Aktualności

[Blog #13] Turystyczna apteczka

[Blog #13] Turystyczna apteczka

2018-05-24, autor: Fundacja OZZ

#apteczka turystyczna #wakacje

zz_post_20180524

dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przed nami kolejny długi weekend, a niedługo wakacje. Pogoda sprzyja wypadom za miasto, a w planach wiele osób zapewne ma dłuższy urlop w kraju lub zagranicą. Chcąc w pełni cieszyć się odpoczynkiem pamiętajmy o prawidłowym przygotowaniu się do podróży i zabraniu potrzebnych nam rzeczy. Wśród nich nie może zabraknąć turystycznej apteczki. Co powinno się w niej znaleźć? Odpowiedź poniżej.

Wybór zaopatrzenia apteczki turystycznej jest uzależniony od kilku czynników, m.in.:

  • rodzaju wyjazdu,
  • miejsca wyjazdu,
  • zagrożeń, przewidywanych w miejscu wyjazdu,
  • dostępności leków i opieki medycznej w miejscu wyjazdu,
  • obecnego stanu zdrowia.

Jednak bez względu na powyższe można wskazać pewien uniwersalny wykaz leków i sprzętu medycznego, który powinien znaleźć się w naszym bagażu.

Jeśli chorujesz przewlekle w apteczce turystycznej powinny znaleźć się leki, które stosujesz  codziennie. Przelicz ile leków potrzebnych Ci będzie na wszystkie dni pobytu, dolicz więcej zapasowych, w razie złego samopoczucia czy ewentualnej utraty. Jeśli masz taką możliwość rozmieść leki w kilku bagażach, w przypadku np. zaginięcia bagażu na pierwsze dni będziesz zabezpieczony. Warto zabrać ze sobą zaświadczenie od lekarza o chorobach przewlekłych, w razie potrzeby na miejscu pobytu łatwiej będzie Ci uzyskać potrzebne leki od lekarza, który nie zna tak dobrze twojej historii zdrowotnej czy przewieźć leki w bagażu na lotnisku. Jeśli korzystasz ze sprzętu medycznego, np. ciśnieniomierza, glukometru, także zabierz go ze sobą, pamiętaj o zapasowych bateriach czy akcesoriach dodatkowych.

Leki, które doraźnie mogą się przydać to:

  1. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (preparaty na różnego rodzaju bóle, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe)
  2. Leki na przeziębienie i infekcje (preparaty na ból gardła, preparaty witaminowe i suplementy diety na odporność)
  3. Leki na dolegliwości gastryczne (preparaty na chorobę lokomocyjną, preparaty zapobiegające/ leczące biegunkę oraz wymioty, preparat na zatrucie, krople żołądkowe, probiotyki)
  4. Preparaty na ukąszenia (preparaty odstraszające owady, środki łagodzące skutki ukąszeń)
  5. Środki na rany i urazy (bandaże, plastry, jałowe opatrunki, środki odkażające, maści/żele na stłuczenia/skręcenia, preparaty na otarcia naskórka)
  6. Leki na alergię (leki przeciwhistaminowe, adrenalina jeśli wiesz, że możesz mieć silna reakcję alergiczną!)
  7. Preparaty na oparzenia słoneczne (zarówno stosowane przed , jak i po opalaniu, koniecznie z odpowiednim filtrem).

Oprócz leków zabierz drobne narzędzia i akcesoria:

  1. Pęseta (usuniesz owad).
  2. Nożyczki i agrafka.
  3. Sól fizjologiczna w małych jednorazowych fiolkach (np. przepłuczesz oko)
  4. Chusteczki higieniczne i nawilżane

Jeśli będziesz czynnym kierowcą w drodze na wymarzony urlop, sprawdź czy leki, które stosujesz nie upośledzają zdolności obsługi pojazdów mechanicznych.

Wybierając się zagranicę sprawdź czy są zalecane szczepienia ochronne i kiedy należy je wykonać.

Jeśli podróżujesz do krajów UE, zabierz ze sobą kartę EKUZ (karta europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego).

Weź ze sobą zapas gotówki, w przypadku nagłego zachorowania będzie mógł zrealizować świadczenia i zalecenia.

Aby niczego nie zapomnieć zrób check listę i sprawdź co już spakowałeś. Zawsze sprawdź datę ważności leków. Leki przechowuj w miejscu bezpiecznym, gdzie nie sięgną dzieci, promienie słoneczne czy wilgoć. Jeśli jesteś już odpowiednio spakowany, ruszaj w drogę, odpoczywaj i wracaj zdrowy!

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.