Aktualności

[Blog #72] Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

[Blog #72] Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

2019-09-12, autor: Fundacja OZZ

#higiena jamy ustnej

zz_post_20190912b dr hab. n.med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Od 2013 roku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, który przypadł na dzień 12 września. Szczególnie w tym dniu warto zastanowić się nad tym, jak prawidłowo dbać nie tylko o piękny uśmiech, ale przede wszystkim o zdrowie jamy ustnej. Do głównych czynników ryzyka chorób jamy ustnej należy niezdrowa dieta (przetworzona, bogata w cukry), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz niewystarczająca higiena jamy ustnej. Chcąc cieszyć się zdrowiem jamy ustnej należy dbać nie tylko o zęby, ale także dziąsła, język, usta, mięśnie i błony śluzowe jamy ustnej, podniebienie, szczękę dolną i górną. Należy pamiętać, iż zdrowie jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Ważnym elementem w dbaniu o jamę ustną są systematyczne wizyty u dentysty, unikanie czynników ryzyka oraz prawidłowa higiena jamy ustnej. Ten ostatni punkt obejmuje:

  • Prawidłowe szczotkowanie jamy ustnej, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku
  • Dostosowanie rodzaju pasty do zębów oraz odpowiedniej szczoteczki m.in. do wieku użytkownika czy zaobserwowanych problemów, np. nadwrażliwość szkliwa, krwawienie dziąseł
  • Wymienianie szczoteczek dentystycznych, co 2-3 miesiące
  • Używanie nici dentystycznych
  • Płukanie jamy ustnej
  • Szczotkowanie języka
  • Regularne usuwanie płytki nazębnej w gabinecie stomatologicznym
  • U małych dzieci masowanie dziąseł
  • U dzieci ograniczenie używania smoczków, picia z butelek ze smoczkiem
  • Nie spożywanie m.in. owoców cytrusowych, także soków oraz pokarmów barwiących, np. kawa, czerwone wino zaraz po umyciu zębów.

 

Warto poprosić higienistkę dentystyczną o przeprowadzenie prawidłowego instruktażu higieny ustnej.

Zdrowa jama ustna dodaje pewności siebie, ułatwia nam jedzenie, pozwala prawidłowo mówić i przede wszystkim pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.