pewni siebie, jako zawód, jako  jednostki. Dramatyczne są dla mnie sytuacje, gdy farmaceuta chcesz  wykonywać szczepienia a właściciel mu nie pozwala. Dramatyczne jest to,  że część z nas nie bierze nadal tego pod uwagę, że wiatr wieje w żagle.  System powinien bardzo, ale to bardzo skupić się na wsparciu tej grupy  zawodowej.  Drugi cel, to powinniśmy zawiesić na chwilę robienie polityki, a zająć  się wypracowaniem nowych standardów. Myślę, ze po COVID 19 czas na  wielką refleksję.  Jednak, żeby się to stało, musi być jeden generał. Obecnie mamy za dużo generałów, zbyt dużo wizji, a za mało żołnierzy do wspierania przebudowy  systemu. Uznany standard jest jeden od 75 lat. Zaakcetujemy to, że nie  ma co już  wymyślać. Praca w branży jest bardzo trudna, z jednej strony utarte schematy od  lat, z drugiej strony dynamiczne zmiany. Do tego garstka followersow do tzw. embracing change. Bill Gates powiedział w jednym ze swoich przemówień, „Delay, means live” co znaczy opóźnianie znaczy życie, co oznacza, że po woli idzie czas dla kompetencji, a nie polityki, a grupa osób opóźniająca zmiany musi zająć się czymś innym. System ochrony zdrowia, nie wytrzyma wiele w obecnej formy, bez angażowania się farmaceutów.

MK:  Opieka farmaceutyczna jest naturalnym kierunkiem w jakim podąża rozwój zawodu farmaceuty a także całego rynku aptecznego. Wsparcie instytucjonalne jest konieczne przy kreowaniu odpowiednich przepisów oraz wypracowaniu systemu wyceny usług farmaceutycznych a także standardów opieki farmaceutycznej.

Jakie są pierwsze wrażenia odnośnie rozporządzenia dotyczącego pilotażu przeglądów lekowych? Jakie są jego rokowania?

PM: Jeśli porządnie przygotowany projekt, nie będzie elementem uprawiania polityki przez osoby niemerytorycznie, to jest wielka szansa na sukces. Przygniata mnie smutek, gdy widzę osoby, które niszczą kuluarowo tak wielką prace na rzecz swoich partykularnych interesów.  Jednak jest to wyzwanie, rangi historycznej dla farmaceutów i zespołu nadzorującego projekt. Liczę, że nauka zawsze się obroni bo: „Science is the biggest weapon” jak mówi Dr hab. Agnieszka Neuman-Podczaska. Mamy już pierwsze wyniki gotowości polskich aptek do pilotażu w ramach studium wykonalności (około 60 pacjentów) oraz pilotażu w ramach OF Senior. Znamy problemy, musimy się z nimi zmierzyć. Jeden to trudności w relacji z lekarzami, drugie przygotowanie farmaceutów i aptek do masowego wdrożenia w kolejnych latach. Ale, myślę, ze gdyby każdy z nas oraz ruchu oporu, dołączył się, wykonamy kolejne kroki szybciej niż nam się wydaje

MK: To długo oczekiwany krok w dobrym kierunku. Podejmuje wyzwanie systemowej minimalizacji ryzyka związanych z polipragmazją.

———————————————————–

Dr n. farm. Piotr Merks – farmaceuta, Sekretarz Generalny Europejskich Związków Zawodowe Pracowników Zatrudnionych w Aptekach (EPhEU), Przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Farmacji (ZZPF), Członek trzeciego Zespołu ds. Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia

Dr n. farm. Marcin Kruk – farmaceuta, związany zawodowo z monitorowaniem bezpieczeństwa farmakoterapiiAll About (1)

Badanie: Inwestycja 1 EUR w ochronę zdrowia pracujących zwraca się w kwocie 2,2 EUR

www

Informacja prasowa, 13.07.2021r.

Inwestycja 1 EUR w ochronę zdrowia pracujących zwraca się w kwocie 2,2 EUR

Miejsce pracy jest uważane za jedno z najbardziej oczywistych środowisk do prowadzania programów zdrowotnych ze względu na dużą ilość czasu spędzanego w pracy oraz możliwość wdrożenia i rozwoju zintegrowanego podejścia do szeroko rozumianej profilaktyki. Niezwykle ważne jest, abym pracodawcy wiedzieli jakie mają możliwości oraz jakie korzyści mogą przynieść działania mające na celu utrzymanie i umacnianie zdrowia pracowników.

