Zwycięzcy konkursu na scenariusze filmów edukacyjnych
2024-08-18, autor: Fundacja OZZ
Dziękujemy za Wasz udział i zaangażowanie, a przede wszystkim gratulujemy autorom trzech najlepszych scenariuszy filmu edukacyjnego na temat niewydolności serca.
Podcast od serca
2024-08-13, autor: Fundacja OZZ
Letnie rekomendacje to nie tylko przypominanie o wypoczynku na świeżym powietrzu. Na pewno przyda Wam się również wiedza o tym jak zadbać o swoje serce. I tutaj polecamy audycję „Podcast od serca”.
Kalendarz Zdrowego Serca
2024-08-13, autor: Fundacja OZZ
Wspominaliśmy Wam już, że w ramach kampanii „Za głosem serca” został przygotowany „Kalendarz Zdrowego Serca”, który zawiera porady eksperta medycznego oraz zdrowotne inspiracje.
Kompleksowa opieka medyczna w placówkach POZ. W czym może pomóc program opieki koordynowanej?
2024-08-13, autor: Fundacja OZZ
Dzięki opiece koordynowanej pacjenci, w tym osoby z niewydolnością serca, mogą liczyć na holistyczne podejście do leczenia: kompleksowe badania , analizę wyników badań diagnostycznych czy konsultacje ze specjalistą połączone z Indywidualnym Planem Opieki Medycznej (IPOM) .
Aplikacja DlaSerca
2024-07-01, autor: Fundacja OZZ
Czy wiecie, że możecie mieć dostęp do najważniejszych informacji na temat diagnozy i leczenia niewydolności serca zawsze pod ręką? Teraz jest to możliwe dzięki aplikacji DlaSerca – innowacyjnemu asystentowi zdrowotnemu stworzonemu w ramach kampanii „Za głosem serca” dla osób z niewydolnością serca i ich bliskich.
Spotkania edukacyjne - Chodzież i Łódź
2024-05-16, autor: Fundacja OZZ
Kampania „Za głosem serca” szerzy wiedzę o niewydolności serca podczas spotkań edukacyjnych w różnych miastach w Polsce. Tym razem w Chodzieży oraz w Łodzi uczestnicy spotkań wysłuchali prelekcji na ten temat i otrzymali materiały edukacyjne. Mieli też możliwość zadawania pytań oraz indywidualnych konsultacji.
Podcast od Serca
2024-05-16, autor: Fundacja OZZ
Mamy dla Was zaproszenie do wysłuchania nowego „zdrowego” podcastu. „Podcast od serca” to rozmowy przeprowadzone przez dr hab. n. med. i n. o zdr. Dominika Olejniczaka z: dr Sylwią Kucią-Kuźmą, kardiolog, specjalistą chorób wewnętrznych, Ordynator Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala Murcki w Katowicach, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „Ecoserce”, prof. dr hab. n. med. Pawłem Balsamem, kardiologiem, Kierownikiem Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Warszawski Uniwersytet Medyczny, oraz Panem Jerzym (lat 67), który od kilku lat cierpi na niewydolność serca.
2019-09-05, autor: Fundacja OZZ
#profilaktyka #suicydologia #Życie warte jest rozmowy
mgr Aleksandra Kielan – Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, doktoransuicydologia.orgtka w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Według statystyk WHO co 40 sekund z powodu samobójstwa ginie na świecie jedna osoba. Daje to około 800 tysięcy ofiar na rok, większość z nich to mężczyźni. W ciągu dekady samobójczą śmiercią umiera około 8 milionów ludzi. To ponad czterokrotna liczba mieszkańców Warszawy. W Polsce codziennie odbiera sobie życie 15 osób, 12 z nich to mężczyźni. Na świecie w wyniku śmierci samobójczej co 60 sekund umiera mężczyzna.
10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy” w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej 55 w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona Wykładów Otwartych. Głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności podstawowej wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wysokiej ilości samobójstw wśród mężczyzn. Wydarzenie Organizuje Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Aby skutecznie zapobiegać samobójstwom, trzeba m.in. wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać zarówno z ludźmi w kryzysie, jak i osobami z ich otoczenia. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 30-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań prewencyjnych. Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mieli okazję zadać pytania oraz porozmawiać z prelegentem. Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.
Zapisy i rejestracja na wydarzenie: https://npz3.pl/index.php/konferencje/rejestracja/
Harmonogram:
10:00 Prof. Brunon Hołyst – otwarcie wydarzenia
10:15 Michał Czernecki i Magdalena Juszczyk – wprowadzenie
10:30 Dr hab. Adam Czabański – Samobójstwa w Polsce – dlaczego mężczyźni?
11:00 dyskusja
11:15 przerwa
11:30 Prof. Agnieszka Gmitrowicz – Diagnoza kliniczna zachowań samobójczych w populacji męskiej
12:00 dyskusja
12:15 przerwa na lunch
13:00 Mgr Jolanta Palma – Jak pomóc osobie w kryzysie zagrożenia życia?
13:30 dyskusja
13:45 przerwa
14:00 Mgr Małgorzata Łuba – Postwencja – wparcie dla osób po samobójczej śmierci kogoś bliskiego
14:30 dyskusja
15:00 zakończenie
Źródło: Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, www.suicydologia.org
Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:
Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.
Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.
Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.
Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.
Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.
Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.
Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.
Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.
W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.
Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:
odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.
Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.
Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.