[Blog #96] Leki przeciwkrzepliwe

zz_post_20200220

dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Krew jest płynną tkanką organizmu, która składa się z osocza oraz elementów morfotycznych. Osocze, które stanowi ok. 55% objętości krwi składa się z wody (ok. 90%), białek (ok. 7%) oraz rożnych związków organicznych i nieorganicznych (ok. 3%). Natomiast w skład elementów komórkowych krwi wchodzą krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty), płytki krwi (trombocyty). Poszczególne elementy krwi pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Elementy osocza i płytki krwi odpowiadają za prawidłową hemostazę, czyli stan równowagi pomiędzy tym, że  krew jest w stanie płynnym, może krążyć w naczyniach, ale się z nich nie wylewa, zaś w przypadku uszkodzenia naczynia pozwala na zahamowanie krwawienia naczyń poprzez wytwarzanie skrzepu i jednocześnie nie dopuszcza do tego, by skrzep powstał w świetle naczynia i je zamknął.

Niestety nieprawidłowości w utrzymaniu hemostazy w organizmie mogą objawiać się wytwarzaniem skrzepów. Większa skłonność do tworzenia skrzeplin obejmuje takie stany jak: wszczepienie sztucznej zastawki serca, wszczepienie niektórych protez naczyniowych, zaburzenia rytmu serca – migotanie przedsionków, niewydolność serca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zakrzepica tętnic (najczęściej kończyn dolnych), obecność przyściennych skrzeplin w jednej z jam serca, niektóre postaci nadmiernej krzepliwości krwi tzw. trombofilii.

W takich sytuacjach należy przyjmować leki przeciwkrzepliwe. Do tych leków należą: heparyny i ich pochodne; antagoniści witaminy K (warfaryna, acenocumarol); Inhibitory czynnika Xa (fondaparynuks, rywaroksaban, apiksaban), bezpośrednie inhibitory trombiny (dabigatran, lepirudyna, desirudyna, biwalirudyna, argatroban), leki przeciwpłytkowe – pochodne tienopirydyny (klopidigrel, prasugrel, tikagrelor, tiklopidyna), kwas acetylosalicylowy, leki fibrynolityczne (streptokinaza, ateplaza, tenekteplaza, reteplaza).

            W trakcie stosowania leków przeciwkrzepliwych:

  • Przyjmuj zleconą przez lekarza dawkę leku zawsze o stałej porze.
  • Nie sumuj dawek pominiętych, gdyż prowadzi to do niebezpiecznej kumulacji leku we krwi.
  • W trakcie leczenia antagonistami witaminy K, kontroluj INR wg zaleceń lekarza. Zapamiętaj, jaki powinien być Twój INR w czasie leczenia. W trakcie stosowania innych leków przeciwkrzepliwych kontroluj wskazane przez lekarza parametry układu krzepnięcia.
  • W trakcie leczenia unikaj urazów, szczególnie głowy, klatki piersiowej i jamy brzusznej.
  • Nie zażywaj żadnych nowych leków bez porozumienia z lekarzem.
  • Spożywaj zawsze podobną ilość mięsa, warzyw i owoców.
  • W trakcie leczenia nie spożywaj alkoholu, gdyż nasila on działanie leku i może spowodować

krwawienie.

  • W razie pojawienia się jakiegokolwiek krwawienia, np. z dziąseł, nosa, krwi w moczu, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
  • Noś przy sobie informację o leczeniu przeciwkrzepliwym np. w portfelu lub bransoletkę z

informacją. Koniecznie dołącz do niej dokument z oznaczoną grupą krwi.

  • Jeśli jesteś w ciąży lub ją planujesz, koniecznie poinformuj o tym lekarza.

• Przed zabiegiem np. u dentysty, operacją poinformuje lekarza o stosowanych lekach przeciwkrzepliwych., w celu zoptymalizowania leczenia.

