Wesołych Świąt!
2024-12-08, autor: Fundacja OZZ
Święta to czas, kiedy nasze serca biją mocniej – są pełne radości, ciepła i miłości.
To też czas, kiedy chcemy podarować naszym najbliższym naprawdę wyjątkowy prezent.
Edukuj się o niewydolności serca
2024-12-04, autor: Fundacja OZZ
Koniec roku 2024 już za chwilę i z tej okazji razem z kampanią „Za głosem serca” chcemy Was zaprosić do przypomnienia sobie kluczowych aspektów związanych z niewydolnością serca.
Światowy Dzień Serca
2024-11-14, autor: Fundacja OZZ
Światowy Dzień Serca to czas, kiedy wraz z kampanią „Za głosem serca” szczególnie podkreślaliśmy wagę edukacji w zakresie znajomości charakterystycznych objawów niewydolności serca oraz jej odpowiednio wczesnej diagnozy.
Co warto wiedzieć o diagnozie niewydolności serca?
2024-11-12, autor: Fundacja OZZ
Niewydolność serca to poważny problem kardiologiczny, który często jest niezauważalny w początkowych fazach. Objawy, takie jak duszności, zmęczenie czy obrzęki nóg, mogą być mylone z innymi schorzeniami lub po prostu ignorowane.
Znasz objawy niewydolności serca?
2024-10-29, autor: Fundacja OZZ
Jakie kroki należy podjąć po diagnozie niewydolności serca? Co jest ważne w codziennym życiu, gdy serce jest obciążone chorobą?
Za głosem serca- filmy edukacyjne
2024-09-25, autor: Fundacja OZZ
Zajrzyjcie na stronę kampanii „Za głosem serca” i obejrzyjcie efekty pracy studentów WUM – laureatów konkursu organizowanego przez Boehringer Ingelheim we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Światowy Dzień Serca 2024
2024-09-20, autor: Fundacja OZZ
Dlaczego każdy z nas powinien wiedzieć czym jest, jak się objawia i jak zapobiegać niewydolności serca? Bo to jeden z najczęstszych problemów kardiologicznych Polek i Polaków.
2021-11-06, autor: Fundacja OZZ
##movember ##szybcyizdrowi #WEŹSIĘZBADAJ
Kampania Movember Polska już od 2014 roku uczy mężczyzn jak dbać o swoje zdrowie. Organizatorem działań nad Wisłą jest FundacjaKapitan Światełko. Dotychczas kampania dotyczyła wyłącznie zdrowia fizycznego i profilaktyki antynowotworowej. W tym toku organizatorzy i ambasadorzy zdecydowali się również poruszyć kwestię zdrowia psychicznego, kolejnego tematu tabu wśród mężczyzn.
W ramach Movember Polska po raz ósmy zorganizowana została akcja badań w centrach handlowych w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Koszalinie oraz Gorzowie Wielkopolskim, a także w placówkach medycznych w Bydgoszczy i Żywcu. W trakcie wydarzeń mężczyźni do 40 roku życia będą mogli sprawdzić zdrowie swoich jąder na badaniu USG. Z kolei panowie powyżej tego wieku będą mogli skontrolować poziom podstawowego markera nowotworowego prostaty(PSA)przy badaniu z kropli krwi.
Do tej pory w ramach corocznych akcji przebadano 11 tysięcy mężczyzn i wykryto ponad 100 przypadków męskich nowotworów.
#WeźSięZbadaj i zostań panem swojego losu!
Harmonogram wydarzeń:
13 XI 2021–badania w Hali Koszyki, Warszawa
20 XI 2021–badania w Galerii Metropolia, Gdańsk
27 XI 2021 –badania w SkyTower, Wrocław
Wydarzenia wspierające:
06 XI 2021 –badania w Galerii Galaxy, Szczecin
13 XI 2021 –badania w Kinesiomedica, Żywiec
20XI 2021 –badania w CH Forum, Koszalin
20 XI 2021 –badania w Przychodni Leśnej, Bydgoszcz
27 XI 2021 –badania w NoVa Park, Gorzów Wielkopolski
13 XI 2021 –badania w Kinesiomedica, Żywiec
Bieg z Wąsem:
7 XI 2021 –Kryspinów –Zalew na Piaskach
7 XI 2021 –Szczecin –Las Arkoński
DAWKA WIEDZY
Nowotwory Prostaty
Nowotwór prostaty to drugi najczęstszy typ nowotworu jaki dotyka mężczyzn w Polsce (po raku płuca). Diagnozuje się coraz młodszych mężczyzn, dlatego zalecamy, aby diagnostykę w tym kierunku rozpocząć już po czterdziestce. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi raka prostaty (stercza) są: palenie papierosów, ciężkostrawna dieta, czynniki genetyczne (historia w rodzinie) oraz niska aktywność seksualna. Raka prostaty diagnozuje się corocznie u ponad 16.000 mężczyzn w Polsce. Jest przyczyną ponad 5000 zgonów każdego roku. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym śmiertelność raka prostaty zwiększa się –w pozostałych systematycznie spada. Wcześnie wykryty nowotwór prostaty ma ogromne szanse na całkowite wyleczenie i kontrolowanie rozwoju choroby. Pierwsze objawy jakie można zauważyć to problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia erekcji a także objawy bólowe. Pierwszą linią diagnostyki są regularne (coroczne) badania poziomu PSA we krwi oraz wizyty u urologa.
Zdrowie psychiczne
Kwestie zdrowia psychicznego są dla mężczyzn w Polsce tematem równie niechętnie poruszanym jak kwestie zdrowia intymnego. Chociaż najczęściej problemy w tym obszarze dotykają mężczyzn między 35 a 45 rokiem życia to obserwujemy rosnące statystyki prób samobójczych wśród młodzieży oraz seniorów. Nie sposób znaleźć wspólnego mianownika dla wszystkich borykających się ze swoim samopoczuciem dlatego tak ważne jest podchodzenie do każdej osoby z szacunkiem i wrażliwością. W roku 2020 życie odebrało sobie 4286 mężczyzn (dla porównania 778 kobiet) – to niemal dwukrotnie więcej niż łączna ilość ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Kwestie zdrowia psychicznego są nienamacalne i dla wielu osób nie do odróżnienia od gorszego humoru czy przejściowych problemów z samopoczuciem. Ogromnie istotna jest chęć rozmawiania ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi czy znajomymi na temat własnego samopoczucia – niestety wielu mężczyzn nie czuje się komfortowo opisując swoje emocje i nastrój. Kluczowe dla przeciwdziałania samobójstwom są okazywane wsparcie oraz konsekwentne prowadzenie psychoterapii, której niestety wielu mężczyzn nie chce podejmować ze względu na lęk przed stereotypami, łatką „wariata” czy oskarżeń o nieumiejętność radzenia sobie ze swoimi problemami.
Źródło: mosznowladcy.pl/
Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:
Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.
Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.
Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.
Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.
Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.
Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.
Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.
Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.
W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.
Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:
odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.
Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.
Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.