Aktualności

[Blog #57] Zdrowie dzieci

[Blog #57] Zdrowie dzieci

2019-05-30, autor: Fundacja OZZ

#Dzień Dziecka #zdrowia #zdrowia i jeszcze raz zdrowia!

zz_post_20190531dr Dominik Olejniczak – Członek Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Już niedługo 1 czerwca, data znana wszystkim niezależnie od wieku jako Dzień Dziecka. Warto zatem w tym dniu nie tylko złożyć swoim pociechom życzenia i podarować upominki, ale także zadbać o zdrowie swoich potomków. Szczególnie ważna w młodym wieku jest profilaktyka, gdyż w chorobie starsze dziecko jest w stanie powiedzieć o swoich dolegliwościach, zaś będąc zdrowym, dzieci nie myślą jeszcze o jego zachowaniu i zapobieganiu chorobom. Regularne wykonywanie tzw. bilansów zdrowia pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Pierwsza ocena stanu zdrowia dziecka odbywa się w dniu jego narodzin, później kilka razy w pierwszym roku życia, a następnie po ukończeniu 2,4,6, 10, 13, 16, 18 lub 19 roku życia. W trakcie wizyt oceniany jest rozwój psycho-fizyczny dziecka. Dokonuje się pomiaru wzrostu i masy ciała dziecka. W zależności od tego, który bilans dziecko przechodzi wykonuje się badania przesiewowe w kierunku różnych chorób, ocenia się słuch, wzrok, mowę, uzębienie, stawy biodrowe i stopy, kręgosłup i chód. Wykonuje się pomiar ciśnienia tętniczego, a także określa się stopień dojrzałości płciowej. Niezwykle ważnym punktem w bilansie, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest wykonywanie szczepień.

Okres dzieciństwa i dojrzewania to dobry moment, aby w dziecku wykształcić prawidłowe nawyki i wskazać cechy zdrowego stylu życia. Należy również pamiętać, iż rodzice są pierwszym wzorcem dla swoich pociech. Dziecko obserwując mamę i tatę pijących słodkie napoje, będzie niechętne do picia wody. Rodzice zajadający notorycznie żywność typu fast-food nie będą wzorem w kierunku spożywania warzyw i owoców. Dorośli powinni pamiętać, iż przykład idzie od góry. Zabawa z dzieckiem to nie tylko wspólne oglądanie bajek i czytanie do snu, ale także  razem spędzony aktywnie czas na świeżym powietrzu. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i np. rodzinnie wybrać się na basen czy też przejażdżkę rowerową.

Pamiętajmy także o zdrowiu psychicznym dzieci, nie lekceważmy problemów wieku dziecięcego, które dla nas dorosłych są błahe. Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważnym aspektem w prawidłowym rozwoju dziecka, często niestety bagatelizowanym. Każdy okres życia człowieka, począwszy od dzieciństwa, poprzez okres dojrzewania, dorosłość, aż po wiek sędziwy cechuje się charakterystycznymi dla wieku problemami, do tego dochodzą jeszcze osobiste problemy, dlatego tak ważna jest higiena zdrowia psychicznego.

Nie ulega wątpliwości, iż dzieci są przyszłością narodu i trzeba o nie dbać oraz dawać im dobry przykład.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.