[Blog #95] Lekcje o zdrowiu

zz-post_20200131-2dr hab. n. med. i n. o zdr. Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dyskusja nad potrzebą wprowadzenia na szkół przedmiotu związanego z nauką o zdrowiu toczy się w przestrzeni publicznej od dawna. Tym bardziej zwraca uwagę deklaracja wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego: „Edukacja zdrowotna powinna od nowego roku szkolnego będzie prowadzona, ale nie jako odrębny przedmiot”. Rozmowy w tej sprawie tyczyły się w ubiegłym tygodniu również w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wiceminister Gadomski dodaje: „Od nowego roku szkolnego będziemy realizować te lekcje o zdrowiu, ale nie jako wyodrębniony przedmiot, który byłby dzisiaj dodatkowym obciążeniem dla uczniów”. W dobie potrzeby budowania kompetencji zdrowotnych społeczeństwa, a także upowszechniania wiedzy nt uwarunkowań zdrowia i możliwości wpływania na własne zdrowie nieco zaskakujący jest komunikat, iż „na razie resort zdrowia nie wycofuje się z pomysłu odrębnego przedmiotu (został on zresztą wpisany do Narodowej Strategii Onkologicznej), ale go – najwyraźniej – zawiesza, wobec zdecydowanego sprzeciwu MEN” (za Medexpress). Pomysł wprowadzenia przedmiotu „wiedza o zdrowiu” popiera także Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec,  który „w ciągu ostatnich miesięcy kilka razy postulował wprowadzenie przedmiotu „wiedza o zdrowiu””.

Warto podkreślić, iż Ministerstwo Zdrowia podjęło się przygotowania materiałów tematycznych zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Istnieje także możliwość włączenia się w takie zajęcia specjalistów, na przykład pracowników Głównej Inspekcji Sanitarnej, czy pracowników POZ.

[Blog #94] Badania krwi w medycynie pracy

zz_post_20200131-1b

dr hab. n. med. i n. o zdr. Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W przestrzeni publicznej pojawił się kolejny głos w dyskusji nad rozszerzeniem pakietu badań pracowniczych o obowiązkowe badania krwi. Tym razem temat poruszono w kampanii „Odpowiedź masz we krwi”. Podkreślono w niej potrzebę powrotu morfologii do pakietu badań wykonywanych obowiązkowo w ramach medycyny pracy.

Kampania została stworzona z myślą o osobach z nowotworami hematologicznymi, z którymi walczy w Polsce ponad 100 tysięcy pacjentów. W tym przypadku kluczowa jest morfologia krwi obwodowej, przy pomocy któreej wykrywanych jest aż 40% przypadków tej grupy chorób.

Pomimo, iż kampania dotyczy nowotworów hematologicznych, eksperci przy tej okazji ponownie podkreślają wagę badania krwi we wczesnym wykrywaniu problemów zdrowotnych: „Warto, żebyśmy mówili pacjentom, że takie badanie należy wykonać corocznie, nawet kiedy nie ma objawów. Natomiast jeśli pacjenci mają niepokojące objawy, wtedy należy to badanie wykonać jak najszybciej. Badanie morfologiczne jest kluczem do wykrycia wielu różnych chorób” mówi dr Michał Sutkowski. Jest to szczególnie ważna opinia, także w kontekście wykrywania zaburzeń lipidowych. Tym samym po raz kolejny na pierwszy plan wysuwa się potencjał badań medycyny pracy. Podkreślają to nie tylko specjaliści medycyny pracy, zdrowia publicznego, czy kardiologii: prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii: „Wszyscy jesteśmy zgodni, że morfologia krwi powinna do niego [badanie z zakresu medycyny pracy} jak najszybciej wrócić. To bardzo ważne badanie, gdyż na jego podstawie możemy rozpoznać wiele chorób, w tym nowotworowych. Mamy dostęp do nowoczesnych leków, do zaawansowanej diagnostyki, a w pakiecie badań wykonywanych obowiązkowo u lekarza medycyny pracy brakuje podstawowego badania, czyli morfologii krwi”.

