Aktualności

Jak utrzymać zdrowie w domowej apteczce?

Jak utrzymać zdrowie w domowej apteczce?

2019-03-24, autor: Fundacja OZZ

#Przewietrz apteczkę! #Zdrowo Zaangażowani

leki-foto

Wypowiedź: Aleksandra Kielan, dyrektor biura fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Ukryte gdzieś na dnie pudełka, zachomikowane na końcu szafki, lub plątające się po dnie kobiecej torebki – leki. Chowane na czarną godzinę, na niespodziewany ból czy wypadek. Jednak co zrobić, gdy orientujemy się, że lek jest dawno po terminie ważności? Ryzykować i brać, czy odpuścić? O kwestiach związanych z porządkowaniem domowej apteczki, uświadamianiu seniorów oraz profilaktyce cholesterolowej, rozmawiamy z Aleksandrą Kielan, dyrektor biura fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

– „Nasza fundacja jest dość młoda, zajmujemy się działaniami na rzecz zdrowia, staramy się prowadzić edukację zdrowotną, uświadamiać pacjenta, wzmacniać jego głos w debacie publicznej, ale również aktywizować go, aby stawał się samodzielnym, świadomym i odpowiedzialnym pacjentem w systemie ochrony zdrowia, który mógłby ten system, swoją wiedzą, trochę odciążyć.” – dla Newsrm.tv wyjaśnia Aleksandra Kielan.

Dzięki działaniom fundacji Polacy w coraz większym stopniu dbają o swoje zdrowie: wiedzą, jak postępować, by je zachować, a w razie choroby postępują odpowiedzialnie, by je odzyskać. Mają świadomość konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych, jako podstawy racjonalnego zarządzania swoim zdrowiem. Korzystają z dostępnej pomocy oraz sprawdzonych źródeł wiedzy oraz znają swoje prawa i je egzekwują.

– „Fundacja obecnie prowadzi kilka projektów. Chyba najbardziej znanym jest projekt Zdrowo Zaangażowani. Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia, które polegają na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. Naszym flagowym projektem jest jednak Przewietrz apteczkę!” – mówi dyrektor biura fundacji.

– „Inicjatywa Przewietrz apteczkę! powstała dwa lata temu. Przez ten czas prowadziliśmy działania w świecie wirtualnym, gdzie publikowaliśmy materiały edukacyjne skierowane do różnych grup społecznych. Prowadzimy również działania w świecie rzeczywistym, które skoncentrowaliśmy na grupie seniorów, ponieważ to oni najczęściej popełniają błędy w farmakoterapii, ponieważ to one zażywają najwięcej leków, które mogą wchodzić ze sobą w niechciane reakcje. Prowadzimy więc warsztaty dla seniorów, jeździmy na uniwersytety trzeciego wieku, do domów dziennego pobytu, wszędzie tam, gdzie tych seniorów możemy znaleźć. Podczas tych warsztatów mówimy o tym w jaki sposób poprawnie te leki przechowywać, jeżeli zostały nam jakieś leki np. po antybiotykoterapii, to w jaki sposób bezpiecznie je utylizować, ale również jak kompletować swoją domową apteczkę, jak ona powinna wyglądać, w jakich miejscach powinniśmy te leki przechowywać. Staramy się pokazać ten aspekt praktyczny, bo on interesuje naszych odbiorców najbardziej. Prosimy aby ci seniorzy na warsztaty zabierali swoje apteczki, żeby na żywo pokazać im te praktyczne informacje.” – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Sektorem zdrowia, w który szczególnie angażują się Zdrowo Zaangażowani jest ogólnopolski Tydzień dla serca. To cykliczne wydarzenie obchodzone będzie w dniach 17-24 kwietnia. Jego głównym celem jest zapobieganie chorobom tego narządu poprzez zdrową dietę i zdrowy styl życia. Ponadto szczególny nacisk kładzie się na upowszechnienie wiedzy o chorobach serca oraz profilaktykę.

– „Obecnie pracujemy nad nowym projektem, o nazwie #weźsięzbadaj. Zauważyliśmy, że jest coraz większa potrzeba rozmawiania na temat chorób krążenia, które stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce. Dlatego będziemy starali się prowadzić edukację w tym zakresie, skupić się na tym, aby uświadomić ludzi na tematy związane z cholesterolem, jakie są prawidłowe wartości cholesterolu oraz będziemy mówić o ważności badań związanych z tym wskaźnikiem.” – podkreśla Aleksandra Kielan.

Źródło: https://newsrm.tv/jak-utrzymac-zdrowie-w-domowej-apteczce/

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.