Wesołych Świąt!
2024-12-08, autor: Fundacja OZZ
Święta to czas, kiedy nasze serca biją mocniej – są pełne radości, ciepła i miłości.
To też czas, kiedy chcemy podarować naszym najbliższym naprawdę wyjątkowy prezent.
Edukuj się o niewydolności serca
2024-12-04, autor: Fundacja OZZ
Koniec roku 2024 już za chwilę i z tej okazji razem z kampanią „Za głosem serca” chcemy Was zaprosić do przypomnienia sobie kluczowych aspektów związanych z niewydolnością serca.
Światowy Dzień Serca
2024-11-14, autor: Fundacja OZZ
Światowy Dzień Serca to czas, kiedy wraz z kampanią „Za głosem serca” szczególnie podkreślaliśmy wagę edukacji w zakresie znajomości charakterystycznych objawów niewydolności serca oraz jej odpowiednio wczesnej diagnozy.
Co warto wiedzieć o diagnozie niewydolności serca?
2024-11-12, autor: Fundacja OZZ
Niewydolność serca to poważny problem kardiologiczny, który często jest niezauważalny w początkowych fazach. Objawy, takie jak duszności, zmęczenie czy obrzęki nóg, mogą być mylone z innymi schorzeniami lub po prostu ignorowane.
Znasz objawy niewydolności serca?
2024-10-29, autor: Fundacja OZZ
Jakie kroki należy podjąć po diagnozie niewydolności serca? Co jest ważne w codziennym życiu, gdy serce jest obciążone chorobą?
Za głosem serca- filmy edukacyjne
2024-09-25, autor: Fundacja OZZ
Zajrzyjcie na stronę kampanii „Za głosem serca” i obejrzyjcie efekty pracy studentów WUM – laureatów konkursu organizowanego przez Boehringer Ingelheim we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Światowy Dzień Serca 2024
2024-09-20, autor: Fundacja OZZ
Dlaczego każdy z nas powinien wiedzieć czym jest, jak się objawia i jak zapobiegać niewydolności serca? Bo to jeden z najczęstszych problemów kardiologicznych Polek i Polaków.
2020-10-23, autor: Fundacja OZZ
#lepiej zapobiegać niż leczyć #zdrowe odżywianie #zdrowe serce
dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o nowych dietach. Najczęściej termin dieta kojarzy się nam z dietą odchudzającą. Tymczasem dieta to tak naprawdę sposób odżywiania. Można wyodrębnić różne rodzaje diet, np. dietę zwyczajową, dietę leczniczą czy eliminacją. Przygotowując plan odżywiania należy wziąć pod uwagę różne czynniki, m.in. choroby towarzyszące, preferencje kulinarne, potencjalne alergie na składniki poszczególnych pokarmów, tryb życia, czy ewentualne zaburzenia połykania.
Z okazji Światowego Dnia Serca, warto przypomnieć jaki jest najbardziej optymalny sposób odżywiania pozytywnie wpływający właśnie na serce. Po pierwsze warto pamiętać, aby posiłki były urozmaicone, bowiem poszczególne pokarmy zawierają różne składniki odżywcze, w różnorodnych proporcjach. Po drugie istotna jest liczba posiłków, najczęściej zalecane jest spożywanie 5 posiłków w odpowiednich odstępach czasu. Nie mniej istotne jest nawadnianie organizmu, najlepiej wodą, zaś unikanie słodkich napojów. Ponadto w codziennej diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, z przewagą tych pierwszych. Natomiast co najmniej dwa razy w tygodniu zaleca się spożywanie ryb. Pozytywnie na serce oraz ciśnienie tętnicze krwi wpływa obniżenie zawartości soli. Zamiast niej warto dosmaczać potrawy ziołami. Słodycze powinny gościć na stołach jak najrzadziej (1-2 razy w tygodniu). Ze słodkich przekąsek powinny szczególnie zrezygnować ludzie z nadwagą, otyłością, cukrzycą, nieprawidłowym stężeniem cholesterolu i/lub trójglicerydów. Wszystkie powyżej wymienione stany negatywnie wpływają na funkcjonowanie serca. Zalecane pokarmy obejmują także produkty zbożowe, takie jak np. pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze. W zbilansowanej diecie nie może także zabraknąć nabiału, obejmującego mleko i sery o ograniczonej ilości tłuszczu, przetwory mleczne w postaci kefiru, jogurtu, a także białko jaj. Wśród zalecanych produktów mięsnych znajduje się indyk, kurczak, królik i dziczyzna. Zbawienny wpływ na serce mają także orzechy laskowe, włoskie oraz migdały. Z tłuszczy należy wybierać oliwę z oliwek.
Należy wybierać świeże produkty i zapoznawać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniach produktów. Do zbilansowanej diety, warto dołożyć zrównoważony wysiłek fizyczny, by cieszyć się zdrowiej jak najdłużej.
Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:
Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.
Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.
Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.
Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.
Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.
Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.
Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.
Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.
W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.
Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:
odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.
Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.
Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.