[Blog #43] Światowy Dzień Chorego
2019-02-14, autor: Fundacja OZZ
11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Celem wydarzenia jest „zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy osób chorych i zachęcanie do podejmowania wysiłków zmierzających do ulżenia cierpiącym w walce z chorobą.” Rolę i miejsce pacjenta w systemie podkreślała również wielokrotnie w swoich działaniach Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani.
[Blog #42] Cholesterol
2019-02-08, autor: Fundacja OZZ
Choroby układu sercowo-naczyniowego zajmują niechlubne pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wiele czynników przyczynia się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Wśród nich znajdują się między innymi zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki lipidowej, z czego najistotniejsze to podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego, tzw. hipercholesterolemia oraz podwyższone stężenie frakcji LDL.
[Blog #41] Łączy nas pacjent
2019-02-01, autor: Fundacja OZZ
Ruszyła nowa inicjatywa Rzecznika Praw Pacjenta „Łączy nas pacjent”. Projekt współtworzą największe organizacje zrzeszające pacjentów w Polsce. Ideą projektu jest telefoniczne udzielanie porad przez specjalistów z poszczególnych organizacji oraz ekspertów z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. W tym celu uruchomiony został specjalny, bezpłatny numer telefonu 800-190-590.
[Blog #40] Styl życia
2019-01-23, autor: Fundacja OZZ
Nasze codzienne wybory mają wpływ na całe nasze życie i zdrowie. To właśnie w największym stopniu prawidłowe nawyki wykonywane codziennie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i pozwalają cieszyć się długo pełnym zdrowiem, a te nieprawidłowe są przyczyną wielu dolegliwości i mogą przyczynić się do wcześniejszej niepełnosprawności czy śmiertelności. Poniżej prezentujemy klika podstawowych zasad prawidłowego stylu życia. Znacząca większość z nich była już przedmiotem naszych wcześniejszych artykułów, tu zaś krótkie podsumowanie.
Konferencja prasowa pt. "Zdrowa Gospodarka"
2019-01-22, autor: Fundacja OZZ
W dniu 18 stycznia 2019 roku odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przy ul. Brackiej 6/8 konferencja prasowa pt. „Zdrowa Gospodarka”. Głównym przedmiotem konferencji było podkreślenie roli medycyny pracy w utrzymywaniu i umacnianiu zdrowia obywateli. Ponownie wskazano na konieczność dostosowania badań obowiązkowych do potrzeb współczesnego pracownika. Jasno podkreślono także odpowiedzialność pacjenta-pracownika, za własne zdrowie.
[Blog #39] Priorytety w systemie ochrony zdrowia na 2019
2019-01-16, autor: Fundacja OZZ
Kolejny rok i kolejne wyzwania i deklaracje. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski mówi o swoich priorytetach na 2019 rok: „Chciałbym zapoczątkować zmianę modelu systemu ochrony zdrowia w Polsce w kierunku płacenia za efekty, czyli tzw. value-based health care. Najważniejsze powinno być zwrócenie uwagi na jakość świadczonych usług względem ponoszonych kosztów, a nie tylko fakt zrealizowania danego świadczenia. Trzeba nałożyć tę filozofię na ustawę o sieci szpitali, gdzie system finansowania opiera się o ryczałt. Aby jednak płacić za efekt i jakość, musimy mieć informację o efektach i wskaźniki pozwalające na ocenę jakości . Możemy je pozyskać dzięki informatyzacji sytemu ochrony zdrowia z e-recepty, e-zwolnienia, zagregowanych danych ZUS i NFZ.
[BLOG #38] Nie możesz przyjść - odwołaj!
2019-01-10, autor: Fundacja OZZ
Problem nieodwołanych wizyt lekarskich jest obecnie jednym z największych wyzwań dla edukacji pacjenta. Zjawisko to powoduje nie tylko wymierne straty finansowe dla placówek medycznych, ale też jest uciążliwe dla sumiennych i odpowiedzialnych pacjentów, którzy nie mogę otrzymać świadczenia wcześniej, z uwagi na „zablokowany” i niewykorzystany termin wizyty przez pacjenta, który na wizytę się nie stawił i o tym fakcie nie uprzedził lekarza, bądź rejestracji.
2019-01-22, autor: Fundacja OZZ
#Centrum Prasowe PAP #konferencja prasowa #medycyna pracy #Zdrowa Gospodarka
W dniu 18 stycznia 2019 roku odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przy ul. Brackiej 6/8 konferencja prasowa pt. „Zdrowa Gospodarka”. W wydarzeniu, które poprowadziła redaktor Justyna Wojteczek wzięli udział:
• dr hab. Jarosław Pinkas, Krajowy Konsultant ds. Zdrowia Publicznego
• prof. dr hab. Jolanta Walusiak-Skorupa, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy
• Alina Niewiadomska, Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
• prof. Dr hab. Bogdan Solnica, Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej
• Marcin Nowacki, Wiceprezes Zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
• dr Dominik Olejniczak, członek zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani
• Józef L. Jakubiec, Dyrektor MedTech Polska
• Tomasz Jaworski, kancelaria prawna Tomasik Jaworski
Głównym przedmiotem konferencji było podkreślenie roli medycyny pracy w utrzymywaniu i umacnianiu zdrowia obywateli. Ponownie wskazano na konieczność dostosowania badań obowiązkowych do potrzeb współczesnego pracownika. Jasno podkreślono także odpowiedzialność pacjenta-pracownika, za własne zdrowie. Wskazano również na istotną rolę pracodawców w procesie profilaktyki; zarówno I, jak i II-rzędowej. Uczestnicy konferencji prasowej zgodnie uznali medycynę pracy za jedno z najskuteczniejszych narzędzi we wczesnym wykrywaniu chorób cywilizacyjnych- w tym chorób układu krążenia.
Należy podkreślić, iż po raz kolejny w przestrzeni publicznej bardzo wyraźnie wybrzmiał głos, dotyczący kluczowej roli medycyny pracy w systemie ochrony zdrowia.
Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani pragnie gorąco podziękować za ponowne zaproszenie do Rzeszowa, które traktujemy, jako wyraz uznania dla naszej akcji. W miarę naszych możliwości pragniemy nadal wpierać wszelkie inicjatywy, związane z edukacją pacjenta!
Zachęcamy również do zapoznania się z relacją PAP
dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani
Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:
Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.
Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.
Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.
Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.
Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.
Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.
Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.
Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.
W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.
Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:
odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.
Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.
Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.