 

FOZZ ponownie w Sejmie

unnamed

W dniu 12 lutego odbyło się w Sejmie łączone posiedzenie Parlamentarnego Zespołu  ds. Cukrzycy i Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego. Na zaproszenie posłanki Ewy Kołodziej w posiedzeniu wziął udział członek zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani dr hab. Dominik Olejniczak. Wśród uczestników spotkania znalazło się wielu parlamentarzystów m.in. poseł Rajmund Millem poseł Ryszard Bartosik, czy prof. Alicja Chybicka. Ponadto licznie reprezentowane były organizacje pacjenckie, a także Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny. Podstawą do dyskusji były wystąpienia eksperckie: prof. Agnieszka Szypowska- konsultant wojewódzki ds. diabetologii mówiła o zasadności wprowadzenia tzw. podatku od cukru, oraz o konsekwencjach  diety opartej o węglowodany, szczególnie wśród dzieci. Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce prof. Tomasz Tomasik zwrócił uwagę na rolę lekarzy POZ w edukacji pacjentów w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy.

Uczestnicy debaty zgodnie uznali, że także działania organizacji pozarządowych, szczególnie na szczeblu lokalnym stanowią często jedyną szansę na edukację dla pacjentów. Działania takie powinny iść w parze z działaniami systemowymi.

dr hab. Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

[Blog #93] Starość

zz_post_20200207

mgr Aleksandra Kielan – Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, doktorantka w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Najważniejszym zadaniem człowieka jest nadążyć psychologicznie za fizjologiczną krzywą życia”

Carl Gustaw Jung

Życie w zgodzie ze sobą to bardzo trudne zadanie do wykonania. Należy nauczyć się dostosowywać wewnętrznie do określonych wiekiem warunków zewnętrznych. Tylko wtedy, gdy ta adaptacja się uda, będziemy umieli przyjąć i wykorzystać wszystkie możliwości, jakie niesie ze sobą każda faza życia. Starość to słodko-gorzki etap życia obfitujący w nowe pozytywne doświadczenia, którym często towarzyszą pewnego rodzaju ograniczenia związane z utratą sprawności ruchowej czy występowaniem chorób.

Granica „starości” jest pewną konwencją i to zmieniającą się, powiązaną z postępującymi procesami demograficznymi i społecznymi, a w szczególności z wydłużającym się trwaniem życia w zdrowiu, rosnącymi potrzebami partycypacji osób starszych w życiu społecznym oraz zmian ich percepcji w społeczeństwie. Obecnie za początek starości przyjmujemy wiek 65 lat. W grupie tej znajdują się zarówno osoby dorosłe, które dopiero wchodzą w okres starzenia się, osoby w wieku emerytalnym, nieaktywne zawodowo, ale również osoby, które wymagają dodatkowej opieki. Grupa ta jest również zróżnicowana pod kątem czynników ryzyka chorób oraz funkcjonowania w życiu codziennym.

Wśród osób starszych głównymi czynnikami mającymi wpływ na jakość życia są: zdrowie fizyczne, sytuacja materialna, relacje rodzinne i społeczne, brak dyskryminacji oraz organizowanie wolnego czasu. Jednym z problemów, jaki może doświadczyć osoba starsza, jest stan samotności i osamotnienia, bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Wchodzenie w starość i sam okres starości charakteryzują się wycofaniem z życia zawodowego, z pełnionych dotychczasowych ról społecznych, zmniejszeniem przychodów w związku z przejściem na emeryturę czy utratą wielu relacji z ludźmi. Wyniki wskazują, że im starsza grupa wieku, tym większy odsetek osób odczuwających samotność. Dlatego tak istotne jest, aby aktywizować osoby starsze.

