Aktualności

Zapraszamy na bezpłatne webinarium

Zapraszamy na bezpłatne webinarium

2020-07-20, autor: Fundacja OZZ

#dobrostan #samoleczenie #samoopieka #well-being

FB-Shared-Link-Images-1200-x-628-px

WEBINARIUM

Międzynarodowy Dzień Samoleczenia 2020

Dobrostan podstawą naszego zdrowia

23 lipca 2020, 18:00

W tym roku Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani celebruje Międzynarodowy Dzień Samoleczenia już po raz piąty. Z tej okazji, razem z Polskim Towarzystwem Medycyny Stylu Życia, już 23.07.2020 r. o godzinie 18:00 odbędzie się bezpłatne webinarium „Dobrostan podstawą naszego zdrowia”. Organizatorom zależało, aby eksperci omówili poszczególne aspekty samoopieki, ze szczególnym uwzględnieniem samoleczenia, zwracając przy tym uwagę na wielowymiarowość tych pojęć oraz omówienie związku well – being’u z samoleczeniem. Podczas webinarium odbędzie się publikacja zaprojektowanej specjalnie na tę okazję grafiki edukacyjnej. W wydarzeniu wezmą udział:

  • dr hab. Dominik Olejniczak – adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani

         Międzynarodowy Dzień Samoleczenia – czym jest samoleczenie?

  • mgr Katarzyna Podleska- psycholog, psychotraumatolog, specjalistka w zakresie terapii i prewencji stresu, terapeutka w nurcie terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniu

          Well-being – czym jest, co się na niego składa i jak na nas wpływa?

  • dr Wanda Baltaza – dietetyk kliniczny, wykładowca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia.

         Zdrowa dieta i odpowiednia suplementacja.

  • mgr Małgorzata Perl – magister Wychowania Fizycznego, Dyrektor Sportowy Exercise is Medicine Poland, Trenerka Fitnessu Medycznego, Menedżer sportu.

          Aktywność fizyczna skrojona na miarę.

  • mgr Marlena Stradomska – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oddział Lublin, wykładowca akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, psycholog

          Dobrostan psychiczny – co na niego wpływa i jak możemy o niego sami zadbać? 

  • dr Ewa Urban – adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Prewencji Chorób Przewlekłych, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

         Health literacy – jak podejmować właściwe decyzje zdrowotne? 

  • dr Daniel Śliż – specjalista w zakresie chorób wewnętrznych oraz zdrowia publicznego, adiunkt w III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Szkole Zdrowia Publicznego

         Medycyna stylu życia na co dzień. Praktyczne wskazówki dla każdego. 

  • dr hab. Anna Staniszewska – adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani

         Samoleczenie – nasze prawo czy obowiązek?

 

Zapraszamy do rejestracji pod linkiem: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_dnLDztP1Qj6p71Esht_9gA

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.