Aktualności

[Blog #84] Zadbaj o siebie przed ciążą

[Blog #84] Zadbaj o siebie przed ciążą

2019-12-04, autor: Fundacja OZZ

#przygotowanie do ciąży #zdrowa ciąża

 

zz_post_20191129-01dr hab. n.med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ciąża to szczególny czas dla przyszłych rodziców. Niektóre pary planują macierzyństwo, inne zupełnie przypadkiem dowiadują się, że czeka ich nowa rola życiowa mamy i taty. Osoby, które planują powiększenie rodziny warto, aby się do tego dobrze przygotowały. Szczegółowy wykaz badań, jakie powinna wykonać przed ciążą zarówno mama, jak i tata zaleci i zleci lekarz, może to być lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista. Zalecone badania będą dopasowane do stanu zdrowia przyszłych rodziców. Podstawowy komplet badań laboratoryjnych obejmuje morfologię krwi, po to, aby  sprawdzić, m.in. czy nie ma anemii; określenie grupy krwi i parametru RH,  jeśli przyszła mama ma RH ujemne, a przyszły tata  dodatnie, istnieje ryzyko powstania konfliktu serologicznego; zbadanie poziomu glukozy, które pomaga rozpoznać cukrzycę; badanie ogólne moczu, które ocenia układ moczowy, pomaga m.in. w diagnostyce stanów zapalnych; lipidogramu, który bada poziom cholesterolu oraz trójglicerydów; oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, wskazujących na stan organizmu.

Inne badania, które warto wykonać to pomiar ciśnienia tętniczego i tętna oraz masy ciała.

Natomiast pakiet badań ginekologicznych dla kobiet obejmuje cytologię, które ocenia stan szyjki macicy i „czystość pochwy”, a także USG przezpochwowe, aby ocenić narząd rodny, czy USG piersi.

Stan uzębienia także warto sprawdzić przed planowaniem ciąży. Okres przed ciążą kobieta powinna wykorzystać na wyleczenie ewentualnych problemów dotyczących zębów.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, jak wygląda kwestia szczepień u kobiety planującej ciążę.

Kluczowym punktem w planowaniu rodziny jest też racjonalna i zbilansowana dieta. Pokarmy powinny zawierać żelazo i kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju potomstwa.

Ważnym aspektem jest też eliminacja używek, m.in. papierosów i alkoholu, w miarę możliwości ograniczenie stresu, wysypianie się oraz dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej.

 Trzeba się badać profilaktycznie niezależnie od wieku czy płci, natomiast okres planowania ciąży jest czasem szczególnym, gdyż dbamy nie tylko o zdrowie własne, ale także potomstwa.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.