Aktualności

[Blog #30] Jesienna chandra

[Blog #30] Jesienna chandra

2018-10-26, autor: Fundacja OZZ

#depresja sezonowa #jesienna chandra #zmiana czasu

zz_post_20181026

mgr Aleksandra Kielan – Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, doktorantka w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pogoda bardzo długo nas rozpieszczała – ciepłe i słoneczne dni pozwoliły zapomnieć, że nadeszła już jesień. Nagła zmiana pogody drastycznie przypomniała, że niedługo zacznie się listopad. W nocy z 27.10 na 28.10 zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Wydawałoby się, że dodatkowa godzina snu, którą zyskujemy dzięki przestawieniu zegarków wpłynie pozytywnie na stan naszego ducha. Jednak przesunięcie jednej godziny powoduje dolegliwości podobne do tych, które odczuwają ludzie zmieniający strefę czasową. Zmiana czasu na zimowy łączy się często z problemami z koncentracją, rozdrażnieniem, sennością i spadkami nastroju, a nawet z problemami dotyczącymi trawienia.

Jesienne, krótsze, pochmurne dni wpływają na ilość dostarczanego światła czego naturalnym efektem może być pojawienie się jesiennej chandry.

Zbyt mała dawka światła powoduje nadprodukcję melatoniny – hormonu, który sprawia, że stajemy się apatyczni, rozdrażnieni i przygnębieni. Kiedy jesienna chandra nie mija, a początkowo błahe objawy zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie, być może dotknęła nas depresja sezonowa. W przeciwieństwie do jesiennej chandry ten stan wymaga konsultacji medycznej. Gdy podejrzewamy u siebie lub osoby bliskiej depresje sezonową, warto poznać najczęstsze objawy tej choroby, aby szybko móc zwrócić się o pomoc.

Jak sobie radzić z jesiennym przygnębieniem? Zadbaj o siebie i zrób wszystko, aby umilić sobie najbliższe miesiące.

  1. Sen – dobry sen to podstawa naszego funkcjonowania w ciągu dnia. Niewyspanie = rozdrażnienie, brak koncentracji, słaba kondycja, a to z kolei prowadzi do obniżonego nastroju.
  2. Dieta – jemy również oczami, dlatego postaw na urozmaicone, kolorowe dania. Nie rezygnuj z warzyw i owoców oraz złożonych węglowodanów.
  3. Aktywność fizyczna – krótki spacer czy wizyta na siłowni/basenie może poprawić nam nastrój. Warto też jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu i korzystać z dziennego światła.
  4. Towarzystwo – spotkanie z osobami, które są ci życzliwe, zawsze służą dobrą radą i potrafią rozśmieszyć w każdej sytuacji to najlepsze lekarstwo na smutki!
  5. Drobne przyjemności – postaraj się zawsze poświęcić trochę czasu tylko dla siebie. Co wybierasz – aromatyczną kąpiel, zajęcia jogi, wizytę u fryzjera, dobrą książkę czy wieczorny seans filmowy?
  6. Planowanie – planowanie kolejnego wyjazdu w słoneczne miejsce, kiedy na dworze wieje i pada, to dobry pomysł na odgonienie czarnych myśli.

Jeśli stale odczuwasz przygnębienie, nie możesz spać i nawiedzają cię czarne myśli, być może to znak, że cierpisz na depresję. Jeśli nie potrafisz sobie pomóc, umów się na wizytę z internistą, psychologiem lub psychiatrią, bądź zadzwoń pod któryś z numerów telefonów antydepresyjnych, aby dowiedzieć się czegoś więcej.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.