Wietrzenie apteczek w Ośrodku Nowolipie

Stało się! Oficjalnie ruszyliśmy z akcją „Przewietrz apteczkę!”. Na razie, w ramach pilotażu, odwiedziliśmy Ośrodek Nowolipie na warszawskiej Woli. Dr Anna Staniszewska oraz p. Elwira Smoleńska z Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani poprowadziły kameralne spotkanie dla 15 zdrowo zaangażowanych seniorów odwiedzających ośrodek.

Nowolipie_1

Ponieważ było to pierwsze, zapoznawcze spotkanie, zajęcia dotyczyły zagadnień bardziej ogólnych: kwestii bezpiecznego zakupu, przechowywania i zażywania leków oraz tego, jak rozmawiać z lekarzami i farmaceutami. Seniorzy, choć wydawałoby się, że czego jak czego, ale doświadczenia w farmakoterapii im nie brakuje, często bywali zaskakiwani. Co oznacza na przykład, że lek należy przyjmować w trakcie posiłku?* Albo: czy jeśli przyjmujemy stale wiele leków o tej samej porze, to czy możemy przyjąć je wszystkie naraz?** No właśnie…

W zajęcia włączyły się aktywnie również pracowniczki Ośrodka. Zajęcia mogłyby trwać znacznie dłużej, dlatego już teraz wiemy, że na pewno wrócimy – z kolejnymi, bardziej szczegółowymi tematami. Na podstawie pytań i uwag seniorów przygotowujemy również dzienniczek zażywanych leków do wykorzystania podczas wizyt lekarskich oraz niewielki poradnik bezpiecznej farmakoterapii.

 


* 5 minut po rozpoczęciu jedzenia, ale przed zakończeniem posiłku.

** Nie! Pomiędzy kolejnymi lekami musi minąć około 10 minut. To zajmuje nieco czasu, ale bezpieczeństwo i skuteczność terapii są ważniejsze!