Mając do dyspozycji dużo wolnego czasu, w miarę możliwości i potrzeb, osoby starsze mogą nie tylko być aktywne w sferze realizacji własnej osoby, lecz także pomagać innym ludziom. Mogą się zaangażować w działalność różnych organizacji, fundacji i stowarzyszeń, grup samopomocowych, mogą też podejmować nowe role społeczne — rodzinne oraz społeczne.

Z badań wynika, że emeryci w większości przeznaczają czas wolny na pomoc w codziennych obowiązkach dzieciom i wnukom, na uprawianie działki, oglądanie telewizji, słuchanie radia, czytanie książek.

Wśród ofert aktywności społecznej skierowanych do osób starszych największą popularnością cieszą się następujące formy spędzania wolnego czasu:

— Uniwersytety Trzeciego Wieku prowadzące działalność edukacyjną, kulturalną, społeczną i opiekuńczą, które sprawiają, że ludzie starsi chcą się ze sobą spotykać i przebywać, chcą sobie wzajemnie pomagać, służyć bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym.

— wolontariat, czyli działanie na rzecz ludzi potrzebujących, które daje poczucie użyteczności i satysfakcji z wykonywania nawet drobnych czynności. Bezinteresowna działalność na rzecz osób potrzebujących może mieć charakter krótkoterminowy (akcyjny) i bezterminowy — stały i regularny, na przykład praca w świetlicach środowiskowych, ośrodkach pracy z dziećmi;

— kluby seniora, w ramach których osoby w starszym wieku mogą ciekawie i aktywnie spędzać czas, organizując wyjścia/wyjazdy do teatru czy opery, wycieczki i wyjazdy turystyczno-plenerowe, a także uczestnicząc w różnych szkoleniach (np. kursach obsługi i korzystania z komputera i Internetu).

Interesującą i cieszącą się dużym zainteresowaniem formą spędzania wolnego czasu przez osoby w starszym wieku jest uczestnictwo w zajęciach muzycznych, które w zależności od formy aktywności mogą mieć charakter:

— pasywny, odbiorczy, oparty na słuchaniu muzyki;

— aktywny, czynny, oparty na ekspresji dźwiękowej z pomocą instrumentów lub głosu ludzkiego (śpiew);

— choreografii, rytmiki, gdzie istotą zajęć jest taniec, ruch ciała w rytmie muzyki.

[Blog #92] Agencja Badań Medycznych

zz_post_20200124dr hab. n. med. i n. o zdr. Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Agencję Badań Medycznych (ABM) powołano między innymi w celu odwrócenia niekorzystnej statystyki: Polska zajmuje obecnie jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem liczby realizowanych niekomercyjnych badań klinicznych. Do zadań ABM ma należeć między innymi „wspieranie działalności innowacyjnej w ochronie zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem niekomercyjnych badań klinicznych”.

Zbliża się konferencja, na której podsumowana zostanie dotychczasowa działalność ABM, a także zaprezentowane zostaną plany na 2020 rok. W ciągu ostatniego pół roku ABM opracowała między innymi tzw. Program Rozwoju Badań Klinicznych. Zawiera on diagnozę sektora badań klinicznych w Polsce, a także „strategię działań prowadzących do optymalizacji i poprawy najważniejszych wskaźników dotyczących badań niekomercyjnych w perspektywie długoterminowej”. Warto podkreślić, iż w ramach działalności statutowej 100 milionów złotych przeznaczono na pierwszy konkurs dotyczący wsparcia niekomercyjnych badań klinicznych.

W ramach wspomnianej Konferencji zaprezentowany zostanie projekt planu działania Agencji Badań Medycznych na 2020 rok; przedstawione będą założenia dotyczące utworzenia, a także rozwoju sieci tzw. Centrum Badań Klinicznych oraz konkursów na działalność badawczo – rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii lekowych i nielekowych. W toku konferencji będzie miała dyskusja, która pozwoli na wymianę doświadczeń i wypracowywanie nowych koncepcji działania.

za Medexpress