Aktualności

Bezpłatne leki dla seniorów a potrzeba edukacji

Bezpłatne leki dla seniorów a potrzeba edukacji

2016-09-02, autor: Fundacja OZZ

1 września 2016 wszedł w życie ministerialny program bezpłatnych leków dla seniorów. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie dostępności leków dla osób powyżej 75. roku życia. Zgodnie z jej założeniami wyłączenie czynnika ekonomicznego ułatwi tej grupie regularne przyjmowanie przepisanych leków, a tym samym wpłynie na poprawę jej stanu zdrowia i jakości życia.

Projekt wykazu bezpłatnych leków został sporządzony w oparciu o obowiązujące obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2016 r. (Dz. Urz. Min. Zdr. z 2016 r. poz. 68). Do stworzenia projektu wykazu posłużono się danymi Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącymi refundacji leków dla tej grupy wiekowej w okresie od 1 stycznia 2015 do 31 marca 2016.

Należy jednak pamiętać, że większa dostępność leków paradoksalnie niesie także ryzyko zdrowotne powodowane możliwością ich nieracjonalnego stosowania (np. przyjmowaniem – bez ponoszenia dodatkowych kosztów – większych dawek w nadziei na lepsze efekty terapii). Aby farmakoterapia przyniosła pożądany efekt, musi być realizowana w oparciu o tzw. patient complience. Jasnym staje się więc, iż tego typu inicjatywie musi towarzyszyć szereg działań edukacyjnych skierowanych nie tylko do osób starszych, lecz także ich rodzin – jako środowiska oddziaływania na zachowania zdrowotne seniorów. Takie akcje na razie nie zostały przewidziane, co można potraktować jako sygnał, że potencjalny problem nie został zauważony. Można przypuszczać, iż prawie cały ciężar prowadzenia działań informacyjnych spadnie na lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów, niemniej powinno być to wsparte kampaniami społecznymi oraz edukacyjnymi, najlepiej o charakterze lokalnym.

Wobec takiego stanu rzeczy pojawia się pole do działalności edukacyjnej organizacji pozarządowych. Jej głównym celem powinno być zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego osób starszych poprzez, między innymi, zwrócenie uwagi na przestrzeganie zaleceń lekarza lub farmaceuty w zakresie przyjmowania i przechowywania leków. Znając główne problemy związane z farmakoterapią osób starszych, możliwe jest właściwe sformułowanie celów kampanii oraz dobranie skutecznych narzędzi oraz obszarów jej realizacji. Rozwiązaniem mogą być inicjatywy edukacyjne na poziomie lokalnym – jest to zgodne z dobrą praktyką promocji zdrowia, według której najwyższą efektywność gwarantują akcje prowadzone na poziomie samorządu terytorialnego. Nie bez znaczenia jest także specyfika grupy docelowej. Z uwagi na jej raczej niską aktywność, ważne jest, by inicjatywa trafiła do niej bezpośrednio i stwarzała możliwość bezpośredniego udziału. Stąd najlepsze efekty mogą dać warsztaty w miejscach takich jak domy seniora czy dziennego pobytu, których pensjonariusze mogą mieć problem z dotarciem do informacji lub wręcz w ogóle nie wykazywać takiej chęci. Odpowiednim miejscem do organizacji spotkań są także Uniwersytety Trzeciego Wieku, gdzie mamy do czynienia z aktywniejszą częścią tej grupy populacji – wymaga to oczywiście nieco innego sprofilowania przekazywanych treści.

Działania tego typu zainicjowała Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani, organizując szeroko zakrojoną akcję zatytułowaną „Przewietrz apteczkę!”. W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne osób starszych zaprojektowano odpowiedź na dostrzeżone problemy. Kampania kładzie nacisk nie tylko na wspomniane już przestrzeganie zaleceń lekarza, lecz także zwraca uwagę na konieczność odpowiedniego przygotowania się do wizyty lekarskiej poprzez przekazanie lekarzowi listy aktualnie przyjmowanych leków, by uniknąć interakcji między nimi. Wobec przewidywanego zwiększenia konsumpcji leków jest to działanie uzasadnione.

Realizacja kampanii takich jak „Przewietrz apteczkę!” stanowi modelowy przykład działań na rzecz poprawy stanu zdrowia seniorów poprzez budowanie i umacnianie ich bezpieczeństwa w zakresie przyjmowania leków. Mamy nadzieję, że będzie ona rozwijana i trafi do jak największej liczby odbiorców.

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

Zdjęcie: stevepb via Pixabay.com
(licencja CC0 – Domena Publiczna).

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.