Aktualności

Nowe technologie dla pacjentów

Nowe technologie dla pacjentów

2016-06-15, autor: Fundacja OZZ

 

Na rynku co chwila pojawiają się nowe technologie, w tym stworzone szczególnie w celu ułatwienia odzyskiwania lub zachowania zdrowia. Czasami są to całkowicie nowe urządzenia, częściej jednak – ulepszone wersje tego, co już jest znane. Szybki rozwój technologii mobilnych, coraz łatwiejsza komunikacja oraz rosnąca liczba ambitnych start-upów sprawiają, że powstaje coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które wspierają pacjentów w samozarządzaniu zdrowiem.

Przykładem może być ciśnieniomierz, który dla pacjenta chorującego na nadciśnienie tętnicze (i nie tylko) jest niezbędny w procesie samoopieki i samokontroli. Początkowo na rynku dostępne były tylko ciśnieniomierze zegarowe z pompką (gruszką). Do ich prawidłowego użycia niezbędne były także słuchawki lekarskie. Nie każdy potrafił odpowiednio umieścić stetoskop, napompować mankiet, a także wysłuchać i zinterpretować usłyszane tony. Z upływem czasu pojawiły się ciśnieniomierze półautomatyczne i automatyczne, które w znaczący sposób ułatwiły dokonywanie pomiarów pacjentom. Ulepszone urządzenia są znacznie mniej skomplikowane w obsłudze, a pomiar po założeniu mankietu i wciśnięciu odpowiedniego przycisku dokonuje się sam. Urządzenie mierzy także plus. Oczywiście nie wyczerpało to możliwych innowacji. Technologia jeszcze bardziej poszła do przodu i  na swój smartfon można pobrać np. aplikację Kardiometr, która pozwala na monitorowanie pomiarów ciśnienia, a przy okazji także BMI i aktywności. Dodatkowo przypomina o wykonaniu pomiarów, odbyciu treningu i przyjęciu leków. Możemy także zestawić nasze wyniki z tygodnia, miesiąca czy roku. Aplikacja pozwala także przesłać wyniki swojemu lekarzowi.

Przełom widoczny jest także w farmakologii. Producenci leków nieprzerwanie pracują nie tylko nad wynalezieniem nowych cząsteczek terapeutycznych, lecz także ulepszają technologie już istniejące na rynku. Jako przykład można podać chociażby opracowanie nowych postaci leków, np. transdermalnych systemów terapeutycznych, które, jak oceniają sami pacjenci, są wygodne w stosowaniu i poprawiają jakość ich życia, a także nie obciążają układu pokarmowego. Ponadto w przypadku wystąpienia działania niepożądanego wymagającego zaprzestania podawania leku, plaster można szybko odkleić. Prostszymi innowacjami, z którymi pewnie nieraz si spotkaliśmy, jest np. powlekanie tabletek, które są nieprzyjemne w smaku, czy zmniejszanie tabletek, w przypadku trudności z ich połykaniem. Nawet takie drobne zmiany, jeśli poprawiają komfort stosowania leku, stanowią kierunek, który należy wspierać.

Aktualnie pacjentom stosującym leki niezwykle ułatwiają życie różnego rodzaju aplikacje dostępne na smartfon. Przykładem może być aplikacja Moje Leczenie, która po wpisaniu niezbędnych danych przypomina pacjentowi o wzięciu leku. Ponadto aplikacja pomaga w zapisywaniu każdego odstępstwa od przyjmowania leku, a także daje możliwość udostępniania statystyk np. członkom rodziny. Jest to bardzo wygodne szczególnie dla rodziców, którzy nie mają możliwości łatwego przypomnienia choremu dziecku o przyjęciu leku w godzinach pracy.

Kolejną ciekawą aplikacją jest DrWidget Interakcje, gdzie po wpisaniu nazwy handlowej leku czy nazwy substancji czynnej można sprawdzić, czy dane preparaty wchodzą ze sobą w interakcje, a także uzyskać informacje o ewentualnych środkach ostrożności dla kobiet w ciąży czy kierowców. To ważny element bezpiecznej farmakoterapii. Zwiększeniu świadomości pacjentów służy także wspieranie ich w obserwowaniu i zgłaszaniu działań niepożądanych – od niedawna bowiem polscy pacjenci mogą samodzielnie zgłaszać działania niepożądane. Mogą to uczynić tradycyjnie (czyli faksem, e-mailowo, listownie) albo skorzystać z aplikacji na smartfon Mobit Skaner. Przy jej użyciu skanuje się kod leku, co pozwala wyświetlić dane na jego temat oraz właśnie zgłosić wystąpienie działania niepożądanego.

Ciekawym rozwiązaniem jest też aplikacja Mobilna Apteczka. Można za jej pomocą zapisać wszystkie leki jakie się ma w domowej apteczce, łącznie z informacją o terminie ważności leku i dacie jego otwarcia. Taki lekospis zawsze będzie pod ręką i pozwoli oszczędzać pieniądze i nie kupować leków, które się już posiada. Jest to spójne z filozofią warsztatów „Przewietrz apteczkę!”, podczas których budujemy nawyk prowadzenia takich spisów w formie papierowej – aplikacja stanowi świetne rozwiązani dla osób ceniących sobie wygodę wynikającą z używania technologii.

Co istotne wszystkie wyżej wymienione aplikacje można ściągnąć na swój smartfon za darmo. Korzystanie z nich nie tylko ułatwia pacjentom zarządzanie własnym zdrowiem, ale także jak podaje Departament Zdrowia w Wielkiej Brytanii może przynieść służbie zdrowia oszczędności finansowe, które aktualnie wydaje się na nie zawsze uzasadnione wizyty lekarskie. Nic dziwnego, bo świadomy i odpowiedzialny pacjent, który mądrze korzysta z nowoczesnych technologii, staje się cennym partnerem służby zdrowia.

 

dr Anna Staniszewska
Prezes Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcie: soc7 via Pixabay.com
(licencja CC0 – Domena Publiczna).

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.