Aktualności

[BLOG #3] Egzamin ze zdrowia zdany w pierwszym terminie

[BLOG #3] Egzamin ze zdrowia zdany w pierwszym terminie

2018-01-31, autor: Fundacja OZZ

#jak przeżyć sesję #jak się odżywiać #sesja egzaminacyjna #zdrowie

zz_post_20180129b

dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielkimi krokami zbliża się zimowa sesja egzaminacyjna – jeden z dwóch szczególnie stresujących okresów w roku dla każdego studenta. Jak dobrze przygotować się do egzaminów i podejść do nich bez nadmiernego stresu?

Po pierwsze rozpisz w kalendarzu wszystkie terminy egzaminów i zaliczeń. Jeśli masz możliwość samodzielnego ustalenia daty, zalicz co się da możliwie wcześniej. Później będziesz mieć więcej czasu na inne egzaminy. Po drugie sprawdź czy masz wszystkie notatki i inne materiały do nauki. W ostatnich dniach przed sesją w bibliotece może już nie być potrzebnych Ci pozycji naukowych. Następnie zaplanuj z większym wyprzedzeniem czas na naukę. Rozłóż ją w zależności od terminu egzaminu i stopnia już przyswojonej wiedzy.

Ponadto zadbaj o odpowiednią dietę, a szczególnie zaopatrz się w składniki przyjazne dla mózgu. Dzień rozpoczynaj od śniadania. Jeśli o nim zapomnisz pogorszysz swoje zdolności intelektualne, będziesz odczuwać trudności w przyswajaniu wiedzy. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, jest to niezwykle istotne, gdyż mózg w ok. 80% składa się właśnie z wody.

Dobrze nawodniony mózg sprawia, iż lepiej myślisz i bardziej się koncentrujesz. Pamiętaj, aby w spożywanych pokarmach zawierały się „zdrowe tłuszcze”, czyli kwasy omega-3. Znajdziesz je m.in. w rybach, szczególnie tych tłustych, awokado, wszelkiego rodzaju orzechach i migdałach. Odpowiadają one za ukrwienie mózgu oraz funkcjonowanie komórek nerwowych. Składnikiem niezwykle istotnym dla prawidłowego i sprawnego funkcjonowania mózgu jest lecytyna. Naturalnie znajduje się ona m.in. w wątróbce, orzechach ziemnych czy siemieniu lnianym. Ponadto nie zapominaj o witaminach. Dla funkcjonowania układu nerwowego szczególnie istotne są witaminy z grupy B. Natomiast witaminy A, C, E wykazują działanie antyoksydacyjne, spowalniają starzenie się komórek, co przekłada się na lepsze ich funkcjonowanie.

Sesja egzaminacyjna wiąże się nie tylko ze stresem, ale także ze zwiększonym obciążeniem organizmu. W tym okresie stosuj bogatą i urozmaiconą dietę. Jeśli masz problemy z pamięcią i/lub z koncentracją skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu doboru odpowiednich preparatów, wskazanych w tych dolegliwościach, które pomogą Ci przetrać ten intensywny i stresujący czas.

Zaburzenia koncentracji i pamięci z reguły idą w parze. Preparaty stosowane w tych przypadłościach są zazwyczaj mieszaniną różnych substancji czy związków, mających wspierać funkcjonowanie mózgu. Znajdują się w nich w różnych proporcjach, takie składniki jak tran, żeń-szeń, kofeina, kwasy omega, lecytyna i witaminy.

Studencie, pamiętaj też o odpowiednim wietrzeniu pomieszczenia, w którym się uczysz, rób przerwy w nauce, np. spaceruj czy uprawiaj aktywność fizyczną (poprawisz ukrwienie i dotlenisz w ten sposób organizm). Zadbaj także o regularny sen. Jeśli odpowiednio wcześnie przygotujesz się do sesji egzaminacyjnej, na pewno ten intensywny czas nie będzie tak trudny. Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani życzy wszystkim egzaminowanym powodzenia! Jeśli się nie uda za pierwszym razem – nie martw się – jest jeszcze sesja poprawkowa!

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.