W wielu krajach, obok przykładania szczególnej wagi do działań profilaktycznych, podkreśla się również ich opłacalność. Wieloośrodkowe badanie przeprowadzone w krajach Europy, Ameryki Północnej i Australii wykazało, że inwestycja 1 EUR w ochronę zdrowia pracujących zwraca się w kwocie 2,2 EUR , a korzyści obejmują zwiększone bezpieczeństwo i lepszy stan zdrowia pracowników. Pracodawcy, inwestując w zintegrowany model ochrony zdrowia i zwiększenia produktywności, dążą do ograniczenia bezpośrednich wydatków związanych z problemami zdrowotnymi (koszty leczenia) oraz pośrednich – absencji chorobowej i prezenteizmu.

„Od wielu lat trwa spór pomiędzy pracodawcami, a Ministerstwem Finansów lub mówiąc szerzej budżetem, o to kto powinien ponosić koszty rozszerzonego podejścia do profilaktyki pracowników. Warto zauważyć, że zdrowie publiczne w zakresie zdrowia pracy nie ma innych możliwości, czy innych pomysłów jakie ma medycyna pracy, która jest absolutnym i niedocenianym liderem profilaktyki” – komentuje prof. dr hab. Andrzej Fal, Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Choroby układu krążenia stanowią pierwszą, przed nowotworami złośliwymi, przyczynę zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie, a wysokie stężenie cholesterolu to najważniejszy modyfikowalny czynnik ryzyka tych chorób. Badania wstępne, okresowe lub kontrolne mają duży potencjał w kontekście ich wczesnego wykrywania.

„Lekarz medycyny pracy to jest ten lekarz, do którego pracownik przychodzi obowiązkowo. Nawet jeśli omija swój POZ, to do lekarza medycyny pracy przyjść musi. To niepowtarzalna okazja, aby tę możliwość wykorzystać” – podkreśla prof. dr hab. Jolanta Walusiak-Skorupa, Dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy.

Jak podkreśla dr hab. Dominik Olejniczak z Zakładu Zdrowia Publicznego WUM i członek Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, dzisiejsza ochrona zdrowia opiera się na wzajemnej współpracy, stąd powstała koalicja #WeźSięZbadaj propagująca badania cholesterolu i glukozy w zakresie badań medycyny pracy. Biorąc pod uwagę szereg dowodów naukowych oraz bieżącą sytuację badania cholesterolu przez Polaków podjęcie działań służących poprawie sytuacji pacjentów jest wskazane.

Patrząc na statystyki oraz epidemiologię Polacy najczęściej zapadają właśnie na choroby układu krążenia. „Dlatego postanowiliśmy połączyć siły skupiając się właśnie na tych chorobach, aby mówić o tym jak można prowadzić profilaktykę, na którą Polacy są dość oporni” – dodaje dr. hab. Anna Staniszewska z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM, Prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Dodatkowo, w kontekście bieżących zmian warto zwrócić uwagę na zmianę Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2020 r. zmieniającą rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

„Ta aktualizacja powoduje, że lekarz medycyny pracy będzie miał możliwość przeprowadzenia pełnego badania i kompleksowej oceny pacjenta oraz skierowania go we właściwym kierunku” – mówi dr Paweł Wdówik, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy.

„Dodatkowo na lekarzu medycyny pracy spoczywa ogromna rola polegająca na indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. To on musi przekazać informację zwrotną do pracodawcy w jaki sposób może on zadbać o swojego pracownika” – dodaje prof. dr hab. Marta Wiszniewska z Instytutu Medycyny Pacy im. Nofera w Łodzi, reprezentująca też Polskie Towarzystwo Medycyny Pracy

Eksperci #WeźSięZbadaj zwracają też uwagę na pielęgniarki służby medycyny pracy, które są grupą zawodową szczególnie istotną z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy.

„Wielu pracodawców traktuje medycynę pracy jako współpracę tylko z lekarzem orzekającym. Z kolei, współpraca ta powinna łączyć wszystkie strony zaangażowane, czyli pracowników, pracodawców, lekarzy i pielęgniarki służby medycyny pracy. Warto wykorzystać potencjał pielęgniarek służby medycyny pracy m.in. do stałego monitorowania miejsca medycyny pracy, szczególnie w zakładach produkcyjnych” – zwraca uwagę dr Piotr Karniej z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Co jest nieuniknione, opieka medyczna w całej Europie finansowana z większości środków publicznych będzie cierpiała na niedobór środków.

