Aktualności

[Blog #129] Sprawna pamięć

[Blog #129] Sprawna pamięć

2020-10-15, autor: Fundacja OZZ

#warto ZApamiętać!

fozz-post-20201009

 dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zaburzenia pamięci czy otępienie to jedne z problemów współczesnej medycyny. Są to dolegliwości niezmiernie uciążliwe dla człowieka. Warto zatem zadać pytanie czy i w jaki sposób można wzmocnić pamięć. Najpierw jednak należy zdefiniować pamięć. Otóż pamięć jest to czynność poznawcza, która pomaga chwilowo lub na stałe zapamiętać, przechowywać i przypominać informacje. Główny podział pamięci obejmuje pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Zaburzenia pamięci nie są jednorodne i mogą przyjmować różną postać. Na sprawne działanie naszego mózgu wpływa wiele czynników, do głównych należy odpowiednia dieta, właściwa liczba godzin prawidłowego, niezaburzonego snu, czy dotlenienie organizmu. Produkty, które korzystnie działają na funkcjonowanie mózgu i poprawę pamięci obejmują m.in. jagody, awokado, zielone liściaste warzywa, brokuły, ryby, orzechy, nasiona czy kurkumę. Dotlenienie organizmu zaś można osiągnąć poprzez spacery na łonie natury, a także wysiłek fizyczny. Ćwiczenia nie tylko wzmagają ostrość umysłu, poprawiają koncentrację, ale także wzmacniają ogólną witalność i redukują stres, który nie sprzyja pamięci. Sen natomiast pozwala „odpocząć” mózgowi, jest czasem kiedy pamięć utrwala się. Chcąc przyswoić nowe informacje należy zadbać o przyjazne do tego warunki, np. ucząc się warto zadbać o odpowiednie otoczenie, jeśli nie możemy się skupić, gdy gra radio, należy je wyłączyć. Dobrym treningiem pamięci są gry edukacyjne, zmuszające do logicznego myślenia. Innym sposobem jest rozwiązywanie krzyżówek, sudoku i innych rebusów. Korzystnie na pamięć wpływa również czytanie. Zapamiętując warto również używać wszystkich zmysłów, łączyć nowe informacje z tymi już nam znanymi. Aby mózg był sprawy, należy go chronić, czyli zabezpieczać przed urazami, np. zakładając kask podczas jazdy rowerem. Trening mózgu powinien trwać całe życie. Uczymy się całe życie i nie można powiedzieć, że jest się na to „za starym”. Odpowiednia walka ze stresem też pozytywnie wpływa na mózg. Sprawne funkcjonowanie mózgu obejmuje też unikanie używek, takich jak alkohol, tytoń, substancje odurzające.

Dla odpowiedniej kondycji mózgu i prawidłowej pamięci przestrzegaj powyższych zasad!

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.