Edukacja zdrowotna pacjenta prowadzona przez personel medyczny powinna być nieodłącznym elementem właściwie funkcjonującego systemu ochrony zdrowia. O ile w powszechnej świadomości realizatorami tej edukacji są pielęgniarki, lekarze czy dietetycy, o tyle rola farmaceutów i techników farmacji wydaje się pomijana czy co najmniej niedostatecznie nagłośniona. To błąd, szczególnie z punktu widzenia edukacji z zakresu działania, zażywania i przechowywania leków, którą można by nazwać edukacją farmakologiczną.
Według dostępnych badań (w tym również tych przytoczonych w wydanym przez Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani w 2016 roku raporcie „Nowoczesne i odpowiedzialne samoleczenie w systemie ochrony zdrowia” pod redakcją prof. Krzysztofa Krajewskiego-Siudy) konsumpcja leków, przede wszystkim tych z grupy OTC, stale rośnie. Sytuacja taka wymusza wdrażanie działań edukacyjnych nakierowanych na racjonalne korzystanie z medykamentów. Zagadnienie to nabiera szczególnego znaczenia również w kontekście ministerialnego programu bezpłatnych leków dla seniorów, który wszedł w życie 1 września 2016. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie dostępności leków dla osób powyżej 75. roku życia. Wobec zwiększonej dostępności jednym z przewidywanych efektów programu jest regularne stosowanie leków przez seniorów, co również niesie ze sobą konieczność realizowania działań edukacyjnych na przykład w zakresie sposobu przyjmowania leku czy też jego przechowywania.
Widać zatem jasno, iż edukacja zdrowotna, szczególnie edukacja farmakologiczna, powinna wyjść poza gabinety lekarskie oraz szpitale i być realizowana również w aptekach czy punktach aptecznych. Farmaceuci i technicy farmacji posiadają niezbędną wiedzę i kompetencje, by udzielać pacjentom porad dotyczących dawkowania leków czy sposobu ich przechowywania. Pacjenci nierzadko nie przywiązują odpowiednio dużej wagi do informacji zawartych w ulotkach dołączonych do leku, a często w ogóle się z nimi nie zapoznają. W tej sytuacji farmaceuta lub technik farmacji, obok lekarza, stanowią jedyne wiarygodne źródło informacji na temat leku – ma to kluczowe znaczenie w kontekście promowania świadomego i odpowiedzialnego samoleczenia.*
Znakomitym dopełnieniem edukacji bezpośredniej byłoby zaopatrzenie pacjentów w materiały edukacyjne związane z bezpiecznym stosowaniem leków. Przykład takiego materiału stanowi poradnik „Abecadło lekowe” wydany właśnie przez Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Zbiór łatwych w zastosowaniu i praktycznych zasad w połączeniu z rekomendacją farmaceuty lub technika farmacji z pewnością przełoży się na pozytywne zachowania pacjenta w kontekście bezpiecznej farmakoterapii.
Podsumowując, farmaceuci i technicy farmacji, obok lekarzy i pielęgniarek czy dietetyków, powinni pełnić kluczową rolę w działaniach edukacyjnych, szczególnie edukacji farmakologicznej. Może to w znaczący sposób przełożyć się na efektywność i bezpieczeństwo farmakoterapii, a także przyczynić się do rozpropagowania zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego samoleczenia.
dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani
Zdjęcie: LeilaSchmidt via Pixabay.com
(licencja CC0 – Domena Publiczna).
* W ramach warsztatów z cyklu „Przewietrz apteczkę!” prowadzimy badania ankietowe. Kwestionariusz zawiera także pytania dotyczące stosunku seniorów do informacji na ulotkach leków oraz o główne źródła wiedzy o lekach. Choć za wcześnie, by wyciągać wnioski ze zgromadzonych danych, wydaje się, że wyniki mogą wspierać powyższe twierdzenia (dop. red.).













































