Aktualności

[Blog #40] Styl życia

[Blog #40] Styl życia

2019-01-23, autor: Fundacja OZZ

#badania profilaktyczne #sport #styl życia #zdrowa dieta

zz_post_20190125 (1)dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nasze codzienne wybory mają wpływ na całe nasze życie i zdrowie. To właśnie w największym stopniu prawidłowe nawyki wykonywane codziennie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i pozwalają cieszyć się długo pełnym zdrowiem, a te nieprawidłowe są przyczyną wielu dolegliwości i mogą przyczynić się do wcześniejszej niepełnosprawności czy śmiertelności. Poniżej prezentujemy klika podstawowych zasad prawidłowego stylu życia. Znacząca większość z nich była już przedmiotem naszych wcześniejszych artykułów, tu zaś krótkie podsumowanie.

1. Zbilansowane odżywianie.

Prawidłowe żywienie powinno pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Powinno być dostosowane do wieku, wykonywanej pracy i aktywności fizycznej. Posiłki powinny być spożywane regularnie, w liczbie 5-6 w ciągu doby, mniej więcej w jednakowych odstępach. Najobfitszym posiłkiem powinno być śniadanie, nieco mniejszym obiad, a lekkostrawnym kolacja, która powinna być spożywana 2-3 godziny przed snem. Pomiędzy głównymi posiłkami powinno spożywać się lekkie przekąski. W racjonalnym odżywaniu powinny dominować świeże owoce i warzywa. Należy z rozsądkiem spożywać produkty zawierające sól i cukier. Prawidłowe spożywanie pokarmów to jedzenie powolne.

2. Aktywność fizyczna.

Aktywność fizyczna również powinna być dostosowana do wieku, czy chorób. Nie każda osoba może wykonywać ten sam zestaw ćwiczeń. Ważne jest, aby aktywność fizyczna była wykonywana w sposób systematyczny i powtarzalny. Czasami, należy zacząć od małych kroków, windę zamienić na schody, czy wysiąść z tramwaju czy autobusu choć 1 przystanek wcześniej.

Każdy organizm inaczej reaguje na wszechobecny w dzisiejszych czasach stres. Jeśli to możliwe stawiaj przed sobą realne osiągalne cele, zamiast wygórowanych. Rozłóż pracę na etapy. Zapewnij sobie optymalne warunki do odpoczynku. Naucz się odróżniać rzeczy pilne i ważne od tych mniej istotnych. Nie porównuj się do innych. Ciesz się z małych rzeczy. Nagradzaj się za sukcesy. Znajdź czas na odpoczynek i przyjemności. Jeśli nie radzisz sobie ze stresem skorzystaj z pomocy specjalisty – psychologa/psychiatry. Niekiedy wymagane jest zlecenie konkretnej terapii – zaufaj to pomaga.

Zadbaj o odpowiednią liczbę godzin snu. Pamiętaj o tzw. higienie snu. Przed snem nie myśl o kłopotach, lecz o tym co cię cieszy.

3. Używki.

Stosowanie używek sprzyja rozwojowi większości chorób, zarówno nowotworowych, jak i nienowotworowych, fizycznych i psychicznych. Walcz z nimi.

4. Masy ciała.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała wiąże się zarówno z racjonalnym odżywianiem, odpowiednim snem, prawidłową aktywnością fizyczną, stosowaniem używek czy stresem (niektórzy „zajadają stres”). W celu utrzymania optymalnej masy ciała jedź świeże, dobrej jakości, nieprzetworzone produkty.

5. Ryzykowne zachowania.

Unikaj zachowań ryzykownych (np. szybkiej jazdy autem/ motocyklem,  przypadkowych kontaktów seksualnych, nadmiernej ekspozycji na słońce, noszenia telefonu komórkowego przy sercu czy w kieszeni spodni).

6. Odzież.

Dobieraj odzież odpowiednią do pogody oraz dostosowaną do stanu zdrowia (np. zrezygnuj z chodzenia w butach na wysokich obcasach w przypadku dolegliwości z kręgosłupem).

7. Badania profilaktyczne.

Stosownie do wieku i stanu zdrowia należy wykonywać badania profilaktyczne. Badania przede wszystkim okazują się pomocne w wykrywaniu choroby na wczesnym jej etapie, ale także pomagają określić w jaki sposób styl życia wpływa na organizm. Do działań profilaktycznych należą także szczepienia, wykonywane u dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień, a dorosłości w zależności od wykonywanego zawodu (np. szczepionka przeciw WZW typu B), czy wieku (np. szczepionka przeciw grypie).

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.