[#26 Warto wiedzieć, że…]
2022-08-17, autor: Fundacja OZZ
Warto wiedzieć, że wybierając się do lasu, czy na spacer w terenach porośniętych trawą, ogrodów i parków miejskich należy zakrywać odsłonięte części ciała, a także stosować środki odstraszające owady, zaś po powrocie z terenów potencjalnego występowania kleszczy należy obejrzeć całe ciało pod kątem ewentualnej obecności kleszcza.
[#25 Warto wiedzieć, że…]
2022-08-11, autor: Fundacja OZZ
Warto wiedzieć, że w Polsce realizowany jest program Profilaktyka raka szyjki macicy. Jest on skierowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego.
[#24 Warto wiedzieć, że…]
2022-08-04, autor: Fundacja OZZ
Warto wiedzieć, że do końca 2022 roku każdy kto skończył 40 lat może, a wręcz powinien skorzystać z finansowanego w ramach NFZ programu „Profilaktyka 40 plus”. Wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i tam wypełnić odpowiednią ankietę, na podstawie której zostanie wystawione e-skierowanie. W przypadku braku IKP ankietę można wypełnić dzwoniąc na infolinię pod nr tel. 22 735 39 53.
[#23 Warto wiedzieć, że…]
2022-07-29, autor: Fundacja OZZ
Warto wiedzieć, że witaminy jest to grupa organicznych związków chemicznych o różnorodnej budowie. Są one niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii i funkcjonowania organizmu. Wyróżniamy witaminy naturalne i syntetyczne oraz rozpuszczalne w wodzie lub tłuszczach. Witaminy powinny być stosowane rozsądnie, wyróżnia się dawki fizjologiczne, lecznicze i toksyczne.
[#22 Warto wiedzieć, że…]
2022-07-22, autor: Fundacja OZZ
Warto wiedzieć, że zgodnie z aktami prawnymi suplementy diety są środkami spożywczymi, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, są skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Mogą przyjmować postać substancji pojedynczych lub złożonych. Produkty te nie mają właściwości leczniczych, tylko uzupełniają ewentualne niedobory.
Międzynarodowy Dzień Samoleczenia 2022
2022-07-21, autor: Fundacja OZZ
Choroby cywilizacyjne są powodem śmierci około 40 milionów osób każdego roku, co stanowi około 70% wszystkich zgonów na świecie. Choroby te mają charakter przewlekły i są wynikiem kombinacji wielu czynników, w tym genetyki, fizjologii, środowiska i stylu życia, a to właśnie zachowania zdrowotne w największym stopniu odpowiadają za rozwój chorób z tej grupy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Samoleczenia, który obchodzony jest co roku 24 lipca Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani przypomina, że lepiej zapobiegać niż leczyć i z tej okazji wydaje drugą edycję flagowego Suplementarza.
[#21 Warto wiedzieć, że…]
2022-07-15, autor: Fundacja OZZ
Warto wiedzieć, że zgodnie z aktami prawnymi wyrobem medycznym jest narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, który jest stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone do stosowania u ludzi w celu: diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób, diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń, badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego, regulacji poczęć, jednak nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi.
2020-03-20, autor: Fundacja OZZ
#COVID-19 #epidemia #pandemia #zdrowie publiczne
dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
W czasie obecnej sytuacji związanej z pandemią wywołaną przez koronawirus SARS-Cov-2 social media przekazują aktualne informacje z nim związane. Niejednokrotnie padają fachowe sformułowania, bliżej znane pracownikom medycznym, jednak dla osób bez wykształcenia medycznego mniej zrozumiałe. W związku z tym poniżej wyjaśniono podstawowe pojęcia.
Pandemia – epidemie szybko rozprzestrzeniających się chorób zakaźnych, obejmujących swoim zasięgiem kilka państwa, jeden z kontynentów lub cały świat. W przeszłości występowała m. in
pandemia dżumy, cholery śpiączki afrykańskiej.
Endemia – występowanie choroby wśród ludności na określonym terenie w liczbie utrzymującej się przez wile lat na podobnym poziomie.
Epidemia – nadmierna zapadalność na określoną chorobę w określonej czasowo i terytorialnie populacji ludzkiej. Zasięgiem swoim może obejmować rodzinę, wieś, miasto, część kraju.
Kwarantanna – odosobnienie i poddanie obowiązkowej obserwacji zdrowych osób, którzy zetknęli się z chorymi lub przyjechali z terenów endemicznych (epidemicznych), na których
panują choroby wysoko zakaźne. Czas kwarantanny nie może być krótszy od średniego okresu wylęgania danej choroby. W ten sposób wyrywa się jednostki zakażone (chore) i leczy, przez co
nie dopuszcza się do zakażenia określonej populacji.
Dezynfekcja (odkażanie) – zespół czynności zmierzających do unieszkodliwienia (zniszczenia, zabicia) drobnoustrojów chorobotwórczych znajdujących się poza organizmem żywiciela (np.
człowieka) oraz czynników biorących udział w ich rozprzestrzenianiu.
Czynnik chorobotwórczy (patogen) – drobnoustrój (np. wirus) wywołujący chorobę zakaźną.
Zakażenie – wniknięcie i namnożenie się drobnoustrojów (bakterii, wirusów, grzybów) w organizmie gospodarza (proces chorobowy może występować lub nie).
Choroba zakaźna – choroba wywołana przez drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, roztocza), toksyczne produkty (jad kiełbasiany), a także przez pasożyty lub inne biologiczne czynniki chorobotwórcze, które ze względu na charakter i sposób szerzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Mogą szerzyć się różnymi drogami: przez kontakt bezpośredni (z osoby na osobę), drogą kropelkową, podczas kaszlu i kichania, przez kontakt seksualny, przez wkłucie bezpośrednio do organizmu na zakażonej igle czy strzykawce, a także przez owady, które spełniają funkcje nośników.
Droga powietrzno-kropelkowa zakażenia – składa się z jednego ogniwa: człowiek – kropelki śluzu – człowiek.
Nadzór epidemiologiczny – odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą
zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury, obserwację stanu zdrowia, a także
ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną.
Ozdrowieniec – osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej.
Wirusy – niewielkie cząstki zakaźne infekujące wszystkie formy życia, niezdolne do namnażania się poza komórką gospodarza.
Koronawirusy – rodzaj wirusów należących do podrodziny Coronavirinae. Najczęściej u ludzimogą powodować infekcje układu oddechowego.
Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:
Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.
Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.
Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.
Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.
Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.
Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.
Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.
Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.
W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.
Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:
odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.
Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.
Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.