Aktualności

[Blog #33] Modyfikacja stylu życia po rozpoznaniu nadciśnienia tętniczego

[Blog #33] Modyfikacja stylu życia po rozpoznaniu nadciśnienia tętniczego

2018-11-23, autor: Fundacja OZZ

#nadciśnienie tętnicze krwi #zdrowy styl życia #zmiana nawyków

zz_post_20181123-post1dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poprzedniej publikowanej informacji pisaliśmy o tym jak i kiedy należy mierzyć ciśnienie tętnicze. W momencie kiedy mamy już zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze (NT)  powinniśmy zwrócić uwagę na  swój styl życia. Niezmiernie ważnym elementem jest systematyczne przyjmowanie leków, samodzielna kontrola ciśnienia oraz regularne wizyty u lekarza. Jednym z czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego jest nadwaga i otyłość, zatem jeśli  masz zbędne kilogramy zredukuj masę ciała.U chorych z NT i 10% nadwagą obniżenie masy ciała o 5 kg powoduje umiarkowany efekt hipotensyjny oraz korzystnie wpływa na czynniki ryzyka. Zwrócić również uwagę na stosowane używki. Ogranicz picie kawy i innych napoi zawierających kofeinę (powoduje skurcz naczyń krwionośnych podwyższając ciśnienie krwi). Ogranicz także spożycie alkoholu. Ponadto rzuć palenie i zredukuj ilość spożywanego cholesterolu i nasyconych tłuszczów ze względu na ogólny stan zdrowia układu krążenia. Zwróć uwagę na aktywność fizyczną, wykonuj częściej dynamiczne ćwiczenia fizyczne. Szybki spacer lub pływanie 3-4 razy w tygodniu przez 30-45 min. Dotychczasowe badania wykazały, że ten sposób zwiększenia aktywności fizycznej powoduje obniżenie ciśnienia skurczowego o 4-8 mmHg i jest bardziej korzystny niż bieganie czy jogging. Nie zaleca się wysiłków izometrycznych np. ćwiczenia na siłowni ponieważ u osób z NT wiąże się to ze wzrostem ciśnienia. Zadbaj o sen, zapewnij sobie odpoczynek w ciągu dnia i sen 8-10h/ dobę.

Unikaj słońca, lotów samolotem, odpoczynku w górach, ponieważ w tych warunkach dochodzi do wahań ciśnienia tętniczego. Pamiętaj o odpowiedniej diecie. Zapewnij sobie odpowiednią ilość potasu w diecie. Utrzymuj odpowiednią ilość wapnia i magnezu w diecie ze względu na ogólny stan zdrowia. Zmniejsz spożycie sodu, aby nie przekraczało ono 100 mmol/d czyli 6,0g sodu lub 10,0 g soli kuchennej. Wykazano, że u chorych z NT spożywających 180 mmol sodu na dobę (10,5 g NaCl) jego ograniczenie o 80-100 mmol (4,7-6,0 g NaCl) powoduje obniżenie ciśnienia skurczowego o średnio 4-6 mmHg. Należy unikać chipsów, solonych orzeszków, żywności w puszkach i proszku. Odpowiednio nawadniaj organizm, od wody się nie tyje, włącz do jadłospisu warzywa i owoce jako danie główne, zaś mięso jako dodatek, uważaj na tłuszcze i słodycze. Lecz choroby współistniejące i ciesz się zdrowiem.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.