„Na tej sytuacji straci również Polska. Wiadomo, że każdy dolar wydany na profilaktykę pierwotną zwraca się po 10 latach 5 krotnie, po dwudziestu 10 krotnie. Jak mówimy o profilaktyce to mówimy zarówno o ratowaniu zdrowia i życia, ale o ekonomizacji efektu wydanego pieniądza.” – podsumowuje prof. dr hab. Andrzej Fal.

#WeźSięZbadaj to kampania zdrowotna propagująca badania cholesterolu i glukozy w zakresie badań medycyny pracy. Biorąc pod uwagę szereg dowodów naukowych oraz bieżącą sytuację badania cholesterolu przez Polaków podjęcie działań służących poprawie sytuacji pacjentów jest wskazane. Dlatego też kampania zrzesza grupę organizacji, dla których sytuacja zdrowotna Polek i Polaków jest sprawą pierwszorzędną.

Koalicja składa się z Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy, Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny pracy oraz Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Skupiona jest priorytetowo do trzech wyszczególnionych grup docelowych, które obejmują edukację lekarzy sprawujących opiekę profilaktyczną, pracowników oraz pracodawców o aktualnym stanie badań medycznych dotyczących cholesterolu i glukozy. Więcej: wezsiezbadaj.pl/

Osoba kontaktowa:
Aleksandra Kielan
Koordynator Kampanii #WeźSięZbadaj
Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani
a.kielan@obywatelezz.pl
Tel: 666 238 786
—————————————————————————–
i International Social Security Association. Calculating the international return on prevention for companies: costs and benefits of investments in occupational safety and health. [Internet] Geneva 2013 [cited 20.06.2020]. Available from: https://www.issa.int/ROP.

U 60% Polaków występuje hipercholesterolemia, więc weź się zbadaj!

Choroby układu krążenia stanowią pierwszą, przed nowotworami złośliwymi, przyczynę zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Z tego powodu dochodzi średnio do 476 zgonów dziennie, a co piąty z nich to tzw. zgon przedwczesny[i]. Wysokie stężenie cholesterolu to najważniejszy modyfikowalny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale nie tylko. Antidotum na minimalizowanie umieralności z powodu chorób układu krążenia okazują się profilaktyczne badania pracowników do celów Kodeksu pracy, które mogą umożliwić szybkie zdiagnozowanie choroby.

Warto wskazać, iż wysokie stężenie cholesterolu to najważniejszy modyfikowalny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jego modyfikacja wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania chorób układu sercowo-naczyniowego w populacji. Najlepsze efekty zdrowotne daje interwencja w grupie najbardziej obciążonej, czyli u osób w wieku 40 – 59 lat[ii]. Jest to grupa aktywna zawodowo, która dzięki możliwości wykonania badania cholesterolu podczas badań profilaktycznych pracowników może wykryć chorobę w możliwie jak najszybszym tempie.

W Polsce podstawowym problemem w organizowanych i finansowanych ze środków publicznych, programach profilaktycznych jest niewystarczająca zgłaszalność. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie obligatoryjnych badań profilaktycznych pracowników, których wykonuje się ok 5 mln rocznie w populacji 12 milionów osób pracujących[iii]. Zlecone przez pracodawcę badania pracowników wymuszają wizytę w poradni, dając lekarzowi medycyny pracy możliwość wykonania szeregu badań przesiewowych.

Warto pamiętać, że lekarz medycyny pracy może, w uzasadnionych stanem zdrowia sytuacjach, rozszerzyć zakres badań dodatkowych w tym także o pomiar stężenia cholesterolu przyspieszając wykrycie chorób układu krążenia. Dlatego niezwykle ważne jest by nie traktować tych badań tylko jako „badań do pracy” ale także wykorzystać do okresowej oceny stanu zdrowia oraz uzyskania informacji i wskazań lekarskich odnośnie sposobów zapobiegania niekorzystnym zmianom w stanie zdrowia. – dodaje Paweł Wdówik, Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy, koalicjant #WeźSięZbadaj.

Badania profilaktyczne pracowników są obowiązkową formą kontroli stanu zdrowia dla wszystkich pracowników w Polsce. Odpowiednio zaplanowane dają możliwość rozpoznania dyslipidemii, hiperglikemii czy nadciśnienia, a także dają możliwość doradztwa w zakresie czynników ryzyka ChUK we wszystkich grupach pracowników[iv].

Aby popularyzować rzetelne wykonywanie badań okresowych pracowników rusza kampania #WeźSięZbadaj prowadzona przez koalicję składającą się z Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny pracy. Przedsięwzięcie przewiduje edukację, skierowaną do trzech wyszczególnionych grup docelowych: lekarzy sprawujących pracowniczą opiekę profilaktyczną nad pracownikami, pracowników oraz pracodawców. Treści edukacyjne będą dostosowane do każdej z grup i będą dotyczyły m.in. znaczenia badań poziomu glukozy i stężenia cholesterolu we krwi.

Ponadto odpowiedzią na problem niskiej wykrywalności hipercholesterolemii oraz ogólnie chorób układu krążenia może być zapowiadany przez Ministerstwo Zdrowia program pilotażowy „Profilaktyka 40 PLUS”, który zakłada, że pacjent będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza. W ramach deklarowanego zestawu diagnostyki pacjent będzie mógł skorzystać m.in. właśnie z badania stężenia cholesterolu całkowitego lub kontrolnego profilu lipidowego.

„W Polsce podstawowym problemem w organizowanych i finansowanych ze środków publicznych, programach profilaktycznych jest niewystarczająca zgłaszalność. Stad konieczne jest niezwłoczne wdrożenie systemowych działań edukacyjnych wskazujących na wagę działań profilaktycznych, jak i na istotę samego Programu” – dodaje dr. hab. Anna Staniszewska, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, koalicjant #WeźSięZbadaj.

———————————————–

[i] Śliż D, Marcinkiewicz A, Olejniczak D, Jankowski P, Staniszewska A. Mamcarz A, Walusiak-Skorupa J. Hypercholesterolemia and prevention of cardiovascular diseases in the light of preventive medical examinations of employees in Poland . International Journal of Occupational Medicine and Environmental Health 2019;32(6)

[ii] Śliż D, Marcinkiewicz A, Olejniczak D, Jankowski P, Staniszewska A. Mamcarz A, Walusiak-Skorupa J. Hypercholesterolemia and prevention of cardiovascular diseases in the light of preventive medical examinations of employees in Poland . International Journal of Occupational Medicine and Environmental Health 2019;32(6)

[iii] Marcinkiewicz A, Olejniczak D, Śliż D, Staniszewska A. The analysis of screening costs for hypercholesterolemia and hyperglycemia as part of obligatory examinations of employees. Int J Occup Med Environ Health. 2021 Mar 22:131543. doi: 10.13075/ijomeh.1896.01708. Epub ahead of print. PMID: 33749686.

[iv] Marcinkiewicz A, Śliż DI, Olejniczak D, Price S, Kałużny P, Staniszewska A, Jankowski P, Mamcarz A, Walusiak-Skorupa J, Hanke W. Dyslipidaemia, carbohydrate metabolism disorders and arterial hypertension detected in academic employees during examinations in occupational medicine. Ann Agric Environ Med. doi: 10.26444/aaem/128017

Kolejna edycja #WeźSięZbadaj

Mając na uwadze osiąganie najlepszych wyników dla zdrowia publicznego i analizując Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani, Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, Polskie Towarzystwo Medycyny Pracy, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy oraz Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego podjęli decyzję podjęli decyzję o nawiązaniu współpracy. Strony podpisały wspólny list intencyjny formalizujący zawiązanie koalicji.

Koalicja organizacji postanawia podejmować wspólne działania odnośnie prowadzenia kampanii #WeźSięZbadaj. Obejmuję ona propagowanie wiedzy w szczególności poprzez kanały mediów społecznościowych, media oraz kanały własne podmiotów, w celu dotarcia do jak największej liczby osób. Skupiona jest priorytetowo do trzech wyszczególnionych grup docelowych, które obejmują edukację lekarzy sprawujących opiekę profilaktyczną, pracowników oraz pracodawców o aktualnym stanie badań medycznych dotyczących cholesterolu i glukozy.

Zadaniem koalicjantów jest nie tylko szerzenie wiedzy, ale również powiększanie grona potencjalnych partnerów. Jeżeli czujesz, że Twoja organizacja mogłaby również przyczynić się do polepszenia sytuacji – dołącz do nas!

Więcej informacji odnośnie kampanii oraz wszelkie materiały merytoryczne są dostępne na stronie: wezsiezbadaj.pl.