Aktualności

21. Piknik Naukowy

21. Piknik Naukowy

2017-05-29, autor: Fundacja OZZ

Już 3 czerwca w godzinach 11.00-20.00 odbędzie się 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na stadionie PGE Narodowy. Tematem tegorocznej edycji jest ZIEMIA, ale jak zawsze nie brakuje pokazów i wystaw związanych ze zdrowiem. Specjalnie dla Was przejrzeliśmy program pod kątem takiej tematyki.

Oczywiście poniższa lista to tylko niewielki wycinek z ponad 100 stron programu. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie www.pikniknaukowy.pl.

 

Stanowisko A30
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Dieta na Ziemi
Czy dobrze się odżywiamy? Ocenimy przyrost tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Zważymy się, zmierzymy wzrost, obwód talii i bioder, aby określić poziom ryzyka chorób układu krążenia.

Stąpaj po Ziemi
Stopy muszą utrzymać w pionie całe nasze ciało. Ważne jest zatem, aby były one prawidłowo ukształtowane i mogły spełniać swoje funkcje. Sprawdzimy kondycję naszych stóp na podoskopie. Wyniki omówimy z fizjoterapeutą.

 

Stanowisko A34
Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raoula Wallenberga w Warszawie

Jakim powietrzem oddychamy?

Jakość powietrza, którym oddychamy, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Za pomocą mobilnego czujnika zmierzymy stężenie dwutlenku węgla, PM 2,5 i PM 10, wilgotność i ciśnienie powietrza oraz temperaturę. Na podstawie analizy wyników określimy, jak się zmienia jakość powietrza. Przeprowadzimy też test „wacik–odkurzacz”.

 

Stanowisko C2
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

Sprawdź swój refleks
Komputerowo sprawdzimy refleks. Zmierzymy czas reakcji i sprawdzimy nasze zdolności pamięciowe. Uwaga! Każda kolejna kombinacja ruchów będzie coraz bardziej skomplikowana.

Neurogra
Weźmiemy udział w neurogrze, wymagającej intensywnej pracy umysłu, pamięci, koncentracji, logicznego myślenia i refleksu.

 

Stanowisko C31
Kierunek Dietetyka, Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji, Grupa Uczelni Vistula

Dary natury na talerzu
Dowiemy się, jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta. Wykonamy analizę typu sylwetki oraz masy i składu ciała, określimy BMI i dokonamy pomiaru tkanki tłuszczowej. Będziemy mogli także porozmawiać z dietetykiem.

 

Stanowisko C44
Instytut Ekologii i Bioetyki Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Testy toksyczności – zdrowe i niezdrowe pierwiastki śladowe zawarte w płodach Ziemi
Czy wiemy, co jemy? Na podstawie testów toksyn dowiemy się, które składniki produktów żywnościowych są korzystne bądź niekorzystne dla naszego zdrowia. Poznamy metody identyfikacji odżywczych makrocząsteczek – białek i witamin.

 

Stanowisko D15
Fundacja na rzecz popularyzacji i rozwoju neuronauki „Mózg!”

Neuroanatomia w pigułce
Porozmawiamy o ludzkim mózgu. Przyjrzymy się jego anatomii i zagramy w grę NeuroDomino. Poznamy najciekawsze i najważniejsze obszary mózgu oraz dowiemy się, jak działają w nim substancje chemiczne.

 

Stanowisko D21
Studenckie Koło Naukowe „Kindley” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Podstawy chirurgii i transplantologii
Będziemy się uczyć szycia i wiązania… chirurgicznego. Posłużą nam do tego autentyczne narzędzia używane na bloku chirurgicznym. Sprawdzimy, czy umiemy przeprowadzić zabieg laparoskopowy. Poznamy podstawy anatomii, obejrzymy prawdziwe lekarskie narzędzia i porozmawiamy o transplantologii.

 

Stanowisko D30
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Kościofon
Czy można usłyszeć muzykę, mając zatkane uszy? Sprawdzimy to, wykorzystując drganie kości czaszki. Naszej czaszki!

 

Stanowisko D32
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej

Szpital Małego Doktora – telemedycyna
Będzie tak jak w prawdziwym szpitalu – sterylność, praca w ubraniu ochronnym, prawdziwe akcesoria i sprzęt medyczny, w tym aparat anestezjologiczny, respiratory, pompy infuzyjne, pulsoksymetry itd. Specjalnie przygotowani duzi pluszowi pacjenci już czekają na wycięcie wyrostka robaczkowego, przeszczep serca czy cesarskie cięcie. W pełni wyposażonej sali diagnostycznej sprawdzimy, czy chorzy wracają do zdrowia i czy coś jeszcze im dolega. Zaopiekujemy się też pacjentami na sali chorych i na sali intensywnej terapii dla wcześniaków.

