Aktualności

[Blog #79] Rośliny w medycynie

[Blog #79] Rośliny w medycynie

2019-10-28, autor: Fundacja OZZ

#medycyny naturalna #rośliny prozdrowotne

zz_post_20191025-2

dr hab. n.med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Od dawien dawna w terapii wielu schorzeń wykorzystywane były produkty pochodzenia roślinnego. Rośliny wykazujące działanie lecznicze stosowane są również w dzisiejszej medycynie. Z roślin przygotowuje się np. wyciągi, ekstrakty, herbatki, które są stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W celu produkcji produktów leczniczych pochodzenia roślinnego korzysta się z takich części roślin jak łodygi, korzenie, liście i kwiaty. Do produkcji leków roślinnych wykorzystuje się rośliny świeże, z których np. powstaje sok oraz rośliny suszone, z których powstają np. maceraty, nalewki, napary, odwary etc. Lekiem roślinnym jest preparat, który zawiera co najmniej 60% substancji roślinnej w swoim składzie. Wiele roślin wykazujących działanie terapeutyczne można spotkać w przydomowym ogródku, inne są bardziej egzotyczne.

Dobrze znaną rośliną jest mięta pieprzowa, wykorzystywana m.in. w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Natomiast  szałwia charakteryzuje się m.in. właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi.

Zaś właściwości uspokajające wykazuje m.in. dziurawiec zwyczajny i melisa.

Głóg i aronia czarna to rośliny, które znalazły zastosowanie w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego.

Popularny w naszym kraju jest również bez czarny, który m.in. stosowany jest w zwalczaniu objawów przeziębienia. Porównywalnie, ze względu m.in. na dużą zawartość witaminy C wykorzystywana jest dzika róża.

Rokitnik zwyczajny wspomaga m.in. gojenie się ran i leczenie oparzeń. Podobnie działa nagietek lekarski, wykazujący także działanie ściągające i przeciwzapalne.

Pachnąca lawenda wąskolistna działa kojąco na skórę, łagodzi swędzenie, ból, działa bakteriobójczo.

Kolejna szeroko stosowana roślina to aloes zwyczajny, stosowana m.in. w stanach zapalnych, infekcjach.

W zaburzeniach pamięci stosowany jest np. miłorząb japoński, a w stanie zmniejszonej zdolności koncentracji zeń-szeń.

W zakażeniach dróg moczowych wykorzystuje się owoc żurawiny, korzeń pietruszki czy kłącze perzu.

Ważne: Stosując leki roślinne należy pamiętać, że mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami, wykazywać działania niepożądane, a także być przyczyną zatruć, nawet śmiertelnych. Z tego względu stosuj je z rozwagą i w razie wątpliwości skontaktują się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.