Aktualności

[Blog #87] Kwas foliowy

[Blog #87] Kwas foliowy

2019-12-25, autor: Fundacja OZZ

#groźny niedobór folianów #kwas foliowy w ciąży

zz_post_20191206-2

dr hab. n.med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

Odpowiednia podaż kwasu foliowego (należącego do witamin z grupy B) w okresie planowania ciąży, przebiegu ciąży oraz podczas laktacji w istotny sposób wpływa na rozwój płodu i noworodka. Od dawna wiadomo, iż niedobór folianów jest czynnikiem ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u płodu (wad układu nerwowego i kręgosłupa), ale także rozszczepu wargi i podniebienia oraz zespołu Downa. Kolejne badania pokazały pozytywny wpływ suplementacji kwasu foliowego na ograniczenie występowania wad serca, wad układu moczowego oraz defektów kończyn.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników:

  • Kobiety w wieku rozrodczym, w swojej diecie powinny zawrzeć pokarmy bogate w foliany, np. sałatę, szpinak, brokuły, kapustę, produkty pełnoziarniste.
  • Kobiety zaś planujące ciążę, w celu uzyskania odpowiedniego stężenia folianów w krwinkach, powinny kwas foliowy suplementować przez 12 tygodni przed planowaną ciążą.
  • Natomiast kobiety już będące w ciąży powinny kontynuować suplementację folianami przez cały okres jej trwania oraz okres połogu i karmienia piersią.
  • Zalecana dawka kwasu foliowego u kobiet z grupy niskiego ryzyka (zdrowe kobiety bez wywiadu własnego oraz rodzinnego obciążonego wadami płodu) wynosi 0,4 mg/dobę.
  • Zalecana dawka kwasu foliowego u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka (występowanie wad płodu w wywiadzie lub najbliższej rodzinie; współwystępowanie niektórych chorób; zażywanie wybranych leków; stosowanie używek) wynosi 0,4 mg/dobę powiększona o kolejne 0,4 mg. Zaleca się dodatkowo suplementować preparaty wzbogacone o witaminę B12.
  • Zalecana dawka kwasu foliowego u kobiet z grupy wysokiego ryzyka (występowanie wad cewy nerwowej u matki, ojca lub ich potomstwa) w okresie przedkoncepcyjnym i w I trymestrze ciąży wynosi 5 mg/dobę. Zaleca się dodatkowo suplementować preparaty wzbogacone o witaminę B12. Dawkę kwasu foliowego należy zmniejszyć do 0,8 mg/dobę w kolejnych trymestrach ciąży oraz w okresie laktacji.

WAŻNE: Nie każda kobieta prawidłowo metabolizuje kwas foliowy do jego aktywnej formy – 5-metylotetrahydrofolianu (mutacja genu MTHFR), co może dotyczyć nawet co drugiej kobiety w Polsce. Na rynku dostępnych jest wiele form kwasu foliowego: nieaktywny kwas foliowy, połączenie formy aktywnej i nieaktywnej oraz preparaty w 100% z aktywną formą kwasu foliowego. Zatem wybierając kwas foliowy warto wybierać jego aktywną postać. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników aktywną formę kwasu foliowego powinny stosować kobiety z grupy podwyższonego ryzyka oraz wysokiego ryzyka (patrz pkt 5) i 6) powyżej).

Kobiety w wieku rozrodczym oraz w ciąży powinny zawsze skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości związanych z suplementacją. Należy przestrzegać zaleconych dawek kwasu foliowego, gdyż nadmierne dawki mogą mieć negatywny skutek.

Prawidłowe przygotowanie się do ciąży i odpowiednie jej prowadzenie w znaczącym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia wad u dziecka.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.