Aktualności

[Blog #23] Hiperglikemia – wysokie stężenie glukozy we krwi chorobą społeczną!

[Blog #23] Hiperglikemia – wysokie stężenie glukozy we krwi chorobą społeczną!

2018-08-30, autor: Fundacja OZZ

#cukrzyca #gorzkie konsekwencje #słodka choroba

zz_post_20180831dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Cukrzyca, między innymi ze względu na dużą epidemiologię, zwana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Prognozy na najbliższe lata są bardzo niekorzystne, wskazując że od 1995 do 2025 r. liczba zachorowań na świecie na cukrzycę wzrośnie aż o 122%! Cukrzyca to choroba, w której dochodzi do zaburzeń gospodarki insulinowej. Kiedy trzustka nie produkuje insuliny, mamy do czynienia z cukrzycą typu I. W momencie, gdy trzustka produkuje zbyt małą ilość insuliny lub insulina wykazuje nieprawidłowe działanie mamy do czynienia z cukrzycą typu 2. Najczęstsze objawy wskazujące na cukrzycę to: wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, uczucie pragnienia, suchość ust, drętwienie języka, chudnięcie, pomimo wzrostu apetytu, dodatkowo mogą występować skurcze mięśni łydek i stóp, a każe dolegliwości gastryczne. Cukrzyca jest chorobą podstępną, rozwija się stopniowo, a początkowo, gdy stężenie glukozy we krwi nie jest jeszcze bardzo wysokie, cukrzyca często nie daje żadnych objawów. Z tego względu należy systematycznie wykonywać badania w tym kierunku. Prawidłowa glikemia na czczo powinna zawierać się w przedziale 70-99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l), o nieprawidłowej glikemii na czczo mówimy, gdy stężenie wynosi 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l). Nieleczona lub źle leczona cukrzyca może mieć poważne konsekwencje. Powikłania cukrzycy obejmują wystąpienie udaru, zawału mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, choroby oczu, uszkodzenie nerek, objawy neurologiczne czy gorsze gojenie się ran, włącznie z wystąpieniem tzw. stopy cukrzycowej. Wśród czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy wymienia się m.in nadwagę, występowanie cukrzycy w rodzinie, małą aktywność fizyczną, przebytą cukrzycę ciężarnych, występowanie nadciśnienia tętniczego, podwyższone stężenie cholesterolu, czy urodzenie przez matkę dużego dziecka (≥ 4kg).

Leczenie cukrzycy oprócz dobrze dobranej terapii, obejmuje także  samokontrolę, modyfikację stylu życia, głównie dietę i codzienną aktywność fizyczną. Wszystkie te elementy postepowania terapeutycznego są dobierane indywidualnie do chorego.

 

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.