 

Stanowisko E12
Polska Inżynieria Biomedyczna

Saturacja spada!
Jak podczas prawdziwej operacji, podłączymy się do pulsoksymetru. Czujnik zostanie założony na palec lub płatek ucha ochotnika. Wartość saturacji oraz tętna będzie wyświetlana na specjalnym ekranie.

Stąpaj twardo po Ziemi – dbaj o serce i płuca
Przyjrzymy się popularnemu urządzeniu do diagnostyki płuc – spirometrowi. Zobaczymy protezy serca – sztuczne komory i zastawki. Porozmawiamy o diagnostyce i terapii układu oddechowo-krążeniowego.

Bioniczna proteza ręki
Być jak robot! Poznamy budowę protez bionicznych, a następnie spróbujemy ich użyć.

Jak zajrzeć do wnętrza ciała bez krojenia?
Z
a pomocą endoskopu można zajrzeć tam, gdzie zdawałoby się to niemożliwe. Poznamy budowę tego urządzenia i jego zastosowanie w medycynie i technice.

Inteligentna bieżnia
Przetestujemy bieżnię, która dostosowuje się do możliwości użytkownika. Jej system śledzi zmiany położenia pacjenta względem środka bieżni i automatycznie dostosowuje prędkość poruszania się chodnika.

Układ lab-on-chip do detekcji mocznika
Przeniesiemy się do nowoczesnego laboratorium medycznego. Poznamy miniaturowe urządzenia lab-on-chip i przebadamy próbki.

Co piszczy w mózgu? Badanie hemodynamiki
Zmierzymy prędkość przepływu krwi w tętnicach mózgu. Użyjemy do tego przezczaszkowej ultrasonografii dopplerowskiej. Są ochotnicy?

 

Stanowisko E16
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk

Gluten – biofizyka chleba
Czy gluten to nasz przyjaciel, wróg, a może jedynie neutralna substancja, na którą uczulenie w obecnych czasach jest po prostu modne? Dowiemy się, jak wygląda, z czego się składa i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

 

Stanowisko F3
Warsaw Education Center Medtronic Poland

Koronarografia z implantacją stentu w miejsce zwężenia tętnicy – pokaz na symulatorze
Na czym polega koronarografia? Dowiemy się, śledząc pokaz na specjalnym symulatorze. Niektóre elementy operacji wykonamy samodzielnie.

Krioablacja migotania przedsionków – pokaz z użyciem sprzętu stosowanego do zabiegów i przezroczystego modelu serc
Czym jest migotanie przedsionków? Komu najbardziej grozi? Kiedy potrzebna jest interwencja lekarska? Przyjrzymy się sprzętowi medycznemu i zobaczymy pokazy krioablacji na specjalnej konsoli i z użyciem przezroczystego modelu serca. Będziemy też mogli sami przeprowadzać kolejne procedury operacji.

Stacja anestezjologiczna do przeprowadzenia pacjenta przez zabieg operacyjny – symulacja znieczulenia pacjenta i monitorowania jego stanu podczas operacji
Do operacji trzeba się przygotować. Jaka jest rola anestezjologa? Na czym polegają procedury przedoperacyjne? Prześledzimy cały proces przeprowadzenia pacjenta przez zabieg operacyjny z użyciem sprzętu wykorzystywanego do szkolenia lekarzy.

Kawiarenka ekspertów
Jak żyć ze stymulatorem serca? Do czego służą pompy insulinowe i sensory glikemii? Skąd anestezjolog wie, że znieczulenie jest skuteczne? Zapraszamy do kawiarenki ekspertów.

 

Stanowisko F4
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

Nauka = zdrowie
Dzięki nowoczesnej technologii można diagnozować choroby, podtrzymywać procesy życiowe, wymieniać uszkodzone organy. Zobaczymy pozaustrojowy system wspomagania serca u dzieci ReligaHeart PED i system wspomagania serca ReligaHeart ROT. W wirtualnej sali operacyjnej obejrzymy symulatory treningowe do prowadzenia operacji i zabiegów. Poznamy możliwości wykorzystania telemedycyny w diagnostyce i opiece nad pacjentem.

 

Stanowisko F5
Studenckie Koło Naukowe przy I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Pierwsza pomoc i AED (automatyczny zewnętrzny defibrylator)
Natychmiastowa resuscytacja może uratować życie. Nauczymy się poprawnie udzielać pierwszej pomocy i dowiemy się, jak używać AED dostępnych w miejscach publicznych.

Opieka zdrowotna w twoim smartfonie
Zrobimy sobie EKG. Wystarczy biomedyczna koszulka Nuubo, sygnał transmitowany przez Bluetooth i smartfon.

 

Pełny program 21. Pikniku Naukowego na stronie www.pikniknaukowy.pl.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.