VII Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej PTSF

Miło nam poinformować, iż Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani objęła patronatem VII Ogólnopolską Konferencję Opieki Farmaceutycznej Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji organizowaną przez PTSF Oddział Łódź, która odbędzie się już 23 marca 2024 r.!
Głównym celem konferencji jest rozwijanie kompetencji przyszłych pracowników sektora farmaceutycznego oraz zrzeszanie studentów i absolwentów farmacji z całej Polski.
Podczas wydarzenia studenci i studentki farmacji z dwunastu oddziałów PTSF biorą udział w dwóch konkursach, sprawdzających ich wiedzę i umiejętności, które są filarami ich przyszłej pracy zawodowej. Ponadto, w trakcie OKOF odbywa się część konferencyjna, podczas której prelegenci przybliżają wyzwania i szanse dla opieki farmaceutycznej.
Tematyka najbliższej edycji skupia się na roli farmaceuty w opiece nad pacjentem z chorobami sercowo-naczyniowymi. Wydarzenie zostanie zwieńczone uroczystą galą.
Więcej informacji pod linkiem: https://www.facebook.com/ptsf.okof

Kalendarz Zdrowego Serca na 2024

Prezentujemy Wam wyjątkowy projekt, dzięki któremu możecie być jeszcze bardziej zaangażowani w dbanie o zdrowie i poszerzanie wiedzy o niewydolności serca

Na stronie kampanii „Za głosem serca”, której jesteśmy jednym z partnerów, znajdziecie „Kalendarz Zdrowego Serca” na 2024.
A w nim:

 Porady od Eksperta Medycznego: Każdy miesiąc zawiera porady merytoryczne pomagające zrozumieć, jak należy dbać o serce. Ekspercka wiedza, dostępna dla Was w formie przystępnie napisanych wskazówek!

 Ale to nie koniec!

 Lifestylowe Inspiracje: W kalendarzu znajdziecie również część poświęconą ogólnie zdrowemu stylowi życia – od informacji, jakie witaminy zwierają poszczególne owoce, przez przegląd aktywności fizycznych, aż po wskazówki dotyczące relaksu i redukcji stresu.

I wreszcie…

Podzielcie się kalendarzem z bliskimi! Niech to będzie nasze wspólne wyzwanie na 2024 rok.

zgs_posty_kalendarz_fundacja_obywatele_zdrowo_zaangazowani

Niewydolność Serca – dowiedz się więcej

Zachęcamy do zapoznania się z projektem, który powstał w ramach kampanii „Za głosem serca”. Jest to cykl wykładów wideo pt. „Niewydolność Serca – dowiedz się więcej”.

Prof. dr hab. Aldona Kubica z Katedry Rehabilitacji Kardiologicznej i Promocji Zdrowia w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, opowiada m.in. o tym, czym jest niewydolność serca, jak rozpoznać jej objawy, jak radzić sobie z chorobą i o co pytać podczas wizyt lekarskich.

Zachęcamy do zapoznania się z wideo dostępnymi na stronie zaglosemserca.com

Zadbaj o serce swoje i najbliższych w Nowym Roku!

Początek roku to doskonały czas, aby zaplanować jak zadbać o zdrowie, a szczególnie o serce swoje i bliskich!
Zachęcamy do zaglądania na stronę kampanii „Za głosem serca”, która stale edukuje na temat niewydolności serca: zaglosemserca.com.
Znajdziecie tam wiele cennych informacji dotyczących zarówno charakterystycznych objawów jak i leczenia tego problemu kardiologicznego.

 

zgs_nowy_rok_post_fundacja_obywatele_zdrowo_zaangazowani

WUM x MSD Polska

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani – dr hab. Anna Staniszewska, która jednocześnie jest adiunktem w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego znalazła się wśród badaczy w projekcie realizowanym przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i MSD Polska. W projekcie będą analizowane skutki nawrotów w wybranych chorobach nowotworowych, ocenianych z perspektywy świadczeniodawcy publicznej opieki zdrowotnej. Celem tego ogólnoeuropejskiego programu skierowanego do wiodących i uznanych instytucji naukowych jest promowanie partnerstw publiczno-prywatnych w dziedzinie opieki zdrowotnej poprzez inicjatywy oparte na danych. Projekt stał się platformą zaangażowania multidyscyplinarnego zespołu naukowców i lekarzy, a jego wyniki zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym.

Fot. Od lewej Daniel Szulczyk, Dawid Grzeszczuk, Anna Staniszewska i Maciej Niewada

Zwycięski film kampanii „Za głosem serca”

Gdy zauważycie u siebie niepokojące objawy takie jak kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej czy zmniejszoną tolerancję wysiłku, nie czekajcie, tylko natychmiast umówcie wizytę u lekarza. Dodatkowe sygnały, które powinny zwrócić Waszą uwagę znajdziecie w krótkim filmie, który zajął pierwsze miejsce w konkursie dla studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłoszonym w ramach kampanii „Za głosem serca”.

zagłosemserca.com

ZGS_wideo_Fundacja_obywatele_zdrowo_zaangazowani_1

Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na choroby kardiologiczne, wśród których niewydolność serca stanowi jeden z poważniejszych problemów dotyczących ponad miliona osób w naszym kraju. Warto więc i należy o niej mówić. Uczestnicy centralnych obchodów Światowego Dnia Serca, jakie miały miejsce tego roku w Poznaniu, mieli okazję obejrzeć krótki film edukacyjny o niewydolności serca przygotowany przez studentów medycyny dla kampanii „Za głosem serca”. Młodzi twórcy filmu podkreślali, że symptomów takich jak: ucisk w klatce piersiowej czy zmniejszenie tolerancji wysiłku nie wolno lekceważyć. Należy jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza. Dowiedz się więcej na zagłosemserca.com.

„Za głosem serca” – rozstrzygnięcie konkursu

Przedwczoraj odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu zorganizowanego w ramach kampanii „Za głosem serca” we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Zadaniem konkursowym dla studentów medycyny było przygotowanie wideo edukacyjnego dotyczącego niewydolności serca. Przyszli lekarze podpowiadają, jakie symptomy powinny wzbudzić naszą czujność, jakie pytania należy zadać specjaliście w trakcie wizyty, a także wskazują badania, jakie mogą zostać zalecone dla stwierdzenia czy serce pracuje prawidłowo.

Po raz pierwszy – premierowo! –  filmy zostaną pokazane podczas obchodów Światowego Dnia Serca 01 października, a następnie – będzie można je obejrzeć na stronie www.zaglosemserca.com.

Zobaczcie sami i podeślijcie bliskim!

14 lutego Dzień Chorych na Padaczkę

Kilka faktów o padaczce:

  • 14 lutego obchodzimy Dzień Chorego na Padaczkę, święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale i chorych na epilepsję
  • w Polsce ok. 300-400 tys. osób choruje na padaczkę, a jest to najczęściej występująca choroba przewlekła ośrodkowego układu nerwowego
  • na padaczkę można zachorować w każdym wieku, a największy szczyt zachorowań odnotowuje się u dzieci i osób w starszym wieku
  • wśród przyczyn padaczki można wymienić m.in. urazy głowy, występowanie drgawek gorączkowych w dzieciństwie, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, nadużywanie używek, przebyty udar mózgu i wiele innych, a niekiedy nie znana jest uchwytna przyczyna padaczki
  • padaczka jest chorobą niejednorodną, objawia się napadami padaczkowymi, które mogą przybierać różną postać, mogą występować napady drgawkowe i bez drgawek, z utratą przytomności i bez utraty przytomności, czasami napad nie jest niewidoczny dla otoczenia, przybiera postać „wyłączeń, czy chwilowej nieobecności” – z reguły napad trwa kilka sekund, niekiedy kilka minut, a jeśli się wydłuża lub występuje kilka napadów, pomiędzy którymi chory nie odzyskuje przytomności to wtedy jest to stan padaczkowy, który wymaga wezwania zespołu pogotowia ratunkowego
  • podstawowym leczeniem chorych na padaczkę jest systematyczne stosowanie leków przeciwpadaczkowych, jest ono skuteczne u ok. 70% epileptyków, a u pozostałych 30% mówi się o lekooporności. Szansą dla takich chorych jest dostęp do nowych leków przeciwpadaczkowych
  •  inne niż farmakoterapia sposoby leczenia, możliwe do zastosowanie u niektórych chorych,
    obejmują m.in. leczenie chirurgiczne, stymulację nerwu błędnego, dietę ketogenną
  • stres, ból, nieprzespana noc, zmęczenie, hiperwentylacja, zaburzenia hormonalne, czy nadmierna ekspozycja na migające światło to tylko niektóre czynniki, które mogą sprowokować wystąpienie napadu padaczkowego
  • kobiety chore na padaczkę mogą zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, pod warunkiem, ze do tej ciąży się odpowiednio przygotują, najlepiej jakby ciąża była zaplanowana i skonsultowana z neurologiem i ginekologiem
  • padaczka nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, znacząca większość kobiet rodzi siłami natury, a cięcie cesarskie jest wykonywane m.in. ze wskazań ginekologicznych oraz kiedy padaczka nie jest dostatecznie kontrolowana
  • kobiety chore na padaczkę mogą w przeważającej większości karmić piersią
  • chorzy na padaczkę mogą, w wręcz powinni uprawiać aktywność fizyczną, wśród dyscyplin sportowych na pewno należy zaniechać uprawiania wszelkiego rodzaju tzw. sportów ekstremalnych, wyczynowych oraz takich, w których choćby krótkotrwała utrata świadomości grozi tragicznymi konsekwencjami dla pacjenta lub otoczenia, m.in. nurkowanie, wspinaczka, skoki spadochronowe, czy samotne pływanie na otwartej przestrzeni
  • chorzy na padaczkę powinni być aktywni zawodowo, bezwzględnie nie mogą wykonywać m.in. takich zawodów jak operator ciężkiego sprzętu, chirurg, pilot, spawacz, nie powinni pracować także z materiałami niebezpiecznymi, na wysokości oraz w nocy
  • chorzy na padaczkę powinni prowadzić higieniczny tryb życia – wysypiać się, nie przemęczać się, unikać stresu oraz używek, unikać długotrwałej pracy przy komputerze czy długotrwałego oglądania telewizji, a przed wszystkim systematycznie przyjmować zalecone im leki przeciwpadaczkowe

Źródło: dr hab. Anna